Sesja pod znakiem lawiny wyników spółek i odczytu PKB, w grze Grupa Azoty i Kruk

Omawiane walory: , ,

Mocny dolar w dalszym ciągu ciąży polskiej giełdzie. Wyniki kwartalne warszawskich spółek wprawdzie wprowadzają nieco kolorytu, ale nie są w stanie przesądzić o losach piątkowej sesji. Te rozstrzygną się w drugiej połowie dnia, gdy zostaną opublikowane dane o amerykańskim PKB.

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowe przedpołudnie na giełdzie przy ulicy Książęcej upływa pod znakiem przewagi spółek tracących na wartości. O godzinie 11:15 taniały akcje 46,2 proc. wszystkich notowanych firm, podczas gdy drożały 29,2 proc. z nich. Na szczęście tylko w niewielkim stopniu przekładało się to na notowania indeksów. Po 9 kwadransach handlu WIG20 miał wartość 2.355 pkt. (-0,14 proc.), WIG 60.614 pkt. (-0,11 proc.), mWIG40 4.178 pkt. (+0,07 proc.), a sWIG80 11.949 pkt. (-0,26 proc.). To plasowało rodzimy parkiet w środku europejskiej stawki, gdzie w zdecydowanej większości indeksy również znajdowały się pod kreską.

Obecnie cieniem na GPW, podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości giełd krajów zaliczanych do rynków wschodzących, kładzie się przede wszystkim mocny dolar. Szczególnie, że idzie to w parze z powolnym powrotem obaw o wzrost gospodarczy na świecie. Jedyne co trzyma nasz rynek jeszcze wysoko, to dobra postawa giełd w Nowym Jorku, czy Europie Zachodniej. Amerykańskie indeksy są na świeżo wyznaczonych historycznych szczytach, niemiecki DAX blisko 7-miesięcznych maksimów, a francuski CAC40 w tym tygodniu testował 11-miesięczne maksima. Niestety, w tej chwili te wszystkie rekordy to kolejna zła wiadomość dla GPW. Zachodnie indeksy są już mocno wykupione, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia dłuższej realizacji zysków. Szczególnie, że za pasem maj, a jak powszechnie wiadomo, „sell in may and go away”. Ewentualna korekta na Wall Street musiałaby sprowokować wyprzedaż w Warszawie.

Losy dzisiejszej sesji na GPW, jakkolwiek obecnie ton wydarzeniom nadają wyniki i komunikaty ze spółek, rozstrzygną się po południu. Zdecydują o tym rynki globalne. Decydująca będzie reakcja na dane makroekonomiczne z USA. O godzinie 14:30 zostaną opublikowane wstępne szacunki dynamiki PKB za I kwartał br. Oczekuje się, że odczytu na poziomie 2,1 proc. w ujęciu annualizowanym. To nieco mniej niż w ostatnim kwartale 2018 roku, gdy gospodarka USA rozwijała się w tempie 2,2 proc.

Przed południem kolorytu piątkowej sesji nadają głównie wyniki spółek. Raporty opublikował m.in. Getin Noble Bank, Kruk i Grupa Azoty.

Rok 2018 Getin Noble Bank zakończył stratą netto w wysokości 453,4 mln zł. To nieco mniej niż w 2017 roku, gdy bank miał stratę w wysokości 572,9 mln zł. Przy okazji publikacji raportu bank przypomniał, że prowadzi intensywne działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizuje bank lub instytucję, która powstanie w wyniku ewentualnej fuzji z Idea Bankiem. Ponadto prezes Artur Klimczak uważa, że bank w IV kwartale zdał egzamin z radzeniem sobie w sytuacji kryzysowej, a „dzięki sprawnemu modelowi biznesowemu i lojalnej bazie klientów, już w I kwartale 2019 r. bank odbudował do poziomów rynkowych zarówno wskaźniki płynnościowe, jak i powrócił na ścieżkę wzrostu w kluczowych segmentach rynku”. Inwestorzy najwyraźniej uwierzyli prezesowi, bo po początkowym spadku notowań Getin Noble Banku o 6,1 proc. do 0,549 zł, szybko wróciły one ponad kreskę i drożeją o 5 proc. do 0,614 zł.

W I kwartale br. Kruk wypracował 97,8 mln zł zysku netto, czyli o 9,7 proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2018 roku i o 13 proc. niż prognozowali analitycy. Przychody w tym okresie wzrosły o 7,2 proc. do 305,7 mln zł, ale były o 2,3 proc. niższe od prognoz. Spółka poinformowała też, że spłaty od osób zadłużonych wzrosły o 18 proc. w skali roku. Inwestycje były natomiast wyższe aż o 43 proc. rok do roku.

Wyniki kwartalne stały się pretekstem do wzrostowego odbicia po 5. kolejnych spadkowych sesjach. Akcje Kruka drożeją o 1,9 proc. do 162,70 zł. Niestety, nie wygląda ono zbyt zachęcająco (podobnie jak cała warszawska giełda), przez co ryzyko powrotu spadków w przyszłym tygodniu lub najpóźniej po długim majowym weekendzie, wydaje się duże. Celem dla strony podażowej jest wsparcie w okolicy 150 zł. Dobrą wiadomością jest to, że póki co wsparcie to wydaje się być „pancerne” i szanse na jego pokonanie są znacząco mniejsze niż na późniejszy powrót notowań Kruka do 170 zł.

Po wstępnych wynikach rośnie też kurs Grupy Azoty. Notowania idą w górę o 7,8 proc. do 41,52 zł, w całości odrabiając straty z ostatnich dwóch sesji, gdy akcje te potaniały odpowiednio o 3,75 proc. i o 2,9 proc. W I kwartale Grupa Azoty wypracowała 323 mln zł zysku netto i miała 3,36 mld zł przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Getinoble, Grupaazoty, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR