Kurs akcji Unimotu wystrzelił po szacunkowych wynikach za I kwartał

Omawiane walory:

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2020 r. Według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła rekordowe 33,5 mln zł, czyli o 200 proc. więcej r/r. To ponad połowa całorocznej prognozy grupy na 2020 r. Kurs akcji Unimotu rośnie dziś o ponad 12 proc.

unimot,przychody,wyniki

Fot. fb/AVIA Polska

Zgodnie z szacunkami, skonsolidowane przychody ogółem grupy Unimot wyniosły w I kw. 2020 r. 1.195,4 mln zł, czyli o 37,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe) ukształtowała się natomiast na poziomie 33,5 mln zł, co oznacza ponad dwukrotny wzrost r/r i najwyższy poziom w naszej historii.

Wyższa skonsolidowana EBITDA skorygowana wynika przede wszystkim ze sprzyjającego otoczenia zewnętrznego w biznesie oleju napędowego (wyższe od założeń wolumeny i marże), wyższych od zakładanych wolumenów sprzedaży biopaliw w efekcie większej liczby wygranych przetargów, a także z wyższej sprzedaży gazu ziemnego wygenerowanej na sprzedaży hurtowej, głównie dzięki wolumenom z wynajętej w 2019 r. przestrzeni magazynowej w kawernie.

– Jestem bardzo zadowolony, że po raz kolejny możemy pokazać wyśmienite wyniki. Tym bardziej, że działalność pod koniec kwartału odbywała się już pod znakiem epidemii COVID-19. W każdym z naszych biznesów wypracowaliśmy w I kwartale 2020 r. wyższe r/r wolumeny, jednocześnie osiągając znakomite przepływy operacyjne – wyjaśnia Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

W związku z anomaliami na rynku naftowym w I połowie marca br. (bezprecedensowy spadek cen ropy), na księgowe wyniki Grupy bardzo duży wpływ miała wycena zapasów obowiązkowych wynikająca z dużej różnicy pomiędzy cenami spot (wycena fizycznego towaru) a cenami terminowymi (wycena instrumentów zabezpieczających ten towar) oleju napędowego na ostatni dzień I kwartału 2020 r. Wpływ ten jest czysto księgowy, niepieniężny o wartość -45,3 mln zł. W efekcie, skonsolidowana EBITDA wyniosła -9,3 mln zł.

– Negatywy poziom skonsolidowanej EBITDA wynika ze zdarzenia typowo księgowego, niepieniężnego i nie należy go traktować jako miernik efektywności biznesowej, co zawsze podkreślamy. W swojej działalności stosujemy pełną politykę zabezpieczeń – dzięki temu nie mamy realnej ekspozycji na zmiany cen oleju napędowego w czasie. Wadą takiego rozwiązania jest jednak zanieczyszczanie naszych wyników księgowych przez różnice pomiędzy kształtowaniem się ceny spot i ceny terminowej. Chciałbym podkreślić, że nie oznacza to realnej utraty wartości naszych zapasów. Zmiana wyceny zapasów ON ma charakter globalny i wynika z bezprecedensowego spadku cen tego produktu w marcu br. Nasze wyniki operacyjne i sytuacja płynnościowa są bardzo dobre – wyjaśnia Marek Moroz, wiceprezes zarządu ds. Finansowych.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, UNIMOT, Neuca oraz PKN Orlen.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Unimot spodziewa się ‚niezłych wolumenów’ sprzedaży w II kwartale 2020 r.

  Po rekordowych wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach w I kwartale 2020 roku, także w II kwartale roku UNIMOT spodziewa się "niezłych wyników" sprzedaży, choć zakłada, że będą one słabsze kw/kw, poinformował wiceprezes UNIMOTu ds. finansowych Marek Moroz.

 • Unimot wchodzi w rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar

  UNIMOT zelektryzował rynek informacją o wejściu w segment fotowoltaiki. Marcin Ludwicki, prezes UNIMOT Energia i Gaz szacuje, że do 2023 roku grupa osiągnie ok. 276 mln zł przychodów z tego tytułu. W środę akcje spółki rosną o ponad 5 proc. i są najwyżej od sierpnia 2017 r.

 • Unimot zanotował skokowy wzrost wolumenów w I kwartale 2020 r.

  Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych poprawił wolumeny we wszystkich segmentach biznesowych, zanotował wyższe r/r przychody oraz historycznie najwyższy poziom skonsolidowanej EBITDA skorygowanej, który wyniósł 32,9 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR