Prezes Kruka zgłosił nowe propozycje w kwestii buy backu i dywidendy

Omawiane walory:

Zmiany zgłoszone przez prezesa spółki windykacyjnej dotyczą m.in. obniżenia ceny maksymalnej skupu akcji do 200 zł oraz skrócenia całej operacji o trzy lata. Modyfikacja parametrów buy backu i dywidendy to odpowiedź na uwagi zgłoszone przez akcjonariuszy Kruka.

Piotr Krupa, prezes i największy akcjonariusz grupy Kruk zgłosił nowe projekty uchwał w kwestii buy backu i dywidendy. Według tych propozycji cena maksymalna miałaby wynieść 200 zł, a nie 250 zł jak zakładano wcześniej. Skup miałby trwać od 1 czerwca 2016 r. do dnia 31 maja 2018 r. We wcześniejszej propozycji była mowa, że potrwa do 30 maja 2021 r. Nabyte przez spółkę akcje własne będą mogły zostać przeznaczone do umorzenia i obniżenia kapitału zakładowego spółki. Wcześniejsze założenia dopuszczały wykorzystanie papierów do realizacji programu opcji menedżerskich, umorzenia lub dalszej odsprzedaży. Nie zmienia się propozycja, że buy back miałby dotyczyć maksymalnie 3.503.149 walorów (20 proc. kapitału) za nie więcej niż 300 mln zł.

Propozycja zmiany pojawiła się także przy projekcie uchwały dotyczącej wypłaty dywidendy. Zgodnie z nią terminem wypłaty ma być 29 lipca 2016 roku, a nie 15 lipca 2016 roku, jak proponowano wcześniej. Dniem dywidendy ma być 8 lipca. Ten termin nie ulega zmianie. Stawka dywidendy – 2 zł na akcję – również pozostaje bez zmian. Ostateczną decyzję w kwestii dywidendy oraz buy backu podejmie walne, które zwołano na 9 maja. Piotr Krupa dysponuje 11,51-proc. udziałem w głosach na WZA Kruka. Podobny udział ma Nationale-Nederlanden. Aviva OFE i Generali OFE mają odpowiednio 8,26 proc. i 6,28 proc.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Jeszcze w tym tygodniu spółka opublikuje wyniki za I kwartał 2016 r. – termin to 8 maja. Wiadomo, że w tym okresie spłaty z portfeli wierzytelności nabytych grupy wyniosły 216,5 mln zł i były o 16 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale roku poprzedniego. Kruk dokonał również kolejnych inwestycji, w I kwartale wydając 64,1 mln zł na zakup siedmiu portfeli o łącznej wartości nominalnej 412,9 mln zł, z czego większość na rynku polskim. Analitycy Trigon DM na poziomie EBITDA gotówkowym założyli wzrost o 11 proc. r/r , gdyż część wyniku pochodzić będzie z pozytywne rewaluacji portfeli. Prognoza biura dla zysku netto to 53 mln zł, co dałoby wzrost o 6 proc. r/r.>> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej grupy Kruk przeczytasz tutaj

W tym roku akcje Kruka podrożały o 8 proc. W skali ostatnich 12 miesięcy zwyżka wynosi 23 proc. Natomiast trzyletnia stopa zwrotu jest na 207-proc. plusie.

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR