Synthos wypłaci 0,53 zł na akcję dywidendy zaliczkowej za 2016 rok

Omawiane walory:

Po pięciu miesiącach niepewności chemiczna spółka podjęła wiążącą decyzję w sprawie dywidendy. Akcjonariusze w ramach zaliczki z tegorocznego zysku otrzymają 0,53 zł na każdą akcję.

Zarząd Synthosu rozwiał wątpliwości po lipcowym walnym. Najnowsza uchwała stanowi, że chemiczna spółka wypłaci zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za 2016 rok w łącznej wysokości 701,32 mln zł. Na każdą akcję akcjonariusze otrzymają 0,53 zł, co względem poniedziałkowego zamknięcia (4,54 zł) daje stopę 11,7 proc. Dzień ustalenia prawa do zaliczki wyznaczono na 22 grudnia, natomiast wypłata nastąpi w 28 grudnia 2016 roku.

– W III kwartale 2016 roku została sfinalizowana transakcja przejęcia biznesu EPS od grupy Ineos za kwotę 80 mln EUR. Przejęcie biznesu EPS grupy INEOS zostało sfinansowane ze środków grupy Synthos, nie pozbawiając przy tym spółki możliwości wypłaty dywidendy. Emitent nie uczestniczy obecnie w innych projektach akwizycyjnych mogących wymagać znacznego zaangażowania kapitałowego. – czytamy w komunikacie. >> Komunikat znajdziesz tutaj

Notowania Synthosu zakończyły dzisiejszą sesję ponad 8-proc. wzrostem. Jednak kilka minut przed informacją o zaliczce na poczet dywidendy pojawił się komunikat w spawie odwołania polityki dywidendowej. Część akcjonariuszy spanikowała i sprzedała akcje. W efekcie kurs akcji na chwilę zanurkował o kilka procent. Sekwencję komunikatów można uznać za dyskusyjną, bo koniec końców spółka mogła też podzielić się informacjami po zamknięciu sesji. Wówczas żaden z akcjonariuszy nie mógłby narzekać na nutkę goryczy po dzisiejszej sesji. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Synthosu

synthos

Dotychczas obowiązująca polityka dywidendowa (z marca 2013 r.) zakładała wypłacanie do 100 proc. zysku netto przy wskaźniku dług netto/EBITDA 1,0-2,5x. Na koniec 2015 roku wskaźnik ten wynosił 1,11x. W ubiegłym roku Synthos wypłacił 0,25 zł na walor, co dało stopę w okolicach 5,2 proc. Rok wcześniej dywidenda wyniosła 0,31 zł/akcję (stopa blisko 6 proc.). Spółka systematycznie dzieli się zyskiem od 2011 r. W tym okresie najwyższa wypłata przypadała na 2013 r. – 0,76 zł i stopa bliska 13 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Klamka zapadła, Synthos znika z GPW

  Akcjonariusze SYNTHOSu zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przywróceniu akcjom spółki formy dokumentu i wycofaniu ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, wynika z podjętych uchwał. 

 • Sołowow ruszył z przymusowym wykupem akcjonariuszy mniejszościowych Synthosu

  Po osiągnięciu przez FTF Galleon i FTF Columbus - podmioty zależne od Michała Sołowowa - ok. 93,9 proc. kapitału zakładowego SYNTHOSu i ok. 93,9 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, FTF Galleon ogłosił przymusowy wykup pozostałych 80,7 mln akcji spółki po 4,93 zł sztuka, poinformowały Dom Maklerski PKO BP oraz Pekao Investment Banking, pośredniczące w wezwaniu.

 • Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat awansowały w polskich indeksach

  Po sesji 29 grudnia 2017 r. miejsca w indeksach straciły SYNTHOS, PBG oraz Berling. Ich miejsce zajmą Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat.

 • Synthos zniknie z giełdy. Sołowow wkrótce ogłosi przymusowy wykup

  Kontrolowany przez Michała Sołowowa fundusz FTF Galleon dopiął swego. W ramach wezwania skupi blisko 416 mln akcji SYNTHOSu, dzięki czemu przekroczy próg 90 proc. głosów na WZ. Zdjęcie spółki z giełdy, to już tylko kwestia czasu.

 • GPW na plusie dzięki BZ WBK i spółkom surowcowym

  W czwartek, na przekór europejskim parkietom, warszawska giełda rośnie. W górę ciągnie ją BZ WBK oraz surowcowy KGHM i JSW. Całemu rynkowi ciąży natomiast sektor energetyczny. Sytuacja jest jednak płynna i sesja może zamknąć się zarówno wzrostami, jak i spadkami.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR