Trzy największe biura turystyczne mają ok. 80 proc. udziałów w polskim rynku [RANKING]

Omawiane walory:

Największymi pod względem przychodów touroperatorami w Polsce w 2018 r. były Itaka (3,13 mld zł, +17 proc. r/r), TUI (2,18 mld zł, +58 proc. r/r) i Rainbow (1,47 mld zł, +15 proc. r/r). Przypadało na nich ok. 80 proc. udziału wśród zanalizowanych podmiotów, wynika z raportu Wiadomości Turystycznych "Touroperatorzy 2019. Ranking".

(Fot. Pexels)

W 10. znalazły się też Coral Travel, Grecos, Neckermann, Exim Tours, Almatur, Rego-bis i Ecco Holiday – największy wzrost względem 2017 r. miał wśród nich Almatur (434 proc. r/r).

– Analizując z kolei dane dotyczące przychodów, można zauważyć widoczną dominację trzech największych biur podróży – Itaki, Tui i Rainbow, których łączna wartość przychodu to 6,78 mld zł, a więc prawie 80 proc. całej sumarycznej wartości. Ponadto w stosunku do całości, Itaka tworzy ponad 35 proc. ogólnego przychodu spośród 15 największych podmiotów w Polsce – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W 2018 roku największą wartość zysku netto osiągnęło biuro TUI na poziomie 33,36 mln zł, co jest wynikiem prawie trzykrotnie (2,8 raza) większym niż w 2017 roku. W czołówce pod względem zysku netto znalazło się też Ecco Holiday (31,06 mln zł) i Itaka (24,5 mln zł).

W 2018 roku, podobnie jak w latach poprzednich, najwyższą rentownością mogło pochwalić się biuro Ecco, którego wskaźnik wyniósł 56,8 proc., a więc o kilka punktów procentowych więcej niż w 2017 roku. Kolejnym podmiotem jest biuro Best Reisen, które osiągnęło wskaźnik rentowności na poziomie 7,21 proc. Dalej uplasowało się CT Poland (4,8 proc.).

– Na polskim rynku touroperatorów występuje zjawisko tzw. ‚dualizmu’ – ‚polaryzacji rynku turystycznego’ (Michalska-Dudek 2018), którego dwa bieguny tworzą odpowiednio najwięksi touroperatorzy o znaczącym efekcie skali, a z przeciwnej strony – małe i średnie przedsiębiorstwa, często niewspółpracujące na większą skalę między sobą, a raczej skupione na obsłudze swojego wolumenu klientów. Ewidentnie w strukturze sprzedanych miejsc przez największych organizatorów turystyki ponownie widoczna jest dominacja pięciu największych organizatorów turystyki – Itaki, TUI, Rainbowa, Corala i Grecosa. Liczba obsłużonych przez nich klientów w 2018 roku to 2.773.364 osób, w porównaniu z 2.030.525 osób w roku 2017. To wzrost o ponad 740 tys. turystów, a więc ok. 37 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Widoczna jest także dynamiczna walka o główne podium, pomiędzy biurem Itaka – wieloletnim liderem, a doganiającym ją biurem TUI, bowiem w 2017 r. różnica na podium pomiędzy 1. a 2. miejscem wynosiła 289 tys. osób, a po 2018 r. zmniejszyła się do wielkości ok. 76 tys. turystów – czytamy także.

W raporcie skupiono się na funkcjonowaniu organizatorów turystyki – touroperatorów, a więc realnych wytwórcach pakietów turystycznych (w odróżnieniu od tylko biur agencyjnych), a jednocześnie podmiotach spełniających kryteria tzw. działalności regulowanej i wypełniających obowiązki z tego wynikające (posiadanie właściwego zabezpieczenia gwarancyjno-finansowego w ramach I filaru systemu zabezpieczeń organizatorów turystyki, a następnie spełnianie obowiązków związanych z tzw. II filarem, a więc funkcjonowaniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego).

Według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, z biurami podróży wyjechało 7,62 mln podróżnych. Jest to większy wynik o 713 tys. (9 proc.) podróżnych niż w 2017 roku. Łącznie organizatorzy turystyki zawarli blisko 2,54 mln umów w 2018 roku , jest to wynik 8 proc. większy niż w roku poprzednim.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT RAINBOW, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR