Wraca temat afrykańskiej inwestycji ZCh Police. CBA przeszukuje 30 miejsc w całej Polsce

Omawiane walory:

Z inicjatywy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie, 100 funkcjonariuszy zabezpieczyło dokumenty i dane elektroniczne w blisko 30 miejscach na terenie całej Polski do śledztwa dotyczącego między innymi oszustwa na szkodę Zakładów Chemicznych Police.

cba,polic,sengal,fosforyty

(Fot. mat. prasowe CBA)

Sprawa dotyczy inwestycji w senegalską spółkę African Investment Group. W 2013 r. Zakłady Chemiczne Police kupiły większościowy pakiet akcji AfrIG za 28,85 mln dolarów. W ten sposób polska firma miała uzyskać dostęp do złóż fosforytów używanych przy produkcji nawozów. W 2015 r. we władzach polickiej spółki doszło do zmiany prezesa. Krzysztofa Jałosińskiego zastąpił Wojciech Wardacki, który zaalarmował, ze w sprawie senegalskiej inwestycji jest wiele niejasności. Po szczegółowym audycie okazało się, że AfrIG nie posiada kopalni fosforytów w Senegalu. W 2018 roku afrykańska spółka ogłosiła upadłość, a Police dokonały odpisu na nietrafiona inwestycję.

– Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie dotyczy m.in. wyrządzenia szkody na kwotę ponad 87 mln zł przy zawarciu i wykonywaniu umowy sprzedaży akcji senegalskiej spółki African Investment Group SA – informuje CBA.

>> Polimeryzacja zysków – omówienie sprawozdania finansowego Polic po I kw. 2020 r.

Do tej sprawy agenci Biura przeszukali kilka firm, miejsc prowadzenia i przechowywania dokumentacji księgowej oraz mieszkania osób związanych ze śledztwem. W toku prowadzonych czynności zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który będzie szczegółowo analizowany. W komunikacie podkreślono, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W piątek kurs akcji spółki rosnie o 0,9 proc. do 11,10 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Police, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery POLICE, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery POLICE. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.

 • ZCh Police mają dokumentację transakcyjną dot. finansowania Polimerów Police

  ZCh POLICE, Grupa Azoty (jednostka dominująca, a łącznie z ZCh POLICE jako pierwotni sponsorzy) oraz spółka zależna od pierwotnych sponsorów - Grupa Azoty Polyolefins zawarły ze spółką Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND, łącznie z Grupą Lotos i Hyundai współsponsorzy, a łącznie z pierwotnymi sponsorami i Polyolefins strony) umowy dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania dłużnego podporządkowanego (dokumentacja transakcyjna) w związku z realizacją przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery POLICE".

 • ZCh Police: Azoty Polyolefins mają umowę kredytów w zw. z proj. Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty Zakładów Chemicznych POLICE- podpisała umowę kredytów, której celem jest pozyskanie uprzywilejowanego finansowania dłużnego niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery POLICE".

 • ZCh Police obejmą akcje Grupy Azoty Polyolefins za 335 mln zł

  Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE podjęła decyzję o objęciu 6.993.048 nowych akcji spółki zależnej Grupa Azoty Polyolefins w ramach emisji akcji imiennych serii F w cenie emisyjnej 47,90 zł za każdą akcję, tj. za łączną kwotę 334.966.999,20 zł


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR