StockWatch.pl

PZU miał 747 mln zł zysku netto w I kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Państwowy gigant z branży ubezpieczeniowej odnotował 747 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Rezultat za pierwsze trzy miesiące okazał się o 19 proc. wyższy w ujęciu r/r i o 9 proc. lepszy od konsensusu rynkowego. We wtorek kurs akcji PZU rośnie o ponad 2 proc. i oddala się od tegorocznych minimów. 

(Fot. spółka)

Zysk netto ogółem osiągnął poziom 1.012 mln zł wobec 976 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 1.489 mln zł wobec 1.316 mln zł zysku rok wcześniej. Składki przypisane brutto sięgnęły 5 901 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 5.831 mln zł rok wcześniej.

– W pierwszym kwartale 2019 r. PZU pobiło własny rekord i wygenerowało wyższy przypis składki niż w analogicznym kwartale 2018 r. Jest to więc kolejny najlepszy kwartał w historii firmy, co według jej zarządu jest dobrym prognostykiem na cały rok. Grupa PZU wygenerowała przypis składki w wysokości ponad 5,9 mld zł, w porównaniu do ponad 5,8 mld zł w pierwszym kwartale 2018 r. – czytamy w komunikacie poświęconym wynikom.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 237 mln zł wobec 246 mln zł zysku rok wcześniej.

CFO Grupy PZU Tomasz Kulik zwrócił uwagę, że wyniki Grupy PZU zostały osiągnięte pomimo presji cenowej w ubezpieczeniach majątkowych.

– Po stronie ubezpieczeniowej nadal realizowaliśmy wysokie marże ze wskaźnikiem mieszanym 87 proc. W ramach działalności inwestycyjnej na portfelu głównym zrealizowaliśmy ponadprzeciętną stopę zwrotu na poziomie 4,5 proc. czyli 2,7 pkt proc. powyżej stopy wolnej od ryzyka. Przełożyło się to na wzrost wyniku zrealizowanego na segmencie poza-bankowym o 30 proc. r/r – wskazał Kulik, także cytowany w komunikacie.

Rośnie liczba klientów i skala działalności przy zachowaniu wysokiej dyscypliny zarówno po stronie kosztów administracyjnych, jak i kosztów akwizycji, których udział w składce spadł w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,5 pkt proc.

– Wysoki wynik ekonomiczny przy jednoczesnym ograniczeniu kapitałochłonności portfela, przekłada się bezpośrednio na rosnący poziom środków własnych i wypłacalności SII – 222 proc., wzrost r/r o 14 pkt proc. Tak silna pozycja kapitałowa pozwala optymistycznie patrzeć na realizację strategii i rekomendować wypłatę wysokiej dywidendy akcjonariuszom. Przedstawiona przez zarząd i pozytywnie zarekomendowana przez radę nadzorczą propozycja podziału wyniku za rok 2018 pozwala na osiągnięcie przez naszych inwestorów wysokiej stopy dywidendy 6,8 proc. – podsumował CFO.

Z kolei prezes PZU Życie Roman Pałac zwrócił uwagę na wzrost składki okresowej PZU Życie – szybszy niż w przypadku innych graczy na rynku. Udział PZU Życie w kluczowym rynku składki okresowej pozostał na bardzo wysokim poziomie 45,9 proc. w 2018 r., a rentowność ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych wyniosła 16,8 proc.

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. We wtorek kurs akcji ubezpieczyciela rośnie o ponad 2 proc. i oddala się od tegorocznych minimów. O godzinie 11:00 jeden walor PZU kosztuje 40,88 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com