StockWatch.pl

W lutym spadła inflacja, podwyżka stóp procentowych i tak grozi

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że inflacja konsumencka wzrosła w marcu o 3,9 proc. w ujęciu rok do roku. Odczyt jest lepszy niż w poprzednim miesiącu, ale analitycy uważają, że Rada Polityki Pieniężnej i tak podniesie stopy procentowe.

Z komunikatu po poprzednim posiedzeniu RPP, które odbyło się na początku kwietnia wynika, że mimo oczekiwanego spadku inflacji, pozostanie ona powyżej celu inflacyjnego. Będzie to efektem osłabienia się złotego oraz utrzymujących się wysokich cen surowców. Rada zasygnalizowała, że jeżeli nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie polskiej gospodarki, RPP rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej.

Według analityków dzisiejsze dane o spadku inflacji poniżej 4 proc. są pozytywne, ale mogą nie wystarczyć do zmiany postrzegania sytuacji przez członków Rady.

– 3,9 proc. to nieco lepiej niż oczekiwaliśmy, ale ciężko spodziewać się, żeby Rada zrewidowała swój punkt widzenia. Wahania o 0,1 pkt proc. są normalne, więc te wyniki są niewystarczające do zmiany podejścia Rady. Podwyżki stóp są wciąż możliwe. – komentuje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING, cytowany przez Obserwator finansowy.pl

Nadal wysokie tempo wzrostu cen negatywnie odbija się na polskich przedsiębiorstwach. Dodatkowo mogą mieć one problem z przeniesieniem wyższych kosztów na ceny swoich towarów w warunkach panującego spowolnienia gospodarczego.

Właśnie dane dotyczące spowolnienia gospodarki, które zostaną opublikowane w następnym tygodniu, mogą powstrzymać RPP przed zacieśnianiem polityki pieniężnej. Podniesieniem stóp procentowych ogranicza tempo wzrostu cen, ale jednocześnie oznacza wyższe koszty pozyskania kapitału przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

– W przyszłym tygodniu poznamy dane o produkcji przemysłowej, a także o sprzedaży detalicznej. Dadzą one większą jasność jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Spowolnienie jest już w krajach strefy euro ewidentne, także przewiduje się je w Polsce (…). Całość danych będzie przez nas analizowana. Te dane, które otrzymaliśmy dzisiaj poprawiają perspektywy powrotu inflacji do celu. Cel nie będzie osiągnięty w 2012 roku, ale w 2013 roku. –  poinformowała w TVN CNBC Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

>> Warto uważnie przyglądać się sytuacji makroekonomicznej. Dane o kondycji globalnego rynku mają przełożenie na nastroje panujące na poszczególnych giełdach przez wiele dni. >> Śledź na bieżąco informacje z serwisem StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • ZCh Police z emisji akcji z prawem poboru chcą pozyskać miliard złotych

  Akcjonariusze Zakładów Chemicznych Police dali zielone światło na podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji do 110 mln nowych akcji, z prawem poboru. Wartość emisji ma opiewać na blisko 1 mld zł. 

 • ECC Games ustalił premierę gry Drift19 na 7 listopada

  Symulator kierowcy driftowego trafi na rynek 7 listopada br. W pierwszej kolejności gra zadebiutuje w wersji na PC. Cena gry w trybie sprzedaży early access została ustalona na około 25,99 USD. Spółka szacuje, że po tym okresie, w zależności od uwarunkowań rynkowych, może kosztować 35,99 USD.

 • Przecena idzie szeroką ławą, w grze mBank i DataWalk

  Fatalne dane z Niemiec, wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych, przecena złotego, a także strach przed wyrokiem TSUE ws. frankowiczów - kumulacja tych czynników sprawiła, że wszystkie główne indeksy w Warszawie świecą na czerwono. 

 • Kool2Play wybrał doradców w procesie wejścia na NewConnect

  Kool2Play zakończył wybór doradców w procesie wejścia na NewConnect i celuje w debiut w I połowie 2020 r. W najbliższych miesiącach spółka udostępni wybranym influencerom wersję hands-on swojego flagowego projektu Uragun.

 • Akcjonariusze Hollywood wykupieni wbrew decyzji sądu

  Kontrowersyjny wykup niemal 4,5 mln akcji Hollywood został rozliczony. Następnym krokiem spółki ma być rozpoczęcie procedury delistingu. Problem w tym, że jeszcze przed rozpoczęciem squeeze out'u sąd na wniosek jednego z akcjonariuszy mniejszościowych nakazał wstrzymanie wykupu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR