Wszystko co chcielibyście wiedzieć o polskim rynku, ale baliście się zapytać – Książka o inwestowaniu Rafała Janika [RECENZJA]

Książek poświęconych stricte polskiemu rynkowi kapitałowemu jest naprawdę mało, dlatego tym bardziej warto uważnie przyjrzeć się „Książce o inwestowaniu” autorstwa dr Rafała Janika.

książka o inwestowaniu, rafał janik

Rafał Janik to absolwent studiów doktoranckich z ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako inwestor na polskim rynku jest aktywny od 2007 roku, obecnie jako zarządzający w prywatnej spółce inwestycyjnej. Odpowiadał on również za stronę merytoryczną polskich wydań „Zawód Inwestor Giełdowy” Alexandra Eldera czy też „Najważniejsza Rzecz” Howarda Marksa.

Już na okładce postawione jest pytanie „Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji?”. Ci, którzy liczą na jasną odpowiedź mogą poczuć się zawiedzeni, bo znacznie łatwiej w publikacji znajdą informacje o tym w jaki sposób na rynku akcji zarobić nie można. Autor przybliża czytelnikowi to jak działają rynki giełdowe, jakich stóp zwrotu średniorocznie można oczekiwać, czy też prowadzi przez podstawy sztuki wyceny podmiotów na rynku. Pierwsze rozdziały książki dla osoby początkującej mogą wydać się stosunkowo trudne i przytłaczające, tym bardziej, że wiele w nich odniesień do literatury zagranicznej czy też hipotezy rynku efektywnego Eugene Famy.

Mimo początkowych trudności warto przebrnąć przez pierwsze rozdziały, bo „im dalej w las” tym czytelnik otrzymuje coraz więcej konkretnych wskazówek i objaśnień z przytoczonymi przykładami z rynkowej praktyki. Dr Rafał Janik szczególny nacisk kładzie na analizę fundamentalną i wskazuje również jakie z jej elementów nie działają. Można m.in. przeczytać o braku przewagi statystycznej na rynku historycznych wskaźników pokroju C/Z czy C/WK, jak i o tym że statystycznie warto inwestować w prawie każdy rynkowy debiut. Większość z postawionych tez jest poparta własnymi badaniami autora. Taki styl chwilami daje wrażenie czytania pracy naukowej, a nie poradnika. Zaletą takiego podejścia jest natomiast możliwość czytania książki w dość swobodnej kolejności rozdziałów.

>> „Książka o inwestowaniu” dr Rafała Janika>>> ZAMÓW TUTAJ

Autor nie stroni od wyrazistych poglądów, w publikacji oberwało się m.in. analizie technicznej czy też rekomendacjom wydawanym przez biura maklerskie. Osoba niedoświadczona może wziąć takie stwierdzenia (dodatkowo poparte badaniami autora) za pewnik, co niekoniecznie ma odzwierciedlenie w rynkowych realiach.

Największą zaletą książki jest jej aktualność i skupienie się na przedstawieniu różnego rodzaju inwestorskich pomysłów oraz możliwości ich wykonania na GPW. Czytelnik będzie mógł m.in. przeanalizować czy oferta funduszy inwestycyjnych ma sens, jak zoptymalizować koszty transakcyjne czy podatkowe. To spora przewaga nad polskimi wydaniami zagranicznych autorów, którzy opisują bardzo szczegółowo strategie głównie z rynku amerykańskiego, jakie w polskim realiach często nie mają racji bytu.

Reasumując „Książka o inwestowaniu” to interesująca lektura, szczególnie dla początkujących i średnio-zaawansowanych inwestorów, dzięki której będą mogli poszerzyć swoja wiedzę o polskim rynku kapitałowym. Lektura nie zawiera uniwersalnej odpowiedzi na to jak zarabiać na rynku akcji, ale pozwala wiele z błędnych koncepcji odrzucić lub też zweryfikować. Wiedza, gdzie nie szukać „rynkowego Graala” i przewagi na rynku może być cenniejsza od gotowego sposobu na zysk, gdyż oszczędzi czas w dojściu do własnej i co ważniejsze, skutecznej metody inwestowania.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR