WIG20 ugina się pod ciężarem PKO BP, Auto Partner i Groclin tanieją po wynikach

Omawiane walory: , , ,

Spadki w Europie przerwały dwudniowe odbicie na GPW. Banki na czele z PKO BP ciągną w dół indeks WIG20, a na szerokim rynku mocno tracą spółki, które rozczarowały wynikami za III kwartał.

Źródło: ATTrader.pl

We wtorek indeksy WIG20 i WIG tanieją, uginając się przede wszystkim pod ciężarem banków, mWIG40 próbuje rosnąć, a sWIG80 stoi w miejscu. Dość symetrycznie rozłożyło się to, jeżeli chodzi o odsetek taniejących i drożejących akcji, których w południe w obu przypadkach było po 37,6 proc.
O godzinie 12:32 indeks WIG20 tracił 0,48 proc., cofając się do 2.187 pkt., a WIG spadał o 0,29 proc. do 57.983 pkt. W tym samym czasie mWIG40 miał wartość 3.787 pkt. (+0,31 proc.), a sWIG80 11.657 pkt. (bez zmian).

Zakończenie dwudniowej wzrostowej korekty na indeksach WIG20 i WIG to z jednej strony efekt pogorszenia nastrojów na europejskich parkietach, gdzie inwestorzy realizują zyski w oczekiwaniu na nowe wieści nt. rozmów handlowych między USA a Chinami, ale też lekko obawiają się korekty po wczorajszych historycznych rekordach na Wall Street. Drugim czynnikiem ciążącym indeksom jest słabe zachowanie rodzimego sektora bankowego. W południe indeks WIG-Banki tracił 1,1 proc., ciągnięty w dół głównie przez akcje PKO BP (38,05 zł; -1,8 proc.), przy sporym udziale Pekao (103,65 zł; -1 proc.) i Santander Bank Polska (293,60 zł; -1,1 proc.). Cała trójka też przyczynia się do spadku indeksu WIG20.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie blue chipów złe wrażenie robi również zachowanie walorów akcji Dino Polska i CCC. Te pierwsze tanieją o 1,3 proc. do 132,50 zł, są najtańsze od 3 miesięcy i przygotowują się do ataku na sierpniowy dołek na 130,10 zł. Kurs CCC spada 2,45 proc. do 111,70 zł i jest o krok od wybicia się dołem z miesięcznej konsolidacji w przedziale 110,40-117,20 zł. Gdyby do tego doszło to pierwszym liczącym się wsparciem jest poziom 100 zł.

Na szerokim rynku wyróżniają się natomiast spółki publikujące raporty kwartalne. Niestety, w dużej mierze wyróżniają się one w sposób negatywny.

W III kwartale Auto Partner wypracował 15,6 mln zł zysku netto i 22,2 mln zł zysku operacyjnego, co było wynikiem zbliżonym do tego sprzed roku. Dystrybutor części samochodowych poprawił natomiast przychody. Wzrosły one do 391,52 mln zł do 303,7 mln zł. Wyniki te nie zadowoliły inwestorów. W południe kurs spółki spada o 3,1 proc. do 4,43 zł, przejściowo schodząc w pierwszej godzinie notowań nawet do 4,06 zł.

Akcje Groclinu tanieją o 9,6 proc. do 1,89 zł. Spółka w III kwartale zanotowała 2,66 mln zł straty netto wobec 8,02 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 1,94 mln zł wobec 3,82 mln zł zysku przed rokiem. Przychody natomiast spadły do 21,56 mln zł z 33,99 mln zł w III kwartale 2018 roku.

Stratą III kwartał zamknął również Primetech. Sięgnęła ona 4,05 mln zł wobec 0,28 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody spadły natomiast do 10,62 mln zł z 63,75 mln zł. W tej sytuacji nie zaskakuje, że inwestorzy zareagowali na wyniki sprzedażą akcji. Tanieją one o 1,6 proc. do 1,26 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, Groclin, pkobp, PRIMETECH, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dino poprawia rekordy, Play już koryguje, a w tle są Chiny i ECB

  Nowe rekordy Dino Polska, korekta na akcjach Play i kontynuacja spadków przez CCC. W tle natomiast posiedzenie ECB i strach przed koronawirusem. Tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja na GPW.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • WIG20 wreszcie odbija, zielono m.in. na Pekao i PKO BP

  Skrajne wyprzedanie warszawskich blue chipów doprowadziło do odbicia WIG20. W górę indeks prowadzą przede wszystkim spółki z sektora finansowego. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach globalnych.

 • WIG20 najniżej od stycznia 2017 r., ciąg dalszy czarnej passy PKO BP i Polnordu

  Na giełdzie w Warszawie wciąż czerwono. Spółki ze Skarbem Państwa w akcjonariacie ściągnęły WIG20 najniżej od prawie 3 lat. Jedyną nadzieją giełdowych byków jest duże wyprzedanie. W maju i sierpniu to wystarczyło. Oby teraz też pomogło.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR