pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

mdd

mdd

Ostatnie 10 wpisów
Admin - spółce należy się przeniesienie na główny parkiet forum stockwatch :) Od dziś Pharmena notowana jest na GPW

Moderator:
Zrobione.

W Piątek debiut na GPW.

www.stockwatch.pl/wiadomosci/p...

Jeszcze 10 lat temu globalnemu ociepleniu można było zaprzeczać, dostępne dane nie były spójne. Dziś zaprzeczając ociepleniu klimatu jesteś po prostu ignorantem.

Hiperinflacje ktoś jeszcze pamięta? W styczniu starczyło ci na 126p, w grudniu ta kasa starczała już tylko na bochenek chleba. Każdy był milionerem a nawet multi-miliarderem. Eksporterzy mieli raj na ziemi Dancing

Vox napisał(a):
Cytat:
Giełda by pewno urosła dzięki polskiemu QE, ale nie jestem przekonany czy to powód do radości


Ale dzięki pogromowi waluty, wszystkie firmy miały by eldorado.
szczególnie oddziały firm zagranicznych dzięki taniej sile roboczej. Oraz eksporterzy.

zaś biedne społeczeństwo siedziałoby w kraju zamiast rozbijać się na wycieczkach zagranicznych. I wdzięcznie by głosowało na kolejne socjale.

myślę że taki jest plan.

www.superstacja.tv/wiadomosc/2...


Jasne, jakby Złotówka osłabiła się załóżmy do 1 EUR = 10 PLN, to nikt normalny by w kraju nie został zapier... za miskę ryżu. Polak dostałby w UE status taki jaki dziś ma Ukrainiec. Tania siła robocza.

Dolary i Euro także by urosły. Wszystko by urosło, chleb by urusł, benzyna by urosła, wycieczki zagraniczne by urosły, Iphony by urosły i Nokie by urosły, Fordy i Fiaty by też urosły. Polskie QE to byłby pogrom naszej waluty. Coś na krój ostatniego pogromu Liry Tureckiej pod rządami wodza Erdogana.

lesgs napisał(a):

Natomiast jestem dość mocno przekonany o trwałości zawodów wymagających wykonania prostej i prymitywnej pracy. Np. sprzątanie, utrzymanie terenów zielonych, opieka nad dziećmi. W przyszłości być może wielu z nas będzie z pocałowaniem ręki prosić o taką pracę, tylko po to by czuć się przydatnym.


Jasne, możliwe że ludzie będą mieli bardziej hobby niż prace. Zalecenie od 'komputerowego lekarza' na jedno lub dwa hobby, wybierzesz np narty, gdzie spotkasz innych podobnych tobie. Może wybierzesz ogrodnictwo, czy opiekę nad dziećmi.

Ale to już trochę abstrakcja póki co. Taki świat utopia to tylko krok do zagłady gatunku. Ciekawskim polecam eksperyment calhouna:

www.youtube.com/watch?v=5Oe6vU...

tratata napisał(a):
Produktywność sporej części społeczeństwa wzrośnie i pojawią się popyt na takie potrzeby i zachcianki jak prywatny nauczyciel dla dziecka, opieka dla osób starszych, ogrodnik itd Pojawią się też miejsca pracy w nowych technologiach, praca będzie też lżejsza, mniej czasochłonna. Postęp technologiczny jest od dziesiątek tysięcy lat a jakoś praca zawsze się znajduje


Tutaj się zgadzam. W czasie 'odczłowieczenia' zawodów i relacji międzyludzkich wogóle, może się szybko okazać, że relacje międzyludzkie jednak człowiek zdecyduje się pielęgnować. Możliwe, że przyjdzie boom na 'przyjaciół' na wynajem, do pogadania czy spotkania się na kawie. Kontakt międzyludzki (czy to fizyczny czy nie) może zostać nowym towarem premium. Jeśli nie pójdziemy w stronę totalnego 'Matrixa' gdzie mózgi podpina się pod system, to właśnie zawody skupione na bezpośrednim kontakcie mogą być w cenie.

Opiekunka jest tutaj idealnym przykładem. Zamożni emeryci z dostępem do tanich dóbr i usług mogą zechcieć wydać swoje oszczędności właśnie na opiekę, przyjacielską codzienną pogawędkę, posiedzenie przy łóżku, może potrzymanie za ręke w ostatnich latach życia.

Rodzice mogą zechcieć wychować dzieci w kontakcie z ludźmi, a nie tylko maszynami, płacąc premium za właśnie opiekę przedszkolną i kontakt międzyludzki.

Najstarszy zawód świata także uważam, że jest póki co nie do ruszenia.


Przekwalifikowanie albo socjal. Proste. Czym więcej automatyzacji i robotyki, tym większa efektywność pracy (więcej dobr i usług wyprodukowanych na człowieka) więc i większe możliwości redystrybucji tych dóbr. Produkujemy więcej niż potrzebujemy, więc możemy się podzielić. O mechaników samochodowych bym się jednak nie martwił, to w większości też złote rączki, jak nie auta to coś trzeba będzie naprawiać przez jeszcze dzisięciolecia. Jak zapotrzebowanie na mechaników spadnie, to się przestanie nowych kształcić i powoli zawód sobie umrze śmierćią naturalną.

Prędzej zostaną zautomatyzowane zawody typu: księgowy, spora część prawników/notariuszy, agenci podróży, wszelkiego rodzaju szwacze, krawcowe itp, kasjerzy w sklepach i bankach, ochroniarze, pracownicy kuchni.

Nawet zawody dziś na topie, jak IT za 20 lat mogą zostać zmarginalizowane do nielicznej grupki pracowników o ponadprzeciętnych zdolnościach i wiedzy. Reszta nie będzie w stanie konkurować z robotyką i AI na tym polu, więc stanie się zbędna.

Automatyzacja i Robotyka wymusi na nas w przyszłości swego rodzaju socjalizm. Gdy do wytwarzania dóbr i usług nie jest już potrzebna ludzka praca, system oparty na wynagradzaniu tej pracy będzie musiał się zmienić. Zmienić na jakiś inny, a jaki to się okaże.

Tzw 'disruptive technologies' dają więcej szans niż zagrożeń.

Większą zmianą niż pojawienie się autonomicznych samochodów było pojawienie się samochodów wogóle. Można by rzec, niszcząc cały przemysł 'konny'


kliknij, aby powiększyć

3 Listopada 2020, data wyborów prezydenckich w USA. Dam sobie głowę uciąć, że w roku wyborczym Trump będzie stawał na głowie aby 'pompować' rynki.

Nie polityka socjalna jest największym zagrożeniem ze strony tej, nie wiem nawet jak określić: lewicowo/prawicowej partii PIS. W Polsce nadal mamy duże różnice społeczne, nadal panuje skrajne ubóstwo, które w krajach UE zostało niemalże wyeliminowane. Nadal w miastach mamy ulice/dzielnice ludzi bez przyszłości, rodziny alkoholików, zaniedbane dzieci, bieda, nie ma co do garnka włożyć. W interesie każdego, nawet bogatego, jest aby tą biedę niwelować, dla naszego choćby bezpieczeństwa (za biedą podąża brutalna przestępczość). Jestem za tym, aby pomoc społeczna była i działała. Jestem za tym aby niwelować biedę i skrajne różnice społeczne.

Z drugiej strony zagrożenie jakie widzę ze strony PIS, to ich autorytarne zapędy, niszczenie siły niezależnych organów i instytucji. Niszczenie państwa prawa a w zamian zaoferowanie państwa silnej ręki grupki spoufalonych ze sobą ludzi. Państwo w którym sprawiedliwość zastąpiona jest zaufaniem i uległością w stosunku do władzy/partii. Nepotyzm, kumoterstwo, podporządkowanie organów (w tym prokuratury, policji, sądów) interesom politycznym. To jest Wenezuela, to jest Kolumbia, To jest Meksyk.

Jak ktoś ma Netflix to polecam "Narcos" i "El Chapo". Piękna demonstracja tego, na czym polegają rządy/nierządy silnej ręki i jak kupowana jest przychylność elektoratu i poparcie społeczne.

Jak chcemy być tanią siłą roboczą Europy to jak najbardziej, zeszmacenie waluty napewno w tym pomoże. Polak może przecież robić za miskę ryżu. Czym słabsza PLN, tym większa produktywność Polaka w przeliczeniu na jedno EURO. Kiedyś też zarabialiśmy już miliony złotych. Przed ucięciem 4 zer podczas denominacji

Ale również wysoce prawdopodobna ucieczka kapitału za granicę (nikt nie chce zostać z ręką w nocniku / osłabiającą się walutą w kieszeni). Eksporterzy dostaną więcej złotówek, ale nie zarobią więcej, bo nikt drożej od nich nie kupi. Dostaną tyle samo euro czy dolarów za swoje usługi i towary. Jedyne co to będą mogli wymienić je sobie na trochę więcej złotówek (które warte będą mniej). Potrzebny przykład - patrz np Turecka Lira w ostatnim roku.

Narracja o zwiększonych zyskach eksporterów, to jakby powiedzieć, że jeśli w grudniu 2017 sprzedawcy dostawali za sprzedany nowy samochód jendego Bitcoina, a dziś dostają za każde sprzedane auto 6 czy 7 Bitcoinów to zarabiają 7 razy tyle co zarabiali w 2017. Oczywistym jest, że jest to totalna bzdura. To nie zysk sprzedawców się zwiększył, a waluta straciła na wartości.


Zeszmacenie waluty nie jest równoznaczne ze wzrostem zysków. Chyba, że żyjesz w totalnej izolacji od świata zewnętrznego.Obniżka stóp procentowych przy słabnącej walucie to byłaby rzeź niewiniątek.

Wg mnie ta czerwona jest równie istotna:


kliknij, aby powiększyć


Ale jeszcze mocniejsze jest przebicie 100 dniowej średniej kroczącej przez 20 dniową średnią kroczącą.
Wg mnie, zwiastuje zakończenie trendu spadkowego zapoczątkowanego w maju 2018, gdy ta średnia krocząca została poprzednio przebita (tylko, że w dół)


kliknij, aby powiększyć

Co z tą emisją z PP? Nadal nic się nie dzieje?

Poziom poprzedniego szczytu przebity, formacja spadkowa została zdruzgotana. Czy to wystarczy do zmiany trendu na wzrostowy?

Vox napisał(a):
ciekawe czy PiS pomoże frankowiczom, decyzja ma zapasc wkrotce

Cytat:
głowa państwa przypomniała sobie właśnie o swoich projektach leżących w Sejmie. Wezwany do tablicy poseł Tadeusz Cymański, kierujący podkomisją powołaną specjalnie dla frankowiczów, obiecuje przyspieszenie prac


Jak CHF się osłabił i był dobry moment na przewalutowanie, to rząd/prezydent siedział cicho. Dziś znów zaczynają się nakręcać. Działanie typowo reakcyjne, zero planu.
No i kwestia wyborów. Jak mówi znane przysłowie, kupuj plotki a sprzedawaj fakty, żadna ustawa nie przejdzie przed wyborami, ale przejdzie tysiąc obietnic. A po wyborach to wiadomo, presja opadnie na kolejne 4 lata.

Stopa referencyjna PLN to 1.5%
Stopa referencyjna EUR to 0%

Przy stopie o 1.5% wyższej niż stopa ECB, można by oczekiwać umacniania się waluty, prawda? A jednak PLN od miesięcy osłabia się w stosunku do EURO.

Czy to świadczy o sile, a raczej jej braku, naszej rodzimej gospodarki?

mdd napisał(a):
Niestey wygląda na to, że byki nie mają wystarczającej siły aby wybić się z fali spadkowej. Jeśli nie uderzy ponad 14.20 na dniach to możemy zobaczyć powolne osuwanie się w kierunku 10


No i ciekawostka, SMA20 przebił na dniach 100 dniową średnią kroczącą. Wg mnie jeden z najsilniejszych byczych sygnałów technicznych.
Co jeszcze ciekawsze, kurs dziś jest także powyżej średniej 200 dniowej, ale dla potwierdzenia takiego sygnału musimy jeszcze trochę poczekać (kilka dni utrzymanie kursu powyżej 12.50).


Niestey wygląda na to, że byki nie mają wystarczającej siły aby wybić się z fali spadkowej. Jeśli nie uderzy ponad 14.20 na dniach to możemy zobaczyć powolne osuwanie się w kierunku 10

Autospa łączy się z Hydropress SE (dawniej Aerfinance). Wymiana akcji w stosunku ok 2:1 (dwie akcje autospa za jedną akcję AER). Co ciekawe w dniu ogłoszenia porozumienia cena AER wynosiła zaledwie 15 gorszy a od ogłoszenia notowania wiszą na górnych widełkach.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Cytat:

Główne punkty Porozumienia przewidują podjęcie działań zmierzających do nabycia przez Hydropress SE od Pana Dariusza Ilskiego nie mniej niż 4.577.096 akcji Fince Holding S.A stanowiących 40,10% udziału w kapitale zakładowym i tyle samo w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Fince Holding S.A.

Równolegle do przeprowadzonej transakcji sprzedaży akcji Fince Holding SA, Pan Dariusz Ilski nabędzie od Pana Bartłomieja Herodeckiego nie mniej niż 2.403.274 akcji Hydropress SE stanowiących 12,96% udziału w kapitale zakładowym i tyle samo w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Hydropress SE. Wyżej opisane transakcje zostaną przeprowadzone w sposób neutralny dla wyników finansowych obu grup kapitałowych (tj. Fince oraz Hydropress) oraz przy zachowaniu danej, na dzień podpisania porozumienia, struktury akcjonariatów obu grup kapitałowych (z wyłączeniem p. Dariusza Ilskiego oraz p. Bartłomieja Herodeckiego).Szczerze powiedziawszy zakładałem bessę, ale obecne okoliczności raczej wskazują na kolejne wybicie, możliwe że przebicie rekordowych szczytów jeszcze raz. Lepiej chyba wrócić w akcje na kolejne 9-12 miesięcy bo na rychły krach się jednak nie zapowiada.

Na moje oko, notowania musiałyby się zamknąć powyżej 14.20 PLN jakiegoś dnia, aby przełamać formację spadkową. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Pokusi się ktoś o rzeczowy komentarz w okolicznościach tak mocnych wzrostów ostatnich dni?

Vox napisał(a):
no i mamy piękne wzrosty - pierwsze cięcie stóp %,
tyle że w Chinach.
Euforia

Stany wkrótce podążą tym śladem. Banki Centralne nie lubią spadających cen akcji.


Mnie to bardziej przypomina próbę wylewania wiaderkiem wody z dziurawej łódki. Odwlekanie nieuniknionego w czasie.

Jest rekomendacja z 300% wzrostem ceny iroc

Cytat:
Analityk East Value Research Adrian Kowollik, w raporcie z 26 listopada, obniżył 12-miesięczną cenę docelową akcji Pharmeny do 17,6 zł z 19,6 zł wcześniej.

Raport został wydany przy cenie 6 zł za akcję.

Pharmena na widłach Dancing

Zgadza się, ale dlaczego wystrzał akurat dzisiaj? Czyżby na rynku totalnie brakowało kapitału i spółka była wyceniana na pół ceny przez całe długie tygodnie?

Czy ktoś potrafi wyjaśnić te spektakularne wzrosty na Synektik-u?

Weź pod uwagę, że jeszcze 2 lata temu LUG latał po ok 3 zł za akcję. Patrząc z perspektywy obecna cena to ponad 100% wzrost od 2016 roku. To bardzo dużo.

Rekomendacja KUPUJ z ceną docelową 100 zł dla JSW od DM BOŚ.

Cytat:
"Uważamy, że wspomniane czynniki ryzyka się nie zmaterializują, więc postrzegamy obecny kurs akcji JSW jako dobrą okazję dla inwestorów" - napisano w raporcie.

21.09.2018, Krynica (PAP) - Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych dopuszcza dobrowolne wpłaty na rzecz funduszu przez spółki, których akcje posiada Skarb Państwa - podano w uzasadnieniu do projektu ustawy.


stooq.pl/n/?f=1253632&c=1&...

21.09.2018, Krynica (PAP) - Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych dopuszcza dobrowolne wpłaty na rzecz funduszu przez spółki, których akcje posiada Skarb Państwa - podano w uzasadnieniu do projektu ustawy.


stooq.pl/n/?f=1253632&c=1&...

No i po to mamy właśnie wolne media i internet, których rząd tak bardzo nienawidzi :)

Chodziło o to, aby objęcie PP uczynić atrakcyjnym.
A sprzedają dziś Ci, którzy nie mają zamiaru obejmować nowych akcji.

Będzie emisja z PP. Akcjonariusze - szykować gotówkę!

www.igpw.pl/komunikaty/raport/...

Ze znalezieniem kupca na lek widać są problemy i tu bym się doszukiwał spadku kursu. Suplement diety to tylko wisienka na torcie, gruba kasa miała być z leku.
Obserwując notowania można też dojść do wniosku, że to jakiś jeden podmiot wyzbywa się papieru. Powody mogą być różne, możliwe że merytoryczne, ale przy tak małych obrotach, możliwe że również nie merytoryczne (ktoś potrzebuje kasy?)

Zachodnie korporacje zmieniają kierunki outsourcingu. Polska nie jest już tanim kierunkiem z nieograniczoną ilością dobrze wykształconych programistów. Lawinowo wzrastają i koszty i kurczą się zasoby kadrowe. Z tego co widzę, to przynajmniej amerykańskie korporacje IT inwestują w tym roku mocno w kadry w Indiach, gdzie programista kosztuje dokładnie 1/3 ceny polskiego programisty a zdolnościami (w tym znajomością j. angielskiego) zaczynają nam dorównywać. Outsourcing IT w Polsce wg mnie nie ma różanej przyszłości.

Brak dywidendy mnie osobiście nie martwi. Martwi mnie jednak fakt, że zarząd wygląda na bezsilny i jakby nie miał zdolności decyzyjnych. Po co taki zarząd jak za sznurki pociąga i tak polityka?

sasky napisał(a):
Władze JSW - delikatnie mówiąc - wystrychnęły na dudka akcjonariuszy w kwestii dywidendy...

Cytat:
Akcjonariusze jastrzębskiej kopalni mogą czuć się rozczarowani. Zarząd ze wzgledu na zapisy porozumienia z obligatariuszami oraz konieczność odbudowania kapitału zapasowego uszczuplonego w latach poprzednich zdecydował o zawieszeniu polityki dywidendowej.


wiadomosci.stockwatch.pl/jsw-n...


Zarząd może i sobie chciał wypłacać, ale widocznie włodarze z PIS zadecydowali inaczej.

Skąd dziś tak potężne wzrosty?

Inwestując w spółkę z udziałem Skarbu Państwa zawsze należy spodziewać się wszelkiego rodzaju kwiatków.
Priorytety polityków są zgoła inne od priorytetów akcjonariuszy inwestujących swój własny a nie publiczny kapitał.

Cena emisyjna na debiucie to było 20,50 zł?

Ceny obligacji, czy to o stałej czy zmiennej stopie będą spadać wraz ze wzrostem stóp procentowych. JSW chce się niby zabezpieczać przed kryzysem. Jeśli / kiedy takowy przyjdzie, to inflacji nie będzie, będą stare obligi na 2% a nowe na 10% więc chcąc nie chcąc obigi startujące teraz stracą bardzo dużo na wartości.
Rozsądnym dla JSW byłoby dziś akumulowanie gotówki (krótkoterminowe lokaty, ewentualnie bardzo-krótkoterminowe obligacje) i ewentualne wejście w obligacje podczas kolejnego kryzysu. Z tym, że podczas kolejnego kryzysu ta kasa będzie JSW potrzebna na przetrwanie.
Nadal obstaję przy swoim, kupno obligacji dziś na czarną godzinę to nie jest dobry pomysł i wydaje się, że nie jest to działanie biznesowe a raczej persadowane przez rząd w celu finansowania długu publicznego.


Dla inwestorów taka inwestycja to chyba też nic szczególnego, jakbym chciał kupować obligacje, to zrobiłbym to sam, a nie pośrednio poprzez inwestycję w spółkę górniczą.

JSW chce inwestować w obligacje skarbowe o długim terminie wykupu w momencie gdy jesteśmy na rekordowo niskich stopach procentowych i wiadomo, że za rok, max dwa lata stopy zaczną się podnosić. Z inwestycyjnego punktu widzenia jest to najgorszy moment na zakup obligacji długoterminowych. Albo w JSW mają kiepskich doradców, albo rolę odgrywa tu nie ekonomia a polityka a rząd wymusza na zarządzie JSW wykup obligacji skarbowych (łatanie budżetu). Tak czy inaczej nie fajnie.

Mały prezent na Nowy Rok

Cytat:
Notowana na NewConnect spółka Pharmena podpisała strategiczny nowy kontrakt z partnerem z Egiptu


Cytat:
- To bardzo ważny dla nas krok, który pozwoli nam zaistnieć na tak obiecującym rynku, jakim jest Egipt oraz kraje bliskiego regionu. Egipski dystrybutor to znaczący partner o wielkim doświadczeniu i znajomości tamtejszych rynków. Liczymy, że również nadchodzący rok przyniesie nam nowe, tego rodzaju, kontrakty – powiedział.

Kontrakt ma charakter rozwojowy. Koszty marketingu i sprzedaży produktów ponosi dystrybutor.

Phramena przypomina, że dwa dni temu przedłużyła z dotychczasowym partnerem z Chin wyłączną dystrybucję dermokosmetyków w krajach Azji na 2018 rok. - Zakładana minimalna wartość zamówień ma wynieść 850 tys. euro (ok. 3,4 mln zł) – informuje spółka.


www.pb.pl/polska-spolka-biotec...

Sprzedadzą firmie, która złoży najwyższą ofertę. Może się też zdarzyć, że jakiś kolos farmaceutyczny stwierdzi, że taniej i szybciej będzie kupić całą Pharmenę niż 1-mna.
Zastanawia mnie tylko stwierdzenie prezesa, że liczą na wejście we współpracę przy leku 1-mna, nie mówi już o sprzedaży. Czyżby zmienili zdanie i nie chcieli już odsprzedawać patentu?

Cytat:
– Perspektywa naszej spółki na przyszły rok wydaje się bardzo pozytywna. W I kwartale 2018 r. liczymy, że otrzymamy od Komisji Europejskiej finalną zgodę na wprowadzenie do obrotu 1-MNA jako składnika nowej żywości. Wówczas pierwsze przychody ze sprzedaży suplementu diety (w profilaktyce miażdżycy – red.) powinny pojawić się w II połowie roku – ocenia Konrad Palka, prezes Pharmeny. – Jednocześnie wierzymy, że w kolejnym roku uda nam się podpisać kontrakt partnerski z firmą, która poprowadziłaby dalsze badania kliniczne naszego leku

...

Konrad Palka, prezes Pharmenywww.parkiet.com/Medycyna-i-zdr...


Jaki jest powód dzisiejszego pogromu?

Pozytywna opinia naukowa EFSA o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności (jeśli ktoś przeoczył). Teraz pozostaje przyklepanie przez Komisję Europejską i Pharmena może ruszać z produkcją suplementu.


PHARMENA SA (16/2017) Pozytywna opinia naukowa EFSA o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności


Może pokusi się ktoś o krótką interpretację dzisiaj opublikowanych wyników (wobec oczekiwań)?

KUPUJ od DM BZWBK z ceną docelową 134 PLN, to tylko 2 PLN poniżej ceny z IPO. Czy taka wycena jest realna?

DM BZ WBK podniósł rekomendacje dla KGHM, JSW i Bogdanki

Komitet ds żywności wystąpi do spółki z żądaniem dostarczenia dodatkowych informacji odnośnie 1-MNA. Spółka ma dostać 1 miesiąc na odpowiedź a dealine na zakończenie oceny przedłużony do końca września. List z powyższym info szefa komisji ds żywności do EFSA datowany 29/06/17 jest dostępny na stronie EFSA.

To już trochę zakrawa o kpinę.kliknij, aby powiększyć

irfy napisał(a):
Wysłane: 9 stycznia 2012 22:14:06 przy kursie: 44,96 zł

Problem z tą spółką tkwi w czym innym. Oczywiście wiadomo że giełda to nie żłobek, handlują na niej duzi chłopcy i dojrzałe dziewczynki i nikt nikogo nie przymusza do kupowania akcji. Oil jaki jest, każdy widzi, jeśli więc ktoś w chwili obecnej kupuje te akcje a potem płacze, że na nich stracił, to jest zwyczajnym pazernym naiwniakiem i może mieć pretensje tylko do siebie.
Jest tutaj jednak jedno małe ale. Pojawia się bowiem pytanie, czy taka instytucja jak GPW, objęta jakby nie było państwowym nadzorem, oraz kontrolą KNF, instytucji powoływanej specjalnie po to, żeby zapobiegać nadużyciom, może sobie pozwolić na goszczenie na swoim parkiecie firmy, o której "powszechnie wiadomo" iż jest szwindlem służącym do wyłudzania pieniędzy.
Moim zdaniem obecna sytuacja charakteryzuje się dosyć dużą "szkodliwością społeczną", bo z jednej strony mamy cwanego oligarchę, z powodzeniem stosującego różne warianty kreatywnej księgowości, przy braku reakcji organów nadzoru, z drugiej strony całą rzeszę zwykłych ludzi, którzy czują się oszukani, niezaleznie od tego, jakie zdanie na ten temat mają sądy czy prokuratura.


Wiele lat zajęło KNF zajęcie się tematem, ale jak to mówią: lepiej późno niż wcale.
Cytat:
26.05.2017, Warszawa (PAP) - KNF jednogłośnie podtrzymała swoja decyzję z 19 lipca 2016 roku w sprawie nałożenia na spółkę Petrolinvest SA kary 800 tys. zł oraz wykluczenia akcji tej spółki z obrotu giełdowego - podała KNF w komunikacie po piątkowym posiedzeniu.


https://stooq.pl/n/?f=1179654

I tak i nie.
Jest kilka spółek pracujących nad metodą produkcji stali zastępując węgiel koksowy wodorem. Produkcja wodoru jest dziś droga, ale jak to z technologią bywa, co dziś jest drogie, zwykle jutro robi się tanie.

Tania energia solarna w niedalekiej przyszłości mogłaby być użyta na przykład do produkcji wodoru.

Przykładowe spółki:
POSCO (NYSE:PKX)
SSAB (OTCPK:SSAAY)
Voestalpine AG (OTCPK:VLPNY)

Taka ciekawostka, po raz pierwszy chyba w historii energia solarna okazała się tańsza od węgla.

www.pb.pl/indie-rezygnuja-z-el...

16 miesięcy temu Indie podpisały umowy z Finami na budowę super tanich elektrowni węglowych, mieli uzyskać tanią energię w cenie 3.2 rupee za KWH
Dziś anulują kontrakt, bo nowe solary dają im energię za 2.44 rupee za KWH (14 groszy za KWH).


To nie jest już ewolucja a totalna rewolucja, węgiel odejdzie w zapomnienie szybciej niż potrafimy to sobie wyobrazić.

Cytat:

"Po raz pierwszy energia słoneczna w Indiach jest tańsza niż węgiel, a implikacje dla globalnych rynków energetycznych są ogromne", powiedział Buckley.


Wg mnie było tak, termin był oryginalnie na 30/04, EFSA wysłała zapytanie do spółki, dając 2 miesiące na odpowiedź, automatycznie przedłużyli termin o 2 miesiące, czyli właśnie do końca czerwca. Pharmena odpowiedziała dużo przed upływem 2 miesięcy, ale EFSA chyba nie wzięła tego pod uwagę i termin został faktycznie przedłużony o całe 2 miesiące.


Jak jest faktycznie przekonamy się niebawem.

link nie dziala, ale tu jest zrzut:

kliknij, aby powiększyći druga zakładka:

kliknij, aby powiększyć


więc w sumie trudno stwierdzić, która data jest właściwa.

Teraz czytam, że termin decyzji to do 30 Czerwca. No to sobie jeszcze poczekamy.

Aż nie chce mi się wierzyć, że EFSA wstrzymuje się z wydaniem decyzji do ostatniego dnia. Czy to znaczy, że nadal nie podjęli decyzji, czy poprostu grają na zwłokę? Wg moich kalkulacji jutro mija termin.

Też mi taka opcja przeszła przez głowę i szczerze powiedziawszy trochę martwi, szczególnie że to NC a nie GPW więc drobni walczą ze słabej pozycji.

Z drugiej strony strategia niby jest taka, aby Pharmenę przenieść na NYSE lub NASDAQ, co zarówno głównym jak i drobnym mogłoby się opłacić.


Mi wychodzi okolica 23 maja, zależy czy brać pod uwagę dni krańcowe czy nie.

22 marca zostali poproszeni o dostarczenie dodatkowej dokumentacji, wysłali ją 13 kwietnia. Więc mamy 11 dni w marcu i 13 w maju, daje to 24 dni przedłużenia terminu wydania decyzji.

A jak Ci wyszedł 14 maja?

brzegus napisał(a):
Ps. eastvalue wydał zaktualizował wycenę pharmeny- 29,30 PLN

eastvalueresearch.com/wp-conte...


No to ta, zdawałoby się wysoka, wycena właśnie została przebita w górę i to z nawiązką. A za max 2-3 tygodnie ostateczna decyzja co do suplementu diety. Niecierpliwi chyba już grają pod wyniki.

Nowa Zelandia przygotowuje się na uderzenie kolejnego wielkiego sztormu.

Węgiel kokosowy skoczył do $241 za tonę z $75 jeszcze niecały rok temu. JSW jeszcze w styczniu oczekiwała ustabilizowania się cen węgla na $130


brzegus napisał(a):
EFSA musi rozpatrzyć wniosek do 31 marca. Dlaczego teraz spółka podaje 30 kwietnia?
www.bankier.pl/wiadomosc/PHARM...

mdd moim zdaniem dość optymistycznie podchodzisz do tematu. 1200 % wzrost wygląda imponująco, ale zwróć uwagę na zagrożenia również zawarte w raporcie Dr Kalliwoda m.in. ryzyko związane z rejestracją suplementu, którego przedłużenie lub uniemożliwienie bardzo negatywnie odbije się na wynikach grupy. Niestety cały czas się materializuje.


Jasne, to była szacunkowa wycena leku przy 100% powodzeniu badań drugiej fazy i na 2013 rok. Daty i koszty są w sporym poślizgu w stosunku do okresu gdzie był raport i szacunki. Lek miał być wystawiony na sprzedaż w 2015 a nie w 2017, suplement też miał być a póki co go nie ma.

Jak będzie lek i suplement - będą duże pieniądze.
Jak będzie lek i nie będzie suplementu - kasa też duża, ale trochę mniejsza.
Suplement bez leku - kasa mała, ale na waciki wystarczy.
Bez suplementu i bez leku - wielka wtopa, akcje stracą pewnie z 80-90% na wartości.

Gramy na loterii thumbright

Warto uaktualnić obecny status. Od ostatniego wpisu pojawiły się 2 istotne informacje:

1. 2016-10-05 Rozpoczęcie prezentacji wyników badań leku 1-MNA przemysłowi farmaceutycznemu

Cytat:
Zarząd PHARMENA S.A. w nawiązaniu do Strategii Spółki na lata 2012-2015 opublikowanej w raporcie bieżącym (EBI) nr 16/2012 z dnia 13.04.2012 r. oraz raportu nr 6/2016 (ESPI) z dnia 20.07.2016 r. pt. 1-MNA obniża istotnie statystycznie markery stanu zapalnego u pacjentów z dyslipidemią, informuję, iż rozpoczął proces prezentacji przemysłowi farmaceutycznemu wyników zakończonych badań klinicznych II fazy nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym 1-MNA celem dalszego rozwoju (komercjalizacji) projektu z udziałem koncernu farmaceutycznego.

W rozmowach z przemysłem farmaceutycznym Emitenta reprezentuje jedna z wiodących na świecie firm doradczych - Torreya Partners LLC, specjalizująca się w doradztwie strategicznym, w fuzjach i przejęciach oraz w partneringu i finansowaniu przedsiębiorstw w sektorze biotechnologicznym.


2. 2016-11-14 Zakończenie oceny formalnej wniosku o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności

Cytat:
Spółka otrzymała z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informację, że po zapoznaniu się przez EFSA z przesłanym przez Emitenta w dniu 20 października 2016 r. uzupełnieniem dokumentacji dotyczącej wniosku o autoryzację 1-MNA jako nowego składnika żywności ocena formalna wniosku została zakończona. Rozpoczyna się obecnie ocena merytoryczna wniosku, która zgodnie z informacją otrzymaną od EFSA ma zostać zakończona najpóźniej do 30 kwietnia 2017 r.Moja ocena jest taka, że w każdym momenie może dojść do 'wystrzału'. A przypomnijmy, że Dr Kalliwoda wycenił wartość 1-MNA (po zakończeniu badań drugiej fazy) na 516 mln USD i było to w 2013 roku. Zakładając nawet, że ceny leków nie wzrosły od 2013, daje to 516/8,795= 59 USD na akcje. Przy dzisiejszym kursie USD/PLN 4.07, daje to 240 zł na każdą akcję. Akcje pharmeny dziś kosztują 20 zł a więc potencjał wzrostu kursu to mniej więcej 1200% i to nie rozdrabniając się w takie szczegóły jak to, że Pharmena oprócz opracowania 1-MNA prowadzi również rozwojową i dochodową działalność w dziedzinie dermokosmetyków.

Tu link do wyceny Kalliwody:
www.pharmena.eu/pdf/PharmenaSA...

Cytat:
Wartość leku 1-MNA (USD mln) po zakończeniu fazy II 516,75 mln USDno i info sprzed paru dni: zwiększenie posiadania akcji przez głównego akcjonariusza
2017-02-15 Ujawnienie stanu posiadania – zwiększenie przez akcjonariusza udziału w ogólnej liczby głosów.

Cytat:
Zarząd Spółki Pharmena S.A. informuje, iż w dniu 15.02.2017 r. otrzymał w dniu 15 lutego 2017 r. od Pelion S.A. ul. Zbąszyńska 3, 91-342 Łódź (zwany dalej Akcjonariuszem) zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej (…) o zwiększeniu przez Pelion S.A. udziału w ogólnej liczbie głosów.


Czyli kursem w poniedziałek nie powinno zakołysać?
Były wogóle jakieś oczekiwania publikowane?

Czy wyniki są powyżej oczekiwań analityków?

Szacunkowe wyniki za IV kwartał, chyba sporo lepsze od oczekiwań?

EBITDA Grupy za Q4 502 mln zł (oczekiwania: 444 mln zł)
EBITDA Grupy za 2016 2,031 mln zł (oczekiwania: 1,970 mln zł)

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...


Są szacunkowe przychody za Q416, kolejny rekord, wzrost 13,09% rok do roku. Szacunkowe przychody za cały 2016 to 120 mln zł wobec 109 mln w 2015.

Cytat:

Poziom szacunkowych przychodów ze sprzedaży w 2016 roku to efekt bardzo dobrego roku w wykonaniu Grupy Kapitałowej LUG S.A. Emitent przez dziewięć kolejnych miesięcy roku odnotowywał trend wzrostowy przychodów wykazując dodatnią dynamikę przychodów w poszczególnych miesiącach r/r. Przychody ze sprzedaży w IV kwartale 2016 roku, jak również w całym 2016 roku osiągnęły najwyższy poziom w historii Grupy Kapitałowej LUG S.A.


www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Kod:
mod: zmieniono link na wewnętrzny

Synektik ma umowę na realizację II fazy badań nad kardioznacznikiem. Całość kosztów związanych z w/w umową zostanie pokryta z dotacji w ramach programu Horyzont 2020.

Cytat:

Zgodnie z jego wypowiedziami, w I połowie 2017 r. spółka rozpocznie przyjmowanie pacjentów, a zakończenie tej fazy przewiduje na I kwartał 2018 r.

Spółka informowała wcześniej, że ma zabezpieczone finansowanie tych badań, ponieważ pozyskała na rozwój znacznika ponad 21 mln zł dotacji, w tym ok. 5 mln zł z NCBiR oraz ok. 16 mln zł z unijnego programu Horyzont 2020.


infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Zamulili w pierwszym kwartale, o czym prezes nawet pisze w raporcie, jednakże wzrost zysku netto w 3 kwartale wzrósł o ponad 100% rok do roku.
co do pierwszego kwartału to komentarz był taki:

Cytat:
Pierwszy kwartał 2016 roku był dla segmentu budowlanego,
a w konsekwencji również dla Grupy Kapitałowej LUG S.A. okresem
niepewności. Właśnie niepewność zdominowała nastroje
inwestorów, którzy wstrzymali realizację wielu inwestycji
znajdujących się w portfelu zamówień LUG. Niesprecyzowane plany
dotyczące obciążeń podatkowych w Polsce oraz umiarkowanie
korzystna koniunktura na rynkach zagranicznych sprzyjały wzrostowi awersji do ryzyka i ograniczaniu
wydatków inwestycyjnych.

Wychodzi na to, że chyba faktycznie inwestorzy nie wierzą w utrzymanie dobrej passy na dłuższą metę. Wyniki za Q4 powinny lub potwierdzić lub rozwiać przynajmniej część tych wątpliwości.

Jest zapowiedź sprzedaży i leasingu 16 nowych airbusów A320

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Cytat:
Listopad był miesiącem kontynuacji trwającego nieprzerwanie od 8 miesięcy, trendu wzrostowego. Grupa
Kapitałowa LUG S.A. zanotowała dodatnią dynamiką całkowitych przychodów ze sprzedaży. Wzrost ten był
efektem dwucyfrowej dynamiki przychodów realizowanych na rynkach zagranicznych. Przychody ze sprzedaży
na rynku krajowym, podobnie jak przed miesiącem wykazały niewielki spadek dynamiki.

infostrefa.com/infostrefa/pl/a...


Dlaczego po kursie akcji tych rewelacyjnych wyników jeszcze nie widać. Czai się jakiś trup za szafą?

Rekordowy wzrost przychodów: "W ujęciu narastającym LUG zrealizował najwyższy poziom przychodów w historii firmy. Dynamika zysku netto w III kwartale 2016 roku wyniosła +102%"

LUG SA (8/2016) Szacunkowe skonsolidowane wybrane dane finansowe Grupy Kapitałowej LUG S.A. za III kwartał i narastająco za trzy kwartały 2016 roku

Zyski z grabieży Energi zostały zapisane w projekcie budżetu na przyszły rok.


Cytat:

W piątek do Sejmu trafił projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.

[...]
Kwota, którą państwowe czempiony przeleją na budżetowe rachunki, ma wynieść 1,5 mld zł. — To oznacza, że nominalna wartość akcji zostanie podniesiona o mniej więcej 7,5 mld zł

'My' to znaczy kto? Polacy, Europejczycy czy Ludzie na świecie?

Bo z tego co widzę to poszczególne kraje zaprzestały, zaprzestają lub też przymierzają się do zaprzestania korzystania z węgla w energetyce.

Nasz trzydziesto-kilku milionowy naród to igła w stogu siana, na świecie mieszka 8 miliardów ludzi, więc raczej trendów tworzyć nie damy rady, uważam mądrzej będzie się jednak dostosować.

To tak czysto ekonomicznie, pomijając już aspekty związane z wpływem pyłów węglowych i dymu na nasze zdrowie.

007 napisał(a):
Niby wszystko widać a i tak każdy czyta jak mu pasuje. Spójrz Rafsty na trendy. Wolisz emisję CO2 na głowę, proszę bardzo. Zapewniam Cię , że nie ma to nic wspólnego z murzynami tylko ze zdrowym rozsądkiem.

link

Czyli uważasz, że pomimo bycia w czołówce Państw redukujących CO2 Polska powinna jeszcze bardziej dokręcać śrubę, nawet kosztem rozwoju gospodarczego, wzrostu bezrobocia , niższych płac, itp.? I to w imię czego? Ponieważ jesteśmy narodem wybranym, czy żeby pokazać innym jacy jesteśmy wspaniali, czy może w imię rozwoju innowacyjnego? Jeżeli to innowacje są najważniejsze to napisz proszę co widzisz innowacyjnego w stawianiu duńskich wiatraków i niemieckich paneli fotowoltaicznych.
Czy nie jest rozsądniej poszukać innowacji w takich obszarach związanych z węglem jak np. efektywność spalania, wykorzystanie produktów ubocznych spalania, efektywność procesów, czy redukcja emisji?C02 przeliczane na mieszkańca nie ma sensu, C02 należy przeliczać z uwzględnieniem ilości wyprodukowanych dóbr.
Węgiel używany w energetyce to przeżytek a jego miejsce jest pod ziemią.

Z trendem możemy walczyć albo się pogodzić, dostosować i czerpać korzyści, ale wygrać nie wygramy.

Może rząd chce zniechęcić zagraniczny kapitał i zacząć przejmować akcje 'po taniości' nacjonalizując sektor energetyczny? Można by też doprowadzić do poważnych tarapatów finansowych spółek takich jak ENERGA, dokapitalizować z budżetu w celu 'ratowania' jednocześnie nacjonalizować.

Cokolwiek by nie powiedzieć, to co robi Ministerstwo jest bez wątpienia działaniem na szkodę spółki i inwestorzy (poza SP) powinni już teraz próbować dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Same wypowiedzi ministra powinny być bacznie monitorowane przez KNF i wszelkie tranzakcje badane pod kątem bliskości powiązań, gdyż nie mam wątpliwośći, że ktoś na tych ruchach kursów robi niezłą kasę. Pytanie kto - bo będzie trudno wykryć jeśli pieniądze są tunelowane przez kolegę, kolegi, teścia brata sąsiadki.

Minister może się opamięta gdy zamiast milionów podatku przyjdzie płacić miliony odszkodowania.

Dzięki.

A co myślicie o tej umowie z Chińczykami

wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,2...

Cytat:

Warszawa, 24.05.2016 (ISBnews) - AviaAM Leasing AB zawarła umowę joint venture z chińskim Henan Civil Aviation Development and Investment Company (HNCA), przewidującą założenie firmy leasingującej samoloty, podała spółka.

"JV ma stopniowo budować i zarządzać flotą samolotów wartą do 900 mln USD" - czytamy w komunikacie.

Read more: wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,2...

AVIAAML opublikowała skokowy wzrost zysków, podejmie się ktoś szybkiej analizy raportu?

Posłowie PIS powinni akcjonariuszom Energii spowodowane straty wynagrodzić z własnych kieszeni.

Bardzo dobry raport za Q2:
Cytat:
We wszystkich trzech miesiącach kwartału odnotowaliśmy poprawę koniunktury branżowej i wzrost
wyników, lecz na szczególną uwagę zasługuje czerwiec br. kiedy wypracowaliśmy rekordowy
w historii spółki poziom przychodów i zysku netto. "


Czyżby LUG przełamał złą passę?

I teraz dzisiejszy raport miesięczny za Lipiec:

Cytat:
Emitent odnotował w lipcu br. kontynuację trendu wzrostu liczby zamówień, co skutkowało znaczącym
wzrostem przychodów krajowych i zagranicznych.

Cytat:
Pharmena w oparciu o wyniki badań II fazy opracowała programy badawcze dotyczące obszarów, w których działanie leku 1-MNA wykazało pozytywne rezultaty, tj. obszar chorób sercowo-naczyniowych, jak również chorób zapalnych. Wartość światowego rynku w tych obszarach szacowana jest na kilkadziesiąt mld USD i stanowi istotny potencjał dla docelowego zastosowania cząsteczki 1­MNA w terapiach medycznych.www.kierunekfarmacja.pl/artyku...

rutek napisał(a):
Jest informacja jeden kraj podtrzymał sprzeciwDlaczego firma nie podaje do informacji jaki kraj podtrzymał sprzeciw. Okaże się że jest to kraj w którym siedzibę ma firma z potencjalnych klientów do zakupu licencji na stworzenia leku zawsze kilkanaście milionów mniej za licencje. Co z krajowym rynkiem także nie można sprzedawać suplementu co z innymi rynkami z poza UE? Znów cała procedura potrwa pół roku konkurencja nie śpi.


W takim wypadku nadal będą mogli się ubiegać o zezwolenia, ale w każdym kraju z osobna. A to wiadomo - i czas i pieniądze. Lepiej, żeby im się wejście na cały rynek UE udał.

W sytuacjach gdy rząd podaje silne informacje cenotwórcze ktoś powinien dokładnie, z urzędu analizować transakcje na papierach spółki przez wszelkie osoby mogące mieć wcześniejszy dostęp do informacji z panem ministrem Krzysztofem Tchórzewskim na czele, brane pod uwagę powinny być rodziny a nawet znajomi.
Jest i patent:
Cytat:
10 maja 2016. Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych udzieli patentu nr 9,333,196 na zgłoszenie patentowe nr 14/598,888 dotyczące zastosowania 1-metylonikotynamidu (1-MNA) w leczeniu zakrzepicy.

www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Ciekawa jest ta część:

Cytat:

Spółka informuje, że wyniki badań klinicznych II fazy nie zostaną obecnie upublicznione, ponieważ stwarzają one możliwość ubiegania się o dodatkową ochronę patentową w nowozdefiniowanych wskazaniach. Wyniki badań zostaną opublikowane po złożeniu przez Emitenta stosownych zgłoszeń patentowych.


czy to oznacza, że znaleźli nowe zastosowanie dla 1-MNA?

Obecnie mamy kosmetyki z 1-mna przeciw wypadaniu włosów, zaraz będzie suplement i lek na miżdżycę, ciekawe co jeszcze wynaleźli.

Czy to już będzie koniec tej Niekończącej Się Opowieści?

biznes.pap.pl/pl/news/all/info...:-zawieszenie-obrotu-akcjami-spolki-petrolinvest-s-a-

lesgs napisał(a):

Ponownie wnoszę tezę o tym, że ci, co rządzą spółkami państwowymi są zwyczajnymi urzędnikami i niezbyt dobrze znają się na tym co robią. Szczególnie, jeśli pochodzą z politycznego nadania.


Jak to mówią, co państwowe to niczyje. Jeśli priorytety polityczne potrafią przysłonić priorytety ekonomiczne spółki, to taka spółka prędzej czy później pójdzie na dno.

Wynika z tego, że to już nie jest tylko działanie na szkodę spółki, ale działanie na szkodę kraju.

Główny akcjonariusz (Skarb Państwa) może potencjalnie doprowadzić do działania na szkodę spółki. Pytanie do znawców, czy takie ewentualne działanie jest zgodne z prawem? Byłby to ewidentnie krok godzący w wartość posiadaną przez mniejszościowych (w tym drobnych) akcjonariuszy.

Czy działanie na szkodę spółki nie jest niedozwolone w państwie prawa (i sprawiedliwości)?

Cytat:


– Energa ma najbardziej zero-jedynkową perspektywę. Bez projektu w Ostrołęce szacujemy, że spółka będzie mogła wypłacić 1,20 zł dywidendy na akcję, co implikuje 9-proc. stopę. Jednak w przypadku rozpoczęcia inwestycji, zadłużenie Energi znacznie by wzrosło od 2017 r., likwidując możliwość wypłaty dywidendy. Widzimy wzrost woli politycznej na ponowne otwarcie inwestycji w blok w Ostrołęce o mocy 1.000 MW. Prawdopodobne scenariusze zakładają samodzielny udział Energi w tym projekcie lub 50/50 joint venture. Na podstawie naszych analiz szacujemy negatywny wpływ tego projektu na wartość spółki ok. 1,8-3,5 mld zł, czyli 58 proc. obecnej kapitalizacji Energi albo 28 proc. ze szczytu w maju 2015 r. – czytamy w raporcie UBS (PAP).

wiadomosci.stockwatch.pl/makle...

Regulator rynku w Kaliforni ponagla firmy ubezpieczeniowe do sprzedaży wszystkich udziałów w kopalniach węgla w celu obniżenia ryzyk.

po angielsku, ale mozna sobie google translate

www.bloomberg.com/news/article...

Era węgla się kończy.


"Era węglowodorów należy do przeszłości. Tak jak era kamienia zakończyła się nie dlatego, że skończyły się kamienie - tak i zakończył się już wiek ropy naftowej" - mówił szef Sbierbanku, German Gref

www.pb.pl/4416595,33299,rosja-...

Światowe trendy są teraz takie, że duże spółki się dzielą (patrz np. HP, General Electric, Ebay). Dzielą się tak aby skupić sie maksymalnie na tzw 'core business'. Nasz rząd widać jest jakies 15-20 lat do tyłu. Łączenie w wielkie kolosy zajmujące się wszystkim? "Ale to już było i nie wróci więcej..."

Jeśli zaczną 'dywersyfikować' KGHM poprzez fuzje z innymi działalnościami to raczej nic dobrego z tego nie wyniknie.

PIS nie da upaść KGHM. Gdy zaczną się poważe problemy wspomogá finansowo pieniążkiem podatnika, rozwodnią papier de facto nacjonalizując. Po restrukturyzacji można będzie prywatyzować wśród znajomych za bezcen $$$
Podatek od KGHM nie został zniesiony i zapewne nie zostanie zniesiony. Czym gorzej w spółce, tym lepiej dla Niepokalanego Prezesa. Szybciej biznes padnie, szybciej się go zagarnie.
Pozdrawiam.


Główny akcjonariusz Pharmeny zwiększył zaangażowanie do ponad 50% udziałów.

To chyba pozytywny sygnał?

biznes.pap.pl/pl/news/espi/inf...

Informacje
Stopień: Krasomówca
Dołączył: 5 czerwca 2011
Ostatnia wizyta: 15 kwietnia 2019 17:04:07
Liczba wpisów: 520
[0,14% wszystkich postów / 0,14 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,184 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,29% +32 058,65 zł 52 058,65 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d