S&P500 kończy tydzień silnym odbiciem

Choć finisz września może nieco poprawić miesięczne statystyki, trudno spodziewać się, by najbardziej zwyczajowo zmienny w roku październik nie przyniósł kolejnych turbulencji.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Europa kończyła piątkową sesję wyraźnie niżej niż sugerowały poziomy otwarcia. Kontynent wciąż pozostaje pod silną presją danych o koronawirusie, które w kluczowych gospodarkach, francuskiej i brytyjskiej, biły w czwartek nowe rekordy, a po weekendzie nie pozostawiają większych złudzeń co do kontynuacji trendu, który przyspiesza w większości krajów. Po rewelacyjnym lipcu negatywnie zaskoczyły sierpniowe informacje o amerykańskich zamówieniach na dobra przemysłowe, które wzrosły o skromne 0,4 proc. m/m (konsensus 1,1 proc. m/m). Z wyjątkiem FTSE 100, główne indeksy kończyły dzień pod kreską, tracąc od 0,2 proc. (IBEX) do 1,1 proc. (DAX i FTSE MiB). Lepiej wyglądała sytuacja na rodzimym parkiecie, gdzie WIG20 wzrósł o 0,5 proc., mWIG40 o 1,2 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. Za świetną piątkową kondycję średnich spółek odpowiadały przede wszystkim Kęty (+6,8 proc.) i Mercator (+13,6 proc.).

S&P500 zyskał 1,6 proc., NASDAQ o 2,3 proc., a skala ubiegłotygodniowych spadków w USA została tym samym bardzo poważnie zredukowana. Rynek amerykański drugi dzień żył wznowieniem nadziei na stymulus, ale chociaż czynnik ten uwolnił falę popytu, scenariusz porozumienia między Demokratami a Republikanami wciąż nie powinien być traktowany jako bazowy pomimo deklaracji S. Mnuchin’a i N. Pelosi na temat chęci powrotu do rozmów i kompromisu.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Rynki azjatyckie wyraźnie dziś rosną, podobnie jak notowania kontraktów futures na amerykańskie, a w szczególności europejskie indeksy. Od środy trwa natomiast ubijanie dna na złocie, czemu trudno się dziwić w obliczu utrzymującej się siły dolara, który koszykowo osiągnął w piątek nowe szczyty. Choć finisz września może nieco poprawić miesięczne statystyki, trudno spodziewać się, by najbardziej zwyczajowo zmienny w roku październik nie przyniósł kolejnych turbulencji. Sobotnia nominacja Amy Coney Barrett, religijnej konserwatystki, na miejsce liberalnej Ruth Bader Ginsburg w amerykańskim Sądzie Najwyższym, będzie głównym tematem politycznym w najbliższych dniach. Pomimo oczywistej dwoistości republikańskich standardów (w 2016 r. odmówili oni B. Obamie akceptacji M. Garland), Demokraci nie są w stanie raczej nic zrobić, by zatrzymać kandydaturę, a jej wpływ na notowania Trumpa pozostaje niejasny.

Kampania wchodzi w kolejny etap, który symbolicznie otwierają weekendowe artykuły NY Times, który ujawnia, że Trump zapłacił 750 USD podatków w latach 2016-17 i zero w dziesięciu z piętnastu ostatnich lat z wyłączeniem poprzednich dwóch, co do których brakuje danych. Jej wpływ na rynek będzie systematycznie rósł, tym bardziej, że potencjalnej zmianie prezydenta, której spodziewamy się zgodnie z sondażami, a wbrew opiniom wielu kluczowych postaci rynków kapitałowych, towarzyszy zazwyczaj wyraźnie wyższa zmienność niż reelekcjom. Pierwsza debata obu kandydatów odbędzie się jutro i będzie obserwowana tym uważniej, że powszechnie uważa się, iż to właśnie w starciach telewizyjnych H. Clinton przegrała prezydenturę.

W Europie rozpocznie się dziś kolejna runda rozmów w sprawie umowy handlowej z Wielką Brytanią, a obie strony prześcigają się w podkreślaniu konieczności zrobienia postępów, by dotrzymać październikowego terminu porozumienia.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 28 września 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR