White Stone Development: W tym roku będziemy obserwowali dalszy wzrost cen mieszkań [RELACJA Z CZATU]

Omawiane walory:

Gościem poniedziałkowego czatu inwestorskiego Stockwatch.pl była Anna Suchodolska, co-CEO i CFO White Stone Development. Tematem spotkania były trwająca emisja obligacji, plany spółki i perspektywy rynku deweloperskiego.

White Stone Development tworzy grupę kapitałową, która realizuje inwestycje mieszkaniowe i komercyjne. Spółka koncentruje się na rynku warszawskim oraz szczecińskim. W swojej dotychczasowej historii grupa sprzedała ponad 1.300 mieszkań realizowanych w ramach 5 projektów w Warszawie i Szczecinie. W sektorze nieruchomości komercyjnych White Stone Development posiada 2 projekty biurowe o łącznej powierzchni najmu 22,5 tys. mkw oraz 1 projekt biurowo-usługowy o powierzchni ponad 10,2 tys. mkw.

– Nasza strategia opiera się na trzech filarach: budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym oraz na działalności jako główny wykonawca i wykonawca rozwiązań technologicznych. Staranny dobór projektów i zrównoważona struktura finansowania pozwalają nam elastycznie dostosowywać się do warunków rynkowych. Aktualnie większy ciężar kładziemy na projekty mieszkaniowe oraz rozwój działalności jako wykonawcy – powiedziała Anna Suchodolska, co-CEO i CFO White Stone Development.

Spółka prowadzi obecnie publiczną emisje obligacji. Warszawski deweloper oferuje papiery serii E o łącznej wartości nominalnej 11 mln zł. Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 6,6 proc. w skali roku. Kupon będzie płatny w odstępach kwartalnych. Termin wykupu przypada na 10 listopada 2023 roku.

Źródło: memorandum informacyjne White Stone Development

Minimalna kwota zapisu to 25 tys. zł, czyli 25 obligacji. Zapisy przyjmuje Michael/Ström DM, który pełni rolę oferującego. Przewidywany dzień przydziału obligacji to 10 lutego.

To nie pierwsza emisja White Stone Development. Od 2015 r. pozyskała z rynku długu łącznie 56 mln zł na finansowanie inwestycji. Poprzednia emisja miała miejsce w sierpniu 2020 r. Spółka wyemitowała 3-letnie, zabezpieczone obligacje serii D w kwocie 25 mln zł, a we wrześniu wykupiła obligacje serii C. Sierpniowa emisja niedawno zadebiutowała na Catalyst. Spółka podkreśla, że chce być stale obecna na rynku Catalyst.

– Obligacje serii D są już notowane na Catalyst. W przypadku serii E spółka zobowiązała się do wprowadzenia ich również na ten rynek. W związku z tym będzie zobowiązana do komunikowania się z inwestorami w formie raportów bieżących i okresowych. Dodatkowo nie wykluczamy dalszej komunikacji między innymi za pośrednictwem czatów – zapewniła Anna Suchodolska.

>> Szczegóły oferty i zapisy na obligacje White Stone Development znajdziesz tutaj

Obecnie spółka w budowie ma 344 lokali, z czego 248 w nowym projekcie w Szczecinie, o łącznej powierzchni 19,2 tys. mkw, których przyszła wartość w cenach sprzedaży jest szacowana na ok. 75 mln zł. Na dzień 31 grudnia 2020 r. sprzedano ponad 60 proc. lokali. Pozostałe 96 lokali to lokale w piątym etapie wieloetapowego projektu Zielone Zamienie. Grupa posiada bank ziemi pod budowę kolejnych etapów projektu w Zamieniu. Ponadto, na gruntach nabytych niedawno, Grupa planuje rozpoczęcie budowy 102 lokali na warszawskim Mokotowie, prawie 200 lokali w podwarszawskim Józefosławiu oraz 140 lokali w V etapie szczecińskiego osiedla Ornament. Sprzedaż mieszkań w 2020 r. osiągnęła rekordowy poziom prawie 300 sztuk, z czego 60 umów zostało podpisanych w samym IV kwartale.

– Obecnie mamy w ofercie ok. 430 mieszkań (razem z Novo w Józefosławiu), a do lipca powiększymy te pule o kolejnych prawie 300 mieszkań. W ostatnich dwóch latach wszystkie nasze inwestycje były wyprzedane do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie – powiedziała Anna Suchodolska.

Według co-CEO i CFO White Stone Development popyt na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie się nie zmieni i w konsekwencji będziemy obserwowali dalszy wzrost cen mieszkań. 

– Roczna sprzedaż nowych mieszkań na sześciu największych rynkach przekroczyła 53 tys., a zaledwie 19-proc. r/r spadek w dobie pandemii jest wynikiem wyjątkowo dobrym i z naszych obserwacji wynika, że to efekt bardziej utrudnień w procesach administracyjnych niż ze spadku popytu. My zanotowaliśmy 4 proc. wzrostu sprzedaży r/r – argumentuje Suchodolska.

>> Zapis całego spotkania z Anną Suchodolską, co-CEO i CFO White Stone Development znajdziesz tutaj

Umiarkowany poziom zadłużenia grupy pozwala jej elastycznie reagować na ewentualny spadek popytu w sektorze mieszkaniowym. W przypadku sektora biurowego aktualny poziom komercjalizacji obiektów Grupy pozwala na obsługę kredytów inwestycyjnych zabezpieczonych na tych projektach. Jednocześnie grupa w IV kw. 2020 r. obserwowała pierwsze oznaki, od wybuchu pandemii, ożywienia na rynku biurowym widoczne we wzroście liczby zapytań.

– Do najważniejszych zmian przez nas obserwowanych należy inne podejście do powierzchni biurowej – powrót do mniejszych pokoi zamiast open-space i zmniejszenie stref socjalnych. A także zwiększone zainteresowanie lokalizacjami poza centrum, blisko tzw. sypialni miast – dodaje Suchodolska.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o WhiteStoneDevelopment)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR