Zmienne napięcie w nowych rekomendacjach dla spółek pomiarowych

Omawiane walory: , ,

Analitycy Trigon DM już nie zalecają kupowania akcji producentów aparatury kontrolno-pomiarowej. Ich  nowe wyceny dla Apatora i Sonela są niższe, szanse na wzrost ma jedynie Aplisens.

Jak poinformował PAP, analitycy Trigon DM w raporcie z 12 grudnia obniżyli atrakcyjność inwestycyjną trzech producentów aparatury kontrolno-pomiarowej. Branża dotychczas była chwalona za niebywałą odporność na kryzys. Pierwsze zalecenie dotyczy Apatora, dla którego rekomendację obniżono do redukuj z trzymaj. Kolejnym jest Aplisens z zaleceniem akumuluj zamiast kupuj. Na koniec Sonel z rekomendacją trzymaj w miejsce kupuj.

Jednocześnie zmianie uległy ceny docelowe wspomnianych spółek. Papiery Apatora wyceniono na 30 zł za sztukę (wobec 27 zł wcześniej), cenę Sonela obniżono do 5,30 zł z 7,50 zł. Podwyższono natomiast cenę docelową dla Aplisensa do 16 zł z 13,50 zł. Raport wydano przy kursie na poziomie odpowiednio 32,69 zł, 5,06 zł i 14 zł.

W raporcie czytamy, że obniżenie atrakcyjności inwestycyjnej Aplisensa oraz Apatora wynika ze wzrostu kursu, a w wypadku Sonela z korekty prognoz finansowych analityków dla spółki. Zdaniem analityków Trigon DM, nowa prognoza zarządu Apatora na 2012 r. jest znacznie poniżej ich oczekiwań. Równocześnie biuro ostrzega, że pogorszenie koniunktury w branży budowlanej negatywnie wpłynęło na wyniki Sonela już w roku bieżącym, a skutki kryzysu będą odczuwane co najmniej przez 2 lata. Według prognoz Trigon DM, spółka wypracuje 6 mln zł zysku netto przy 50,4 mln zł przychodów. W 2013 r. czysty zysk spadnie do 3,8 mln zł, a sprzedaż do 49 mln zł, natomiast w 2014 r. zysk netto wzrośnie do 4,5 mln zł, a obroty do 50,1 mln zł. Z kolei dla Aplisensu prognozy zostały skorygowane w górę, z uwagi na lepsze od oczekiwanych marże w 2012 r. oraz wciąż bardzo dobrą pozycję gotówkową. W 2012 r. spółka ma osiągnąć 14,5 mln zł przy przychodach na poziomie 80,1 mln zł. Rok później firma zaraportuje 15,6 mln zł zysku netto oraz 87,6 mln zł obrotów.

>> Dobre wyniki giełdowych producentów aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki wykreowały w tym roku modę na spółki z tej branży. >> Aplisens i Sonel zwalniają, Apator utrzymuje tempo.

Tegoroczna giełdowa moda na producentów aparatury kontrolno-pomiarowej wyciągnęła kurs Apatora z niespełna 20 zł na ponad 32 zł, a papiery Aplisensa z około 7,50 zł poszły nawet na ponad 14 zł. Dobry początek roku miały akcje Sonela, które szybko zdrożały z około 4 zł na ponad 6 zł. Jednak ostatnie miesiące to raczej ruch w drugą stronę. W piątek akcje Apatora lekko rosną, a kursy pozostałych dwóch spółek walczą pod kreską.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, aplisens, sonel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR