Rekordowe wyniki tematem czatu z prezesem ZPC Otmuchów

Omawiane walory:

Czwartkowy czat z prezesem Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów przyciągnął ponad 130 inwestorów. Dyskusja dotyczyła wyników finansowych spółki oraz strategii rozwoju na tle dynamicznych zmian w branży.

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów SA wytwarzają słodkie i słone przysmaki oraz płatki śniadaniowe. W skład grupy wchodzą spółki produkcyjne takie jak ZPC Otmuchów SA, PWC Odra SA, AERO Snack sp. z o.o. oraz Jedność Sp. z o.o., wspierane przez spółki logistyczne i marketingowe. Grupa dostarcza produkty pod markami własnymi do międzynarodowych koncernów spożywczych i sieci handlowych.

Gościem czwartkowego spotkania on-line z użytkownikami portalu StockWatch.pl był prezes zarządu spółki, Mariusz Popek. Wiodącym tematem były świetne wyniki finansowe. W pierwszym kwartale tego roku spółka osiągnęła 3,9 mln zł zysku netto, czyli trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło trwałości trendu z początku roku. Prezes spółki zaznaczył, że firma nie zamierza zwalniać tempa, ale jednocześnie zasygnalizował negatywny wpływ zamknięcia zakładu Gorzyczkach, co jest związane z trwającą restrukturyzacją.

– Pierwszy kwartał był dla nas bardzo dobry, ale w drugim nie zwalniamy tempa. Myślę, że wyniki za kolejne okresy będą satysfakcjonujące dla inwestorów. Trzeba natomiast pamiętać, że nasz biznes jest sezonowy i z reguły drugi i trzeci kwartał są dla nas słabsze. Jednorazowy negatywny wpływ na wyniki drugiego kwartału będzie miała likwidacja zakładu w Gorzyczkach, a ściśle rzecz mówiąc odprawy z tym związane. – powiedział w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl Mariusz Popek, prezes zarządu ZPC Otmuchów.

>> Przebieg całego spotkania on-line z Mariuszem Popkiem prezesem zarządu spółki ZPC Otmuchów SA >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

Prezes ostrożnie oceniał kondycję polskiego rynku słodyczy wskazując, że w 2014 r. będą segmenty które odnotują dynamiczny wzrost, ale i takie  które się skurczą. Jednocześnie zapowiedział, że spółka będzie kłaść nacisk na zwiększanie eksportu głównie do Europy Zachodniej i Środkowej.

Obecnie chcemy zwiększyć swój udział na rynku niemieckim. Największy wzrost obrotów w pierwszym kwartale wypracował właśnie ten rynek i widzimy tu nadal duży potencjał. Równie ważnymi rynkami eksportowymi dla spółki w kolejnych miesiącach będzie Wielka Brytania oraz kraje centralnej Europy (Węgry, Rumunia, Bułgaria, Czechy i Słowacja). – zaznaczył prezes zarządu cukierniczej spółki.

Kluczowe dla producentów słodyczy są ceny podstawowych surowców, dlatego nie mogło zabraknąć pytania o prognozy i sposoby kontraktowania dostaw. Optymalna dla firm z branży jest względna stabilność cen, a zdaniem prezesa w 2014 r. będziemy mieli do czynienia właśnie z taką sytuacją.

Generalnie w tym roku możemy mówić o stabilizacji cen surowców. Choć w stosunku do roku ubiegłego mamy skrajne przykłady takie jak cukier, którego ceny są znacznie niższe i miazga sezamowa będąca głównym komponentem chałwy, która z kolei jest na wysokim poziomie. – analizuje Mariusz Popek.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,84 przy średniej dla sektora 1,77 >> Analizę wskaźnikową ZPC Otmuchów uwzględniającą wyniki za I kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

W trakcie czatu inwestorzy usłyszeli także, że spółka nie planuje dużych nakładów inwestycyjnych i skupi się na konsolidacji zakładów produkcyjnych. Zdaniem prezesa, sytuacja finansowa grupy jest stabilna, a dostępne linie kredytowe i środki własne pozwalają na sfinansowanie zaplanowanych działań. W związku z tym spółka nie planuje w najbliższej przyszłości emisji akcji ani obligacji.

wykres_Otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR