StockWatch.pl

Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat awansowały w polskich indeksach

Omawiane walory: , , , , , ,

Po sesji 29 grudnia 2017 r. miejsca w indeksach straciły Synthos, PBG oraz Berling. Ich miejsce zajmą Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat.

Wykreślenie Synthosu z listy uczestników m.in. mWIG40 czy WIG30 to pokłosie wezwania ogłoszonego przez wehikuł inwestycyjny Michała Sołowowa. Miliarder odkupił od inwestorów akcje chemicznego giganta za 2,44 mld zł i obecnie kontroluje blisko 94 proc. kapitału zakładowego. Tymczasem zgodnie z metodologią, w indeksach giełdowych nie mogą uczestniczyć spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest niższa niż 10 proc. Decyzja o skreśleniu Synthosu jest tylko formalnością, ponieważ wkrótce ruszy przymusowy wykup pozostałych akcji. Po jego zakończeniu spółka zniknie z GPW.

Spółka Indeks
Synthos mWIG40, mWIG40TR, WIG30, WIG30TR, WIGdiv, WIG, WIG-Poland, WIG-chemicals
PBG sWIG80, sWIG80TR, WIG, WIG-Poland, WIG-construction
Berling WIG, WIG-Poland
>> Najniższe spready, transparentne warunki, ponad 300 instrumentów – sprawdź rachunek Connect Premium >>

Powodem wykreślenia grupy PBG z portfeli indeksów jest zakwalifikowanie jej akcji do segmentu Lista Alertów. To z kolei konsekwencja groszowego kursu akcji. W wypadku PBG średnia z ostatnich tygodni wynosi 0,23 zł. Akcje Berlinga zdegradowano z powodu zakwalifikowania do strefy niższej płynności. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, na przestrzeni ostatniego miesiąca na akcjach spółki zawierano średnio 9 transakcji przy obrocie na sesji na poziomie 22 tys. zł.

Na ich miejsce giełda wskazała cztery spółki. Do składu sWIG80 i sWIG80TR awansowały Ailleron i Lubawa. Pierwsza jest obecnie wyceniana przez rynek na 220 mln zł, a druga na blisko 100 mln zł.

Do listy uczestników mWIG40 i mWIG40TR dołączy LiveChat Software. Kapitalizacja dostawcy oprogramowania w modelu SaaS wynosi obecnie nieco ponad 1 mld zł. Ostatnią wyróżnioną spółką jest Play. Akcje tegorocznego debiutanta zastąpią Synthos w indeksach WIG30 i WIG30TR. Rynkowa wartość operatora telekomunikacyjnego to blisko 8,6 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ailleron, berling, Livechat, lubawa, PBG, play, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i PLAY to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

  Akcje PLAY tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.

 • Kenbourne i Tollerton sprzedają akcje Play w procesie ABB po 30,50 zł za sztukę

  Cena akcji w procesie budowy przyspieszonej księgi popytu (ABB) dotyczącej sprzedaży akcji spółki PLAY Communications została ustalona na 30,50 zł. To o 8,5 proc. niżej niż środowy kurs spółki na GPW.

 • Kenbourne i Tollerton w trybie przyspieszonym sprzedają akcje Play warte 770 mln zł

  Kenbourne i Tollerton, którzy posiadają odpowiednio 30,04 proc. i 29,14 proc., a razem ok. 59 proc. wszystkich akcji PLAY Communications, ogłosili rozpoczęcie przyspieszonego plasowania do 23 mln akcji operatora, stanowiących do 9,08 proc. kapitału zakładowego.

 • Trump trzyma rynki akcji w szachu, w grze Play i Unimot

  PLAY to dziś najjaśniejsza gwiazda w indeksie WIG20. Akcje telekomu rosną o kilka procent po znacznie lepszych od prognoz wynikach finansowych za II kwartał. Pod presją pozostaje branża energetyczna. Akcje Energi i Taurona bronią się przed zakończeniem dnia na nowych historycznych minimach. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR