Trump trzyma rynki akcji w szachu, w grze Play i Unimot

Omawiane walory: ,

Play to dziś najjaśniejsza gwiazda w indeksie WIG20. Akcje telekomu rosną o kilka procent po znacznie lepszych od prognoz wynikach finansowych za II kwartał. Pod presją pozostaje branża energetyczna. Akcje Energi i Taurona bronią się przed zakończeniem dnia na nowych historycznych minimach. 

Play, Unimot, akcje, komentarz

Źródło: ATTrader.pl

Drugi kwartał był udany dla Play. Zysk netto spółki wzrósł do 254 mln zł z 200 mln zł rok wcześniej, przekraczając rynkowe​ oczekiwania na poziomie 234 mln zł, do czego przyczyniło się obniżenie kosztów finansowych, spadek kosztów roamingu krajowego i wzrost przychodów. Wspomniane przychody wzrosły do 1,76 mld zł z 1,69 mld zł przed rokiem, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu do niepełna 1,73 mld zł. Zysk EBITDA sięgnął w okresie kwiecień-czerwiec br. 644 mln zł, co równie pozytywnie zaskoczyło, gdyż rynkowe prognozy mówiły o wzroście tego zysku o 10 proc. r/r do 605 mln zł.

Wypracowane wyniki pozwoliły spółce podnieść prognozy na cały rok. Szacunki zysku EBITDA na cały rok zostały podwyższone do 2,3-2,4 mld zł z 2,2-2,3 mld zł prognozowanych w marcu, a szacunki wolnych przepływów pieniężnych zostały podniesione do 770-830 mln zł z 670-750 mln zł. Co więcej, telekomunikacyjna spółka potwierdziła wcześniejsze plany, że chce przekazać akcjonariuszom 40-50 proc. wolnych przepływów pieniężnych za 2019 rok. Dobrą informacją jest też to, że spółka nie widzi negatywnego wpływu podwyżek cen abonamentów komórkowych na bazę klientów.

W reakcji na wyniki i podwyższone prognozy kurs akcji​ Play mocno ruszył do góry. O godz. 12:36 za jedną akcję trzeba było zapłacić 32,70 zł, czyli o 6,3 proc. więcej niż wczoraj. Przed południem było to już 33,46 zł, a wykres dzienny atakował górne ograniczenie rysowanego od dwóch miesięcy kanału spadkowego, w jakim porusza się kurs korygując wcześniejsze 7-miesięczne wzrosty. Wybicie górą z tego kanału, co obecnie wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na gruncie analizy technicznej, otworzyłoby drogę do 36,44 zł (szczyt z czerwca), a w dalszej kolejności nawet do 39 zł.

Akcje Play zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych warszawskich giełdowych​ blue chipów, z których jedynie 11 z 20 zyskuje na wartości. Wśród tej grupy najlepiej radzi sobie Lotos (+3,1 proc.), a najgorzej PGNiG (-2,2 proc.).

Na szerokim rynku świetnie radził sobie Unimot, którego akcje drożały o ponad 11 proc. do 21,10 zł, kontynuując wzrosty zainicjowane na początku roku i tym samym odreagowując silne spadki z lat 2017-2018. Spółka w lipcu skokowo poprawiła wyniki, co jak przyznała po części jest zasługą przejęcia klientów po borykającym się z problemami finansowymi Onico. Sytuacja na wykresie dziennym wskazuje, że to nie koniec wzrostów, a docelowo kurs może osiągnąć poziom 30 zł.

Niestety przypadek Play, Lotosu i Unimotu nie jest w stanie przesłonić tego, że ogólna sytuacja na warszawskiej giełdzie​ nie jest za ciekawa, a rynek jest trzymany w szachu przez prezydenta Trumpa i wywołaną przez niego niepewność związaną z wojnami handlowymi. Na półmetku handlu indeks WIG20 miał wartość 2.097 pkt., praktycznie pozostając na poziomie z poniedziałkowego zamknięcia. Niewielkie zmiany były też udziałem indeksów WIG (55.906 pkt.), mWIG40 (3.742 pkt.) i sWIG80 (11.544 pkt.). Stąd też prawdziwym obraz nastrojów przy ulicy Książęcej bardziej niż wzrosty Play, oddają dzisiejsze wielomiesięczne minima akcji takich spółek jak JSW i PGNiG, czy najniższe w historii wyceny spółek: Energa, Tauron, PKP Cargo i Groclin

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT play, UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.

 • Kenbourne i Tollerton znów sprzedają akcje Play w ABB Dwóch głównych akcjonariuszy telekomu rozpoczęło sprzedaż 18 mln akcji w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. Po środowym kursie zamknięcia wartość rynkowa pakietu wynosi 558 mln zł.
 • Unimot spodziewa się ‚niezłych wolumenów’ sprzedaży w II kwartale 2020 r.

  Po rekordowych wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach w I kwartale 2020 roku, także w II kwartale roku UNIMOT spodziewa się "niezłych wyników" sprzedaży, choć zakłada, że będą one słabsze kw/kw, poinformował wiceprezes UNIMOTu ds. finansowych Marek Moroz.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR