StockWatch.pl

Vistal Gdynia złożył do sądu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego

Omawiane walory:

Banki odcinające dostęp do finansowania, wnioski o upadłość od wierzycieli oraz problemy z kontrahentami zmusiły gdyńską spółkę do złożenia wniosku o restrukturyzację. Po południu akcje Vistalu tanieją o 3 proc.

(Fot. Vistal)

W czwartek zarząd Vistalu Gdynia złożył w gdańskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Sama decyzja o przystąpieniu do sporządzania wniosku zapadła 7 września. Vistal opublikował komunikat w tej sprawie z opóźnieniem, wskazując na potrzebę ochrony praw i interesów spółki oraz akcjonariuszy.

– Powyższa decyzja podyktowana została potrzebą ochrony praw i interesów spółki, akcjonariuszy oraz kontrahentów spółki. Spółka podjęła decyzje o konieczności podjęcia działań restrukturyzacyjnych, zamierzających do poprawy sytuacji finansowej spółki i uniknięcia ogłoszenia upadłości spółki. – czytamy w komunikacie.

>> Dzisiaj startuje darmowy konkurs giełdowy [ pula nagród 35.000 zł ]. Sprawdź teraz >>

Złożony przez spółkę wniosek nie jest żadną niespodzianką w kontekście komunikatów, które w ostatnim czasie pojawiły się w oficjalnym kanale ESPI. Wszystkie kluczowe banki i instytucje finansujące działalność Vistalu wypowiedziały umowy, a część żądała nawet natychmiastowej spłaty zobowiązań.

Kanał informacyjny ESPI Vistalu Gdynia najeżony jest komunikatami na temat banków wypowiadających umowy kredytowe.

Sytuację spółki komplikują też kontrahenci. Dzisiaj Duro Felguer wysłał Vistalowi roszczenie o zapłatę kwoty 6,47 mln EUR w związku z naruszeniem postanowień umowy. Wcześniej Metrostav odstąpił od kontraktu i wezwał do zapłaty 8,1 mln zł tytułem kar umownych.

O problemach Vistalu głośno robiło się na początku września, gdy spółka poinformowała o aktualizacji budżetów długoterminowych kontraktów. Spółka ostrzegła, że tegoroczny wynik finansowy będzie drastycznie obniżony. Dokładny rozmiar odpisów Vistal przedstawi w sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2017 r., którego publikacja była już dwukrotnie przekładana. Według najnowszych doniesień, raport ma pojawić się na początku przyszłego tygodnia (2 października).

– Jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe Spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. są obecnie przedmiotem przeglądu prowadzonego przez biegłego rewidenta. W związku z czym, powyższe kwoty nie są ostateczne i mogą ulec zmianie. – czytamy w komunikacie.

Informacja na temat wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego poskutkowała kilkuprocentową przeceną akcji Vistalu. Około 15:00 notowania gdyńskiej spółki spadają o 3 proc. do 1,61 zł >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Vistalu

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR