Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat awansowały w polskich indeksach

Omawiane walory: , , , , , ,

Po sesji 29 grudnia 2017 r. miejsca w indeksach straciły Synthos, PBG oraz Berling. Ich miejsce zajmą Play, Ailleron, Lubawa i LiveChat.

Wykreślenie Synthosu z listy uczestników m.in. mWIG40 czy WIG30 to pokłosie wezwania ogłoszonego przez wehikuł inwestycyjny Michała Sołowowa. Miliarder odkupił od inwestorów akcje chemicznego giganta za 2,44 mld zł i obecnie kontroluje blisko 94 proc. kapitału zakładowego. Tymczasem zgodnie z metodologią, w indeksach giełdowych nie mogą uczestniczyć spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest niższa niż 10 proc. Decyzja o skreśleniu Synthosu jest tylko formalnością, ponieważ wkrótce ruszy przymusowy wykup pozostałych akcji. Po jego zakończeniu spółka zniknie z GPW.

Spółka Indeks
Synthos mWIG40, mWIG40TR, WIG30, WIG30TR, WIGdiv, WIG, WIG-Poland, WIG-chemicals
PBG sWIG80, sWIG80TR, WIG, WIG-Poland, WIG-construction
Berling WIG, WIG-Poland
>> Najniższe spready, transparentne warunki, ponad 300 instrumentów – sprawdź rachunek Connect Premium >>

Powodem wykreślenia grupy PBG z portfeli indeksów jest zakwalifikowanie jej akcji do segmentu Lista Alertów. To z kolei konsekwencja groszowego kursu akcji. W wypadku PBG średnia z ostatnich tygodni wynosi 0,23 zł. Akcje Berlinga zdegradowano z powodu zakwalifikowania do strefy niższej płynności. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, na przestrzeni ostatniego miesiąca na akcjach spółki zawierano średnio 9 transakcji przy obrocie na sesji na poziomie 22 tys. zł.

Na ich miejsce giełda wskazała cztery spółki. Do składu sWIG80 i sWIG80TR awansowały Ailleron i Lubawa. Pierwsza jest obecnie wyceniana przez rynek na 220 mln zł, a druga na blisko 100 mln zł.

Do listy uczestników mWIG40 i mWIG40TR dołączy LiveChat Software. Kapitalizacja dostawcy oprogramowania w modelu SaaS wynosi obecnie nieco ponad 1 mld zł. Ostatnią wyróżnioną spółką jest Play. Akcje tegorocznego debiutanta zastąpią Synthos w indeksach WIG30 i WIG30TR. Rynkowa wartość operatora telekomunikacyjnego to blisko 8,6 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ailleron, berling, Livechat, lubawa, PBG, play, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • Livechat z 8,41 mln USD skonsolidowanych przychodów w III kw. roku finansowego. ChatBot trafił do 1 tys. klientów

  Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej LIVECHAT Software w okresie październik - grudzień 2019 (III kwartał roku finansowego 2019/20) wyniosły 8,41 mln USD i były o 14,1 proc. wyższe r/r. Ponadto ChatBot, oprogramowanie umożliwiające tworzenie chatbotów konwersacyjnych obsługujących różne scenariusze biznesowe, trafił już do 1 tys. klientów.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • LiveChat Software wypłaci 0,60 zł na akcję dywidendy zaliczkowej

  Zarząd LIVECHAT Software zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku netto za rok obrotowy 2019/2020 w wysokości 0,60 zł za akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR