We wrześniu Dino Polska zadebiutuje w indeksie Stoxx Europe 600

Omawiane walory: ,

Zmiany w międzynarodowych indeksach. 21 września Dino Polska wejdzie w skład indeksu STOXX Europe 600, a mBank zostanie usunięty z listy STOXX Eastern Europe 50, podał na stronie internetowej STOXX.

Dino,Polska,Tomasz,Biernacki,największa,spółka,GPW

Dino Polska jest obecnie 6. największą spółką na GPW (Fot. Dino Polska)

Indeks STOXX Europe 600 powstał w 1998 roku i w jego skład wchodzi 600 firm reprezentujących duże, średnie i małe spółki z 17 krajów europejskich, pokrywających około 90 proc. kapitalizacji w wolnym obrocie na europejskim rynku akcji (nie tylko w strefie euro). W skład indeksu wchodzą firmy z: Wielkiej Brytanii (około 27 proc. indeksu), Francji, Niemiec i Szwajcarii (po około 15 proc. indeksu), a także Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Niderlandów, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Indeks dostępny jest w kilku walutach.

Zmiany dotkną również flagowego indeksu Euro STOXX 50. Wejdą do niego: Adyen, Prosus, Vonovia, Kone i Pernod Ricard. Indeks opuszczą z kolei: Orange, BBVA, Telefonica, Fresenius oraz Societe Generale.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Inwestorzy ciepło przyjęli informację o awansie Dino Polska do Stoxx Europe 600. W środę kurs akcji spółki rośnie o 2,5 proc. do 223,40 zł. Tym samym Dino jest na dobrej drodze do przerwania spadkowej serii. Poprzednich 6 sesji spółka kończyła na minusie, przy czym wcześniej ustanowiła historyczny szczyt na poziomie 243 zł za akcję. Aktualna kapitalizacja Dino wynosi blisko 22 mld zł, co daje jej 6. miejsce wśród największych spółek na GPW. Operator sieci supermarketów z Krotoszyna jest większy niż PKN Orlen czy ING Bank Śląski. Pod względem kapitalizacji Dino ustępuje tylko państwowym gigantom (PZU, PKO BP, KGHM, PGNIG) oraz CD Projektowi.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o dinopl, mBank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR