W październiku JSW zdecyduje o emisji obligacji do 300 mln zł

Omawiane walory:

Nowa emisja obligacji ma związek z realizacją umowy regulującej proces restrukturyzacji finansowej, operacyjnej i majątkowej spółki. Adresatem subskrypcji będzie Towarzystwo Finansowe Silesia.

Walne Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwołane na 13 października ma zdecydować o emisji obligacji wartych do 300 mln zł. Termin wykupu będzie przypadał nie później niż do 31 marca 2025 r. Szczegółowe warunki emisji na określić zarząd kopalni. W projekcie uchwały zaznaczono, że nie będą one wprowadzone do notowań na rynku regulowanym ani w ramach alternatywnego systemu obrotu.

Adresatem obligacji będzie Towarzystwo Finansowe Silesia, przy czym objęcie obligacji będzie uzależnione m.in. od otrzymania opinii potwierdzającej rynkowość takiej transakcji. Dodatkowe warunki to zmiana harmonogramu wykupu obligacji przez JSW, m.in. poprzez wydłużenie okresu spłaty obligacji o 5 lat (tj. do 2025 r.), przedstawienie w terminie do 15 października 2016 r. zgody organów korporacyjnych JSW na pozyskanie finansowania w czwartym kwartale.

Kilka dni temu rada nadzorcza JSW pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu w sprawie zmian w programie emisji obligacji, który ma na celu realizację zawartej pod koniec sierpnia umowy restrukturyzacyjnej regulującej proces restrukturyzacji finansowej, operacyjnej i majątkowej spółki. Konieczność takiego finansowania określono w umowie restrukturyzacyjnej oraz modelu finansowym na lata 2016-2025. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom JSW

(Fot. mat. spółki)

(Fot. mat. spółki)

Spółka planuje także na połowę 2017 r. emisję akcji o wartości 500-800 mln zł. Pod koniec ubiegłego tygodnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski dał do zrozumienia, że wzrost cen węgla na światowych rynkach nie przełoży się na rezygnację z panów emisji akcji spółki.

Ważnym ustaleniem z końca sierpnia było porozumienie w sprawie spłaty obligacji wartych 1,3 mld zł. Spółka ustaliła też nowy harmonogram spłaty, dłuższy od pierwotnego o 5 lat. W ocenie zarządu, takie porozumienie daje JSW finansowy oddech i pozwoli przeprowadzić działania optymalizacyjne.

W tym roku akcje spółki zyskały na wartości już blisko 400 proc., a wszystko dzięki odbijającym cenom węgla na światowych rynkach. Do tego sypnęło rekomendacjami kupuj dla JSW. DM BOŚ wycenił akcje spółki na 63,50 zł, a DM BZ WBK na 65 zł. 

wykres_jsw

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.
 • JSW miała 209 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała 208,86 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 409,81 mln zł zysku rok wcześniej. Piątkową sesję kurs akcji producenta węgla rozpoczyna od 6-proc. przeceny.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR