Przejęcie Compo Expert wzmocniło Grupę Azoty na rynkach zagranicznych [RELACJA Z CZATU]

Omawiane walory:

Niemal rok od spełnienia ostatniego z warunków przejęcia Compo Expert Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty na czacie inwestorskim w StockWatch.pl podsumował efekty akwizycji oraz najnowsze wyniki za pierwsze półrocze.

Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

W pierwszym półroczu br. Grupa Azoty złapała wiatr w żagle i zanotowała 6,1 mld zł przychodów, 941 mln zł EBITDA i 362,8 mln zł zysku netto. W ujęciu rocznym przychody wzrosły o 25 proc., EBITDA podskoczyła o 78 proc., a zysk netto potroił się. Tak mocna poprawa wyników finansowych to przede wszystkim zasługa niskich cen gazu oraz przejęcia niemieckiej firmy Compo Expert. Wyniki producenta nawozów specjalistycznych są konsolidowane od początku bieżącego roku. Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty z perspektywy czasu pozytywnie ocenia inwestycję wartą miliard złotych.

– Przejęcie Compo Expert oceniam pozytywnie. 26 listopada minie rok od tego momentu. Compo Expert z sukcesem uzupełniła ofertę nawozów specjalistycznych w ofercie Grupy Azoty. W tym okresie Compo Expert została włączona organizacyjnie w struktury Grupy. Doświadczenia i pozycja rynkowa Compo Expert stanowią ważny element w procesie rozwoju produktów Grupy oraz wzmocnienia pozycji Grupy na rynkach zagranicznych. Stanowią i stanowić one będą w przyszłości kluczowe obszary współpracy z Compo Expert – powiedział na czacie w StockWatch.pl Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Spadek cen gazu r/r to olbrzymia ulga dla Grupy Azoty, która rocznie zużywa ok. 24 TWh tego surowca. To kluczowy koszt surowcowy (ok. 40 proc. ogółu) branżowego giganta. Wiceprezes spółki prognozuje, że trend spadkowy na rynku gazu utrzyma się także w przyszłym roku. Jednocześnie Łapiński zaznaczył, że spółka wchodzi w sezon, kiedy zwykle ceny głównego surowca są nieco wyższe, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w wynikach.

– Oczekujemy, że w przyszłym roku ceny gazu będą kontynuowały trend niskich poziomów, oczywiście z zachowaniem sezonowości. Według dostępnych prognoz średnia roczna dla 2020 roku planowana jest na niższym poziomie niż dla roku bieżącego. (…) Na rok 2020 patrzymy wciąż z optymizmem, choć bardziej umiarkowanym. Rekordowo niskie ceny gazu w 2019 sprawiają, że wejdziemy w 2020 rok prawdopodobnie z relatywnie niskimi cenami nawozów. Spodziewamy się także m.in. negatywnego wpływu surowców energetycznych, praw do emisji CO2. Przed tym drugim zabezpieczamy się, kupując uprawnienia teraz, przy relatywnie niskich poziomach cenowych – powiedział w rozmowie na żywo z inwestorami Paweł Łapiński.

>> Nawozy zrobiły robotę – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po II kw. 2019 r.

Na czacie inwestorskim w StockWatch.pl nie zabrakło również pytań o dywidendę. Jak dotąd Grupa Azoty pięciokrotnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. W 2018 roku spółka wypłaciła 1,25 zł na akcję, co dało stopę dywidendy w okolicach 3 proc. Polityka dzielenia zysków zawarta w strategii przewiduje wypłatę do 60 proc. wyniku netto spółki. Każdorazowa rekomendacja zarządu musi jednak uwzględniać takie aspekty jak zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa finansowego, pełną spójność wewnętrzną finansowania.

– Ostateczna decyzja o podziale wypracowanego zysku należy jednak zawsze do walnego zgromadzenia, wcześniej jednak zarząd przedstawi swoją rekomendację, która będzie efektem analiz sytuacji rynkowej i planów związanych z przepływami gotówkowymi w grupie kapitałowej – odpowiedział wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

W ciągu trzech lat giełdowa wycena Grupy Azoty spadła o połowę. W czwartek na koniec dnia za jedną akcję płacono nieco ponad 30 zł, czyli najmniej od grudnia 2018 r. Biorący udział w czacie inwestorzy byli ciekawi, z czego może wynikać tak niska wycena spółki na warszawskim parkiecie.

– Spójrzmy szerzej na rynek kapitałowy – w porównaniu chociażby do rynku zachodnioeuropejskiego nasza giełda odbiega od tamtejszych realiów, nie pomagały jej także zdarzenia związane z aferami, które skutkowały odpływem kapitału i spadkiem zaufania do giełdy, odpływem kapitału z funduszy inwestycyjnych. Dodatkowym czynnikiem jest niepewność związana z przyszłym kształtem systemu OFE. Domy maklerskie wskazują na niski sentyment w skali światowej także do branży chemicznej, co odczuwa również nasza konkurencja, nie tylko w Polsce. Jednak wydaje się, że na rynku EMEA reakcja jest bardziej gwałtowna, skutkująca zwiększeniem podaży i w efekcie wpływająca na obniżki notowań – wyjaśnił Paweł Łapiński.

>> Zapis całego spotkania online z Pawłem Łapińskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty znajdziesz tutaj

Grupa Azoty jest jedną z rozpoznawalnych europejskich grup z branży chemicznej, obecną w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych, a także produktów OXO i melaminy. W czwartek kurs chemicznej grupy spadł o 5 proc. do 30,22 zł. Kapitalizacja całej grupy wynosi 3 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR