Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Skarb Państwa podciął kurs Azotów Tarnów sprzedażą akcji po 52 zł

Opublikowano: 2013-04-19 10:58:54

Omawiane walory:

Resort rozwiał wątpliwości dotyczące dalszego zaangażowania w akcje chemicznej grupy. Ponad 12-proc. pakiet sprzedano inwestorom długoterminowym, wśród których znalazł się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. MSP z transakcji zainkasowało blisko 630 mln zł.

Potwierdziły się przypuszczenia, że Skarb Państwa zamiast ogłaszać wezwanie sprzeda znaczący pakiet akcji Azotów Tarnów. Resort skarbu musiał do 24 kwietnia zdecydować, czy po przekroczeniu ustawowego progu 33 proc. ogłaszać wezwanie powodujące osiągnięcie 66 proc., czy też zredukować zaangażowanie w akcjonariacie. Ostatecznie wybrano drugie rozwiązanie.

Skarb Państwa sprzedał pakiet 12,13 proc. akcji Azotów Tarnów po cenie 52 zł za jedną akcję. Walory zaoferowano inwestorom długoterminowym, wśród których jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. MSP podało, że EBOiR zobowiązał się do niesprzedawania akcji spółki przez najbliższe 12 miesięcy oraz udzielił Skarbowi Państwa prawa pierwszeństwa nabycia. Resort dodał, iż większość inwestorów biorących udział w czwartkowej transakcji zaoferowała podobne uprawnienia. Skarb zapewnił, iż zamierza wspierać obecną strategię Azotów jako znaczący i długoterminowy akcjonariusz Azotów.

– Zważywszy na charakter transakcji, uzyskana cena jest korzystna, w szczególności na tle średniej ceny akcji ZAT w ostatnich miesiącach, konsensusu cen docelowych akcji ZAT wśród analityków przygotowujących raporty o spółce, jak również zachowania przez MSP prawa do dywidendy uchwalonej 16 kwietnia 2013 r. w wysokości 1,50 zł na akcję. Wliczając jej wysokość, uzyskana cena za akcję wyniosła 53,50 zł. – napisano w komunikacie MSP.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Azotów Tarnów po wynikach za IV kwartał w StockWatch.pl

Ostatnie ruchy w akcjonariacie pokazują, że w grze o Azoty cały czas pozostaje Akron. W zeszłym tygodniu rosyjski inwestor za pośrednictwem spółki zależnej dokupił znaczący pakiet akcji. Po tej transakcji jest drugą siłą w akcjonariacie. Cały czas największym udziałowcem jest Skarb Państwa, który po sprzedaży 12-proc. pakietu kontroluje około 33 proc. akcji.

Na początku piątkowej sesji akcje Azotów tracą kilka procent, ale i tak ich wycena jest znacznie wyżej niż cena z transakcji. Licząc według czwartkowego (65,89 zł) zamknięcia premia rynkowa wynosi aż 27 proc. Zdaniem ekspertów, ostatnie wzrosty na akcjach Azotów mają podtekst spekulacyjny, w związku z uaktywnieniem działań rosyjskiego inwestora. Rynek najwyraźniej liczy, że walka o wpływy w spółce rozpocznie się na nowo.>> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o azotytarnow)

 • Blaski i cienie nowych uczestników indeksu WIG30

  Fala raportów półrocznych zaczęła bujać kursami, lecz w międzyczasie dla niektórych spółek nowym impulsem okazała się szansa na wejście w skład nowego indeksu giełdowego, który ruszy pod koniec września. Przyjrzeliśmy się aktualnej formie 10 nowych uczestników flagowej trzydziestki.

 • Brokerzy zalecają ostrożne dobieranie akcji chemicznych spółek

  Z lipcowych rekomendacji wynika, że chemiczne spółki nie zapowiadają się na faworytów najbliższego sezonu wyników. Większość zaleceń brzmi sprzedaj, a wyznaczone ceny docelowe są znacznie poniżej obecnego kursu.

 • 5 zuchwałych spółek, które grają o wysoką stawkę

  Na giełdzie mamy garść spółek, które stawiają na skokowy wzrost wyników. Duże przejęcia lub strategie rozwoju globalnego mają im dać miliardy. Przyjrzeliśmy się ambitnym firmom, dla których ten rok ma być przełomowy.

 • Cztery złote zasady inwestowania w spółki dywidendowe

  Mimo kurczących się zysków, wiele spółek nieźle zarabia i kusi inwestorów sowitymi dywidendami. Przy umiejętnym doborze akcji łatwo o osiągnięcie średnio 7 proc. stopy zwrotu. Eksperci specjalnie dla StockWatch.pl podpowiadają, jak rozsądnie dobierać spółki dywidendowe do portfela.

 • Cztery spółki żeglujące pod banderą nowych strategii

  Ucieczka do przodu, wykorzystanie rynkowej szansy, albo sposób na wyjście z kryzysu. Coraz więcej spółek decyduje się na zmianę lub głęboką korektę swojej strategii. Przyjrzeliśmy się czterem giełdowym okrętom, które szukają azymutu na szersze biznesowe wody.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku