WIG20 coraz bliżej poziomu 2.000 pkt., w grze Ten Square Games i Ursus

Omawiane walory: , , ,

W środę na europejskich giełdach panują minorowe nastroje. GPW nie jest tu wyjątkiem. WIG20 od okrągłego poziomu 2.000 pkt. dzieli już tylko 70 pkt. Winnych trzeba szukać za oceanem. 

Ursus, Millennium, JSW, Ten Square Games, akcje, komentarz

Źródło: ATTrader.pl

Z jednej strony środowa wyprzedaż to efekt wczorajszej nieudanej próby wzrostowego odbicia na Wall Street. Z drugiej, wciąż utrzymującej się niepewności związanej z wojnami handlowym. Do tego można jeszcze dołożyć niepewność związaną z brexitem, po tym jak pojawiła się informacja o możliwym zawieszeniu brytyjskiego parlamentu. To wszystko ściąga dziś w dół indeksy, szkodzi walutom krajów zaliczanych do rynków wschodzących (w tym złotemu) i otwiera przestrzeń do dalszego umocnienia złota, szwajcarskiego franka i japońskiego jena, czyli aktywów uważanych za tzw. bezpieczne przystanie.

Warszawski parkiet nie jest dziś wyjątkiem, w pełni wpisuje się w trend spadkowy. Przed południem na wartości traciły wszystkie indeksy. Kwadrans przed 13:00 indeks WIG20 spadał o 1,15 proc. do 2.070 pkt., WIG o 0,6 proc. do 55.558 pkt., mWIG40 o 0,52 proc. do 3.727 pkt., a sWIG80 o 0,18 proc. do 11.518 pkt.

Temat wojen handlowych to temat rzeka, który systematycznie wywołuje giełdowy rollercoaster. Prowokuje wzrosty na giełdach, gdy pojawiają się nadzieje na podpisanie porozumienia pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. I wywołuje spadki, gdy takie szanse się oddalają.

Wydaje się jednak, że teraz globalni inwestorzy powoli sobie uświadamiają, że ten temat szybko nie umrze. Staje się to jasne właśnie teraz, gdy z Chin zaczynają docierać głosy mówiące o tym, iż największą przeszkodą w zawarciu nowej umowy handlowej jest prezydent Trump. Mianowicie jego nieprzewidywalność. W tej sytuacji szanse na zawarcie takiej umowy przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku są niewielkie.

Wojny handlowe na długo jeszcze pozostaną jednym z głównych tematów na rynkach finansowych również dlatego, że nawet zamknięcie negocjacji z Chinami nie oznacza ich końca. Kolejna w kolejce jest Europa i europejskie samochody. Warto o tym pamiętać na przyszłość, bowiem wraz z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego na świecie, tworzy to dla giełd niebezpieczne combo, którego nie zneutralizują nawet banki centralne tnące stopy procentowe.

Dziś wojny handlowe kształtują ogólne nastroje na GPW, ale w sposób bezpośredni wpływ na decyzje inwestorów mają już tematy spółkowe. W środę w centrum uwagi znalazł się m.in. Ursus, Millennium, Ten Square Games, wciąż szukające dnia JSW i kontynuujący wzrosty po wynikach Play.

Akcje Ursusa rosną o 8 proc. do 0,81 zł po tym jak spółka poinformowała o tym, że podpisała list intencyjny z Trioliet B.V., w którym uzgodniono warunki sprzedaży holenderskiej firmie działalności prowadzonej przez Ursus w dywizji w Opalenicy. To w żaden sposób nie zmienia oceny fundamentalnej spółki i szansa na to, że restrukturyzacja zakończy się sukcesem, ale na gruncie analizy technicznej pojawił się cień szansy na wzrost w kierunku 0,90 zł.

Po drugiej stronie barykady znalazł się Bank Millennium, którego kurs akcji zakończył 1,5-tygodniową korektę wzrostową i dziś gwałtownie spadł. Obecnie notowania banku tracą o 9,6 proc. do 6,65 zł i wyznaczają nowe 2-letnie minima. Millennium, podobnie zresztą jak mBankowi, obecnie w największym stopniu ciąży temat kredytów frankowych.

Rynkowego dna szuka też JSW. Notowania węglowej spółki spadają o 2,7 proc. do 27,74 zł, tracąc dziś 7 kolejny dzień i są najniższe od 3 lat. Od początku roku akcje te potaniały już o ponad 56 proc., a na chwilę obecną trudno znaleźć poza wyprzedaniem czynniki, które przemawiałyby za zakończeniem tego trendu.

Nie wszystkie spółki dziś tracą na wartości. Po zielonej stronie rynku notowanych jest około 1/3 wszystkich walorów. W tej grupie jest nie tylko wspomniany wcześniej Ursus i kontynuujący wczorajsze powynikowe wzrosty Play (33,44 zł; +1,95 proc.), ale też rosnący o 2,95 proc. do 125,60 zł Ten Square Games. Podobnie jak w wypadku Play impulsem do zwyżki był raport finansowy. W drugim kwartale zysk netto spółki wzrósł o 74 proc. rok do roku do 13,1 mln zł, zysk EBITDA o 86,9 proc. do 16,6 mln zł, a przychody aż o 109 proc. do 49,9 mln zł.

Obserwowany skok kursu akcji Ten Square Games sprawił, że wykres dzienny znalazł się na poziomie linii oporu łączącej lokalne szczyty z ostatnich trzech miesięcy. Gdyby doszło jej przełamania to akcje ponownie mogłyby poszybować do 144,70 zł, czyli do historycznego rekordu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, Millennium, TSGAMES, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.

 • Haitong Bank utrzymuje rekomendację kupuj dla Ten Square Games

  Haitong Bank w raporcie z 31 marca utrzymuje rekomendację kupuj dla Ten Square Games, podnosząc cenę docelową do 361,20 zł z 233,40 zł.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Ten Square Games nie podjął decyzji ws. dywidendy, chce skupić się m.in. na M&A

  Zarząd Ten Square Games nie podjął decyzję w sprawie rekomendowania wypłaty dywidendy za 2019 r. i nie wyklucza pozostawienia środków w spółce, poinformował wiceprezes Arkadiusz Pernal.

 • Giełdy łapią oddech, w grze LPP i spółki gamingowe

  Zazieleniło się we wtorek na warszawskiej giełdzie. Pomagają mocne wzrosty na europejskich parkietach i nadzieje na silne korekcyjne odbicie na Wall Street, ale też informacje ze spółek. Wszystko wskazuje na to, że wtorkowa sesja zakończy się mocnymi wzrostami na GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR