Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani ws. działań na szkodę spółki notowanej na GPW

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś m.in. byłego posła Romana Giertycha oraz biznesmena Ryszarda Krazuego. Obaj są podejrzani o wyprowadzenie ponad 90 mln zł z jednej z notowanych na GPW spółek deweloperskich.

cba,polic,sengal,fosforyty

(Fot. mat. prasowe CBA)

Jak informują śledczy, oprócz Romana Giertycha oraz Ryszarda Krauzego zatrzymano również członków zarządu spółki. Funkcjonariusze CBA przeszukali także mieszkanie Romana G. Prokuratura zarzuca im przywłaszczenie środków spółki i wyrządzenia jej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także pranie brudnych pieniędzy. Proceder miał mieć miejsce w latach 2010-2014.

– Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Sprawa dotyczy jednej z notowanych na GPW spółek deweloperskich, ale śledczy nie podają jej nazwy. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło TVP Info, może chodzić o spółki Polnord i Prokom Investments.

CBA i prokuratura podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

Roman Giertych to obecnie obrońca Leszka Czarneckiego, wobec którego śledczy w ostatnim czasie postawili ciężkie zarzuty. Prokuratura podejrzewa Leszka Czarneckiego m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 mln zł wobec klientów Idea Banku, którzy za jego pośrednictwem kupili feralne obligacje GetBack. W piątek sąd ma wydać decyzję w sprawie aresztu biznesmena, który przebywa obecnie za granicą. Jeśli sąd wyda taką decyzję, za Czarneckim zostanie wystawiony list gończy. Mecenas Giertych komentując swoje zatrzymanie nawiązał do sprawy Czarneckiego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • 29 października zapraszamy na webinar „Kapitał na rozwój – #IPO”

  Webinar "Kapitał na rozwój - #IPO" poświęcony będzie tematyce rynku IPO na warszawskim parkiecie. Eksperci z rynku opowiedzą o obecnym klimacie inwestycyjnym w obszarze transakcji IPO, a także o perspektywach rozwoju tego rynku w najbliższej przyszłości. StockWatch.pl objął webinar patronatem medialnym.

 • Produkcja stali w Polsce spadła o 20,1 proc. r/r do 0,49 mln ton we wrześniu

  Produkcja stali w Polsce wyniosła 490 tys. ton we wrześniu 2020 roku, co oznacza spadek o 20,1 proc. r/r, wynika z szacunkowych wyliczeń stowarzyszenia World Steel Association. Narastająco w okresie styczeń-wrzesień produkcja stali wyniosła 5,74 mln ton, tj. o 17 proc. mniej niż rok wcześniej.

 • Tauron wyemituje obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy

  Tauron wyemituje na polskim rynku obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy. Jest to pierwsza w Polsce emisja obligacji zrównoważonego rozwoju. Środki pozyskane z tej operacji zostaną przeznaczone na przyspieszenie realizacji Zielonego Zwrotu Taurona, w ramach którego firma zakłada, że do 2030 roku będzie produkować ponad 65 proc. energii w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE).

 • Morawiecki: Cały kraj zostaje objęty strefą czerwoną, wchodzą nowe obostrzenia

  Ze względu na wzrost liczy zakażeń i sytuację epidemiczną czerwona strefa obejmie cały kraj, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, których efekty - jak zaznaczył - mogą przyjść po 10-14 dniach.

 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR