Realizacja zysków w Warszawie, w grze Orange Polska i JSW

Omawiane walory: ,

Akcje w Warszawie tanieją. Inwestorzy realizują zyski z ostatnich dni, co jest wspólną tendencją obserwowaną w całej Europie. I jedynie sWIG80 nie ulega tej spadkowej presji, rosnąc o 0,4 proc. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, a GPW dalej ma szanse kontynuować wzrosty w grudniu.

 orangepl, jsw, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa czwartkowej sesji na giełdzie przy ulicy Książęcej, upłynęła pod znakiem realizacji zysków, po mocnej wczorajszej sesji, zakończonej 9-miesięcznymi rekordami indeksów WIG20 i WIG. Łącznie potaniały akcje 43,5 procent wszystkich notowanych tu spółek. Przed południem spadały też 3 z 4 warszawskich indeksów. Wyjątkiem był tylko sWIG80. O godzinie 11:35 rósł on o 0,4 proc. do 15.120 pkt., co kontrastowało ze spadkami o 0,13-0,89 proc. pozostałych indeksów.

Spadki na GPW, jakkolwiek korelowały z podobnych zachowaniem na innych europejskich parkietach, są jedynie zwykłą realizacją zysków. I jakkolwiek inwestorzy mogą się obawiać, że podobna korekta w najbliższym czasie przytrafi się Wall Street, co na kilka dni ochłodzi klimat inwestycyjny na świecie, to w żaden sposób to dzisiejsze cofnięcie się warszawskich indeksów nie psuje nastrojów i nie zagraża kontynuacji wzrostów w grudniu. To wciąż pozostaje scenariusz bazowy. Dalej bowiem ma on mocne fundamenty. To przede wszystkim oczekiwanie na powolne znoszenie w Europie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Czekanie na poluzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i na pakiet fiskalny w USA. A przede wszystkim twarde założenie, że szczepionka ostatecznie zakończy pandemię. I owszem, krótkoterminowo giełdy są wykupione, ale historia uczy, że to nie przeszkadza w kontynuacji wzrostów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartek przed południem inwestorzy przede wszystkim realizowali zyski na blue chipach. O godzinie 11:35 taniały akcje 16 z 20 spółek tworzących indeks WIG20, co ciągnęło go w dół o 0,89 proc. do 1.881 pkt., po tym jak w środę urósł on o 2,41 proc.

W największym stopniu ciążyły mu spadki spółek PZU (-2,84 proc.) i KGHM (-1,55 proc.). Jednak to nie taniejące spółki przyciągały uwagę, a drożejące. Notowania Orange Polska wystrzeliły w górę o 3,8 proc. do 6,78 zł, atakując już w pierwszej godzinie poziom 7,11 zł. Zwiększone zainteresowanie spółką wynikało ze spekulacji, że Orange ogłosi wezwanie na akcje Orange Polska, po tym jak wcześniej takie wezwanie zostało ogłoszone na Orange Belgia. Na ten moment to tylko spekulacje. Orange już oficjalnie zaprzeczyło potencjalnym planom wycofywania Orange Polska z giełdy.

Drugą wyróżniającą się spółką było JSW, któremu sprzyja sytuacja na rynkach surowcowych. Akcje węglowej spółki drożeją o 4,1 proc. do 25,30 zł, kontynuując wzrosty zainicjowane na przełomie października i listopada. Sytuacja na wykresie JSW sugeruje realne szanse na zbliżenie się do maksimów z września (29,95 zł). I to jeszcze przed końcem roku.

Orange Polska i JSW nie są jedynymi dziś „gorącymi spółkami” na GPW. Skaner ze strony StockWatch.pl wyłapujący takie spółki wskazuje jeszcze na Pure Biologics (+11,1 proc.), Work Service (+8,3 proc.), Impera Capital (+9,8 proc.), Biomas (-7,6 proc.), Inno-Gene (-9,4 proc.), One More Level (-6,8 proc.) Novavis (-6,3 proc.) i genXone (-6,2 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Losy czwartkowej sesji wydają się być już rozstrzygnięte. Naturalna chęć do realizacji zysków na warszawskich blue chipach, przy „czerwonej” Europie i możliwym dziś cofnięciu amerykańskich indeksów, w zasadzie przesądza sprawę. Jedyną niewiadomą pozostaje tylko to, czy sWIG80 do końca dnia utrzyma się na powyżej kreski.

Bez wpływu na nastroje po południu pozostaną amerykańskie dane. Rynki zdają sobie sprawę, że opisywane indeksami PMI i ISM wyniki sektora usług w USA pozostaną dobre w listopadzie. Raport o zasiłkach dla bezrobotnych natomiast powinien zostać zignorowany. W końcu jutro inwestorzy dostaną comiesięczne dane z tamtejszego rynku pracy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o jsw, orangepl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR