Wzrosty made in China, gorąco na kursach Kruka i Kani

Omawiane walory: , , ,

Decyzja Banku Chin przebudziła WIG20 i w efekcie piątek indeks blue chipów jest jednym z najlepszych w Europie. Od rana na GPW harcują też średniaki i maluchy. Kolejny już dzień gorąco jest na akcjach Ursusa, a także na Kruku, Impelu i ZM Kania.

Kruk, Impel, Ursus, ZM Kania, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Kwadrans po 12:00 WIG20 rośnie o ponad 1 proc. do 2.128 pkt. Po nieco ospałym początku notowań, gdzie dało się odczuć wyczekiwanie na publikowane po południu sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (bezrobocie, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym, płaca godzinowa), a także wpływ ograniczonej zmienności na parkietach we Frankfurcie i Paryżu, nieco ożywienia wniosła decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych (Pekin kolejny już raz podejmuje działania zmierzające do wsparcia wzrostu gospodarczego, osłabionego trwającą wojną handlową na linii USA – Chiny i spowolnieniem u niektórych dużych partnerów handlowych Chin). Jednak tylko na chwilę.

Obiektywnie natomiast patrząc na zachowanie WIG20, to dzisiejszy ruch w górę to pewna jakościowa zmiana w stosunku do dwóch ostatnich sesji. W piątek WIG20 jest jednym z lepiej radzących sobie indeksów w Europie, podczas gdy w środę i czwartek był w europejskim ogonie.

Jednak to nie decyzja Ludowego Banku Chin zdecyduje o losach piątkowej sesji i indeksu WIG20, a publikowane o godzinie 14:30 dane z USA. To one stanowią główny punkt dnia. I na nie powinny reagować największe spółki, tradycyjnie wrażliwe na globalne impulsy.

Przedpołudniowej zwyżce WIG20 towarzyszyło analogiczne zachowanie indeksu WIG, który zyskiwał 0,22 proc. i testował poziom 56.484 pkt. W tym samym czasie sWIG80 miał wartość 11.649 pkt. (-0,09 proc.), a ciągnięty w dół przez pikującego Kruka indeks mWIG40 znajdował się na poziomie 3.806 pkt. (-0,34 proc.). I to właśnie na średniakach i maluchach było przed południem najbardziej gorąco na GPW.

Notowania Kruka załamały się po publikacji rozczarowujących wyników finansowych. W II kwartale zysk netto windykacyjnej spółki zanurkował o 30 proc. w relacji rocznej do 69 mln zł i był o prawie jedną czwartą gorszy od oczekiwań. Zysk EBITDA spadł o 23,2 proc. w relacji rocznej do 116,8 mln zł, co jest wynikiem gorszym od prognoz o 14,7 proc. Marża netto obniżyła się o 9 proc. w skali roku, była o 7,6 proc. poniżej oczekiwań i ukształtowała się na poziomi 21,8 proc. I tylko przychody wpisały się w konsensu. Wyniosły one 315,9 mln zł i praktycznie były na poziomie sprzed roku.

Akcje Kruka zostały przecenione o 11,8 proc. i za jedną trzeba zapłacić 150,40 zł. Kurs przełamał wsparcie tworzone przez lokalny dołek z sierpnia (157,20 zł) i zmierza w kierunku 140 zł.

Wyniki stoją też za zmianami kursu Impela. W I półroczu spółka zarobiła netto 6,41 mln zł i miała 1,073 mld zł przychodów. Pomimo, że zyski były niższe niż przed rokiem, to raport finansowy został dobrze przyjęty przez inwestorów, którzy kupują akcje spółki, płacą za nie 5,95 zł, czyli o 9,2 proc. więcej niż w czwartek.

Trzeci kolejny dzień gorącą spółką w Warszawie jest Ursus. Dziś jego notowania szybują o 19,7 proc. do 1,686 zł, w trzy dni podwajając swoją wartość i wracając do poziomów sprzed 5 miesięcy. Popyt na akcje niezmiennie napędzany jest nadziejami na uratowanie spółki.

Ratowanie spółki przed upadłością jest też tematem przewodnim wszelkich spekulacyjnych ruchów na akcjach Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Po wczorajszym wystrzale o 19,6 proc., dziś spadają one o 10,6 proc. do 0,322.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT impel, kania, Kruk, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • ZM Henryk Kania z gigantyczną stratą za 2019 r. Spółka wciąż szuka audytora

  Według sprawozdania za 2019 r., producent wędlin zanotował 888 mln zł straty netto. Jak podkreśla spółka, to nie jest ostateczny wynik, bo raport nie przeszedł badania audytora, a znaczna część dokumentacji księgowej firmy pozostaje w CBŚP.

 • Wyniki kwartalne w centrum uwagi, w grze Pekao i CD Projekt

  Pierwsza połowa sesji w Warszawie upłynęła pod znakiem umiarkowanych wzrostów indeksów, ale więcej spółek traciło na wartości niż zyskiwało, przez co losy sesji pozostają niewiadomą. Uwaga inwestorów koncentruje na spółkach publikujących wyniki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR