Potrójne dno z szansą na silny skok – analiza techniczna USD/JPY

Notowania dolara amerykańskiego do jena odbiły się od istotnego poziomu wsparcia w okolicy 122,30 i na piątkowej sesji popyt podciągnął wycenę tej pary do 122,80. Biorąc pod uwagę możliwość podwyżki stóp procentowych w USA już 16 grudnia, USD/JPY ma szansę na silne wybicie.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Notowania omawianego instrumentu od 9 listopada poruszają się w konsolidacji, jednak przed weekendową przerwą w handlu kupującym udało się pokonać linię lokalnego trendu korekcyjnego i notowania ruszyły w górę o prawie 60 pipsów.

W interwale godzinowym widać aktywację popytu po dwóch świecach z długimi cieniami (czerwona strzałka), był to jasny sygnał price action zachęcający niezdecydowaną część rynku do przyłączenia się do pozycji długich.

>> Bieżące analizy techniczne oraz komentarze rynkowych ekspertów z rynku walutowego znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Fundamenty również wskazują na dominację dolara amerykańskiego nad jenem. Ostatnie środowe dane zza oceanu można uznać za pozytywne. Indeks PMI dla usług wzrósł z 54,8 pkt. do 56,5 pkt. notując najlepszy wynik od połowy roku. Dodatkowo spadła liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych z 272 tys. do 260 tys. oraz wzrosły zamówienia na dobra trwałego użytku do 3 proc. m/m przy prognozowanej wartości 1,5 proc. m/m. Trzeba również dodać, że indeks dolara przekroczył psychologiczną barierę 100 USD.

Jeżeli publikacje makroekonomiczne ze Stanów nie zawiodą przed grudniowym posiedzeniem FED oraz nie wystąpi niespodziewane ryzyko, które mogłoby wywołać odpływ kapitału w stronę bezpiecznej przystani za jaką uchodzi jen, powinniśmy dalej obserwować wzrosty na USD/JPY. Aktualnie możliwy zasięg dla popytu to 125, jednak najpierw kupujący będą musieli pokonać opór 123,60 jenów za dolara.

Wiktor Majorkiewicz – niezależny analityk rynków finansowych

Napisz do autora: wiktor.majorkiewicz@gmail.com

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR