Rollercoaster na kursie Columbus Energy. Koronawirus położył się cieniem na wyniki

Omawiane walory:

Najnowsze wyniki finansowe rozbujały notowania dostawcy usług na rynku instalacji fotowoltaicznych. Prezes przyznaje, że rezultaty byłyby znacznie lepsze, gdyby nie pandemia.

columbus, fotowoltaika, wyniki, akcje,

(Fot. Pexels)

Columbus Energy w ujęciu r/r zanotował imponującą poprawę wyników, ale zysków z I kwartału już nie zdołał pobić. W skali roku przychody urosły o 276 proc. do 129 mln zł, EBITDA o ponad 400 proc. do 18 mln zł, a zysk netto podskoczył z 2,5 mln zł w II kwartale 2019 r. do 10 mln zł. Względem pierwszych trzech miesięcy br. lepsze okazały się tylko przychody (o nieco ponad 3 mln zł). Z kolei zyski spadły. W I kwartale spółka miała nieco ponad 20 mln zł EBITDA i 13,5 mln zł zysku netto.

Jak tłumaczy Columbus, tegoroczny rajd zastopowała sytuacja na rynku związana z pandemią COVID-19. Najtrudniejszy okazał się kwiecień. Dopiero w maju i czerwcu spółka znów zaczęła notować znaczący wzrost. W całym I półroczu Columbus wypracował rekordowe 254,9 mln zł przychodów, 38,1 mln zł EBITDA i 23,5 mln zł zysku netto.

Gdyby nie sytuacja wywołana pandemią koronawirusa, wynik w drugim kwartale byłby znacznie lepszy, bo dynamika, z jaką rozpoczęliśmy ten rok, była znakomita. Jednak kilkutygodniowe spowolnienie miało bezpośredni wpływ na wysokość przychodów, a koszty przestoju i nowych obostrzeń także wpłynęły na wynik. Istotny wpływ na wynik miał również trwający prawie 3 miesiące wzrost kursu euro, w którym Spółka rozlicza się z kontrahentami zagranicznymi za zakupy. Na szczęście, obecnie widzimy stabilizację na rynku walutowym. W maju i czerwcu przychody znacząco wzrosły, a w lipcu dynamika rozwoju naszej działalności wróciła do stanu sprzed pandemii, dzięki czemu zanotowaliśmy rekordową sprzedaż – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Columbus Energy zwiększył bazę klientów. Obecnie spółka obsługuje 23 tys. klientów, czyli prawie 4-krotnie więcej niż w drugim kwartale 2019 r. Dotychczas zamontowała 437 tys. instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy sumarycznej 138 MWp. W portfelu Columbus Energy znajduje się już ponad 1000 MW mocy w farmach fotowoltaicznych. Spółka zakończyła budowę farm o mocy kilkunastu MW i jest w trakcie realizacji kolejnych kilkudziesięciu MW.

columbus,klienci

Przyrost klientów

Inwestorzy nerwowo zareagowali na kwartalne wyniki. Notowania spółki na NewConnect wystartowały od potężnej luki spadkowej. Momentami przecena sięgała kilkunastu procent, a w dołku za jeden walor płacono 64,80 zł. Kolejne kwadranse upłyneły już na odrabianiu strat. Jeszcze przed 11:00 kurs akcji Columbus Energy zaświecił się na zielono. O 10:45 za jeden walor płacono 83 zł, czyli ponad 4 proc. więcej niż w środę

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Columbus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Columbus Energy ma umowy nabycia projektów PV o łącznej mocy ok. 20 MW

  COLUMBUS Energy zawarł umowy nabycia 100 proc. udziałów w spółkach Greenprojekt 6, Greenprojekt 18, Ecowolt 6, Ecowolt 7, Sun Energy Invest realizujących przedsięwzięcia farm fotowoltaicznych (PV) o łącznej mowy ok. 20 MW, których szacunkowa wartość po wybudowaniu wyniesie ok. 70 mln zł. Kurs akcji spółki rośnie w piątek rano o 12,47 proc., a za jedną akcję zapłacimy 82,10 zł.

 • Giełdy wpatrzone w szczyt UE, światłowody windują kurs Orange

  Głównym tematem dnia jest startujący dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Szybkie porozumienie ws. budżetu i unijnego Fundusz Odbudowy może dać kopa giełdom. Na GPW kolejną mocną sesję zalicza Orange Polska.

 • Columbus Energy ma umowy ws. projektów PV o łącznej mocy 555,6 MW

  COLUMBUS Energy podpisał z estońską spółką Huffington Invest Group umowę w sprawie rozwijania projektów instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy (na dzień zawarcia) 472,6 MW oraz umowę z polską spółką ELQ w sprawie rozwijania projektów instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy (na dzień zawarcia) 83 MW. COLUMBUS Energy otrzymał też wypowiedzenie umowy joint venture z Unisun Energy.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Analiza techniczna 10 rakiet z NewConnect

  W niemal kompletnej ciszy główny indeks NewConnect podskoczył o 30 proc., a na akcjach wielu małych spółek odnotowano rekordowe obroty. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził techniczne możliwości 10 spółek, których kursy akcji mocno poszybowały w górę w ostatnim czasie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR