OPONEO.PL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

OPONEO.PL [OPN]

AKTUALNY KURS: 22,40 zł (+0,00%) 18-09-2019 09:27
WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 601
Wysłane: 19 września 2011 22:03:14 przy kursie: 10,07 zł
Hmm, czyli w razie przegranej zwrócą domenę i dostaną z powrotem gotówkę? To byłby deal!

pop
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 19 września 2011 22:04:53 przy kursie: 10,07 zł
Ale to by im się nie opłacało,bo nabyli Favonię dosyć tanio (P/E ok.10).

bankrucik
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 3 794
Wysłane: 21 września 2011 11:14:51 przy kursie: 9,35 zł
"ekipa" z oponeo wykiwała akcjonariuszy mniejszościowych marketeo, teraz widocznie próbowali wykiwac akcjonariuszy przejętej spółki ale tutaj chyba bedzie problem.

taki spór sądowy zawsze niesie spore koszty finansowe no i kolejną już rysę na wizerunku firmy i jej władz. a to zawsze jest przeliczalne na finanse... ( trudno policzalne a le jednak jest)
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com


bankrucik
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 3 794
Wysłane: 21 września 2011 11:16:15 przy kursie: 9,35 zł
WatchDog napisał(a):
Hmm, czyli w razie przegranej zwrócą domenę i dostaną z powrotem gotówkę? To byłby deal!


no nie wiem... a konieczność wypłaty kar umownych i innych odszkodowań? myślę, że średni deal
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

TdF
Dołączył: 2010-11-02
Wpisów: 19
Wysłane: 12 października 2011 21:32:17 przy kursie: 9,79 zł
""ekipa" z oponeo wykiwała akcjonariuszy mniejszościowych marketeo, teraz widocznie próbowali wykiwac akcjonariuszy przejętej spółki ale tutaj chyba bedzie problem." na Twoim miejscu byłbym ostrożny w takich osądach. Myślę, że ktoś może się czuć urażony i problem gotowy.

pytajnik
Dołączył: 2010-11-16
Wpisów: 9
Wysłane: 14 października 2011 22:43:43 przy kursie: 10,27 zł
Oponeo nic nie przegra, nic nie zapłaci nic się nie wydarzy.. zobaczycie na 100%

p.s. co znaczy, ze oponeo wykiwalo akcjonariuszy marketeo :)? ciekawe sądy :)

bankrucik
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 3 794
Wysłane: 1 grudnia 2011 17:04:33 przy kursie: 8,00 zł
po cenach które widze na stronie, a są duzo niższe niż parę dni temu, chyba już oponeo zaczyna upłynnniać zapasy opon zimowych, ciekawe jaką w tym roku marże uda im sie osiągnąć... sezon zimowy znowu chyba nie będzie udany ze względu na pogodę( brak śniegu który "mobilizuje" kierowców) + nadchodząca recesja
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 29 lutego 2012 19:39:24 przy kursie: 8,95 zł
Pomimo słabych warunków pogodowych wyniki grupy wyglądają przyzwoicie. Troszkę się zadziało w rachunku wyników, co ma związek z działalnością korporacyjną, ale po ekstrakcji esencji operacyjnej wynik wygląda lepiej niż można byłoby się spodziewać.

Przychody względem analogicznego okresu roku 2010 są większe o 3,65M, co odpowiada w wartościach względnych wzrostowi o 5,86%. Zgodnie ze strategią rośnie w przychodach udział eksportu. Dokładniej mówiąc, gdyby nie dynamika w eksporcie(+35% +4,48M )to przychody by się zmniejszyły, bo w kraju jest mały regres.(-1,68% -0,83M) Pogoda spółce nie przeszkodziła. Wydaje się, że Polacy coraz chętniej sięgają po internetowe kanały sprzedaży, tym bardziej, że grupa oferuje coraz bardziej kompleksowe usługi, tzn. sprzedaje opony łącznie z montażem w wybranych punktach.

Marże handlowe(zysku brutto na sprzedaży)zostały utrzymane z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. W mojej ocenie, w związku ze zmieniającą się strukturą geograficzną lepsza byłaby ciut inna struktura prezentacji wyniku, gdzie zysk brutto ze sprzedaży obciążony byłby jeszcze kosztami sprzedaży. Skoro spółka sprzedaje coraz więcej za granicami kraju, to powinna tak kalkulować marże, aby pokryć rosnące koszty transportu- Oponeo koszt dostawy do klienta bierze na siebie. Przy tak zdefiniowanym wyniku handlowym marża spadła z 11,5% na obecne 8,46%, a sam wynik sprzedażowy uległ obniżce o 1,58M do poziomu 5,58M. Ekspansja zagraniczna jest okupiona spadkiem rentowności.
Niestety nie wiemy jaka część kosztów sprzedaży odpowiada za transport krajowy, a jaka za zagraniczny. Takich danych nie znajdziemy prawdopodobnie także w sprawozdaniu rocznym, aby potwierdzić stawiane tutaj przypuszczenia. Trzeba także sobie zdawać sprawę, że wynik sprzedażowy był wspierany przez słabą złotówkę, co może dać również o sobie dać w pierwszym kwartale, tylko z odwrotnym skutkiem. Z drugiej strony popyt wspiera pogoda i opady śniegu po nowym roku.

Efekt spadku wyniku zdefiniowanego przeze mnie wyniku sprzedażowego jest delikatnie kompensowany przez spadek kosztów zarządu o 0,54M. Jeśli zerkniemy do kosztów rodzajowych to czynnikami odpowiedzialnymi za wzrost kosztów operacyjnych jest wzrost usług obcych oraz innych kosztów operacyjnych. W pierwszej grupie, tzn kosztach usług obcych księgowane są koszty kurierskie i spedycyjne, natomiast co się znajduje w drugiej grupie tak naprawdę nie wiadomo. Wzrost pozycji innych kosztów należy ocenić negatywnie. Wzrost amortyzacji jest kompensowany przez spadek kosztów i świadczeń pracowniczych. Prawdopodobnie sezonowy szczyt był rozłożony bardziej równomiernie w czasie, w związku z czym nie trzeba było zatrudniać dużej ilości pracowników sezonowych.

Dość dramatycznie w pierwszej chwili wygląda spadek zysku operacyjnego, ale wynika on tak naprawdę z pewnego zabiegu księgowego mającego związek z objęciem w II kwartale kontroli nad Marketeo/Rotopino i jego konsolidacją, a następnie odsprzedażą w tym kwartale części udziałów do jednego z udziałowców spółki i utratą kontroli. Oponeo choć nadal ma duży udział to nie ma większości głosów, w związku z czym prezentowane jest teraz w bilansie w inwestycjach konsolidowanych metodą praw własności. Transakcja była dość komplikowana, łącznie z emisją akcji na udziały w Marketeo i podwyższeniem kapitału w tej spółce. Najważniejsze jednak, że w rachunku wyników transakcja ta skutkuje w dwóch miejscach, raz w pozostałych przychodach operacyjnych, dwa w zysku z tytuły zbycia udziałów w jednostkach podporządkowanych.

Jednocześnie transakcja ta spowodowała spadek kapitału zapasowego o kwotę 8 milionów złotych. Oponeo wykazało zysk na transakcji sprzedaży udziałów, ale ta transakcja spowodowała tak naprawdę utratę wartości wewnętrznej spółki i zmniejszenie wartości księgowej. Przyznam, że jest to wszystko na tyle skomplikowane, że trudno mi ocenić czy prawidłowo to ujęto w księgach i wyniku. Pozostaje poczekać na opinię audytora do raportu rocznego.

Oczywiście samo zbycie były tylko elementem przejęcia kontroli przez TIM S.A nad Marketeo i przyznam szczerze, że poziom skomplikowanie transakcji przekracza moje zdolności poznawcze. Z tego też powodu do ukazania się raportu wnioski płynące z dalszych dywagacji na temat rachunku wyników należy uznać za obarczone dużą dozą niepewności.

Saldo na pozostałej działalności operacyjnej i finansowej jest dodatnie na kwotę 1,57MPLN. W dużej części pochodzi z transakcji zbycia udziałów na rzecz TIM S.A, Dzięki temu zysk brutto jest większy niż w roku ubiegłym, a zysk netto porównywalny.

Operacyjnie spółka wygląda dobrze. Wyniki są lepsze od moich oczekiwań związanych z brakiem zimy w IV kwartale. Działalność korporacyjna jest dla mnie nie jasna. Nie wiem także, co było intencją nabycia przez TIM Marketeo, za pośrednictwem Oponeo. Wydaje się, że dla akcjonariuszy mniejszościowych cała akcja z nabyciem i sprzedażą Marketeo była neuronalną. Niby jeśli wziąć pod uwagę cenę emisyjną akcji, to nawet układ był korzystny i spółka zarobiła, ale cena emisyjna miała istotne dyskonto rzędu 30% do ceny rynkowej.

Przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie i dużo wyższe od sumy zysku netto i amortyzacji. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę zmianę kapitału obrotowego – 3,3M, to widać, że zysk powstał w działalności innej niż operacyjnej. Ciekawie wyglądają przepływy z działalności finansowej i ujemne wpływy z emisji akcji. To skutek pokrycia emisji akcjami Marketeo.

Wyceny automatyczne: www.stockwatch.pl/gpw/oponeo.p... mówią o przewartościowaniu spółki. Faktycznie rynek jest optymistyczny. EV/EBIT wynosi obecnie ponad 18; C/Z prawie 17. Spółka ma oczywiście szanse poprawić wyniki, w szczególności wycenę z mnożnika EV/EBIT, bo w tym kwartale EBIT było obciążony transakcją z TIM. W długoterminowym ujęciu widać rozwój za co należy przyłożyć premię. Natomiast jak dużą to decyduje oczekiwane tempo wzrostu wyniku. Spółka kładzie nacisk na eksport, co widać w przychodach, ale jednocześnie wzrost powoduje utratę marży handlowej z uwzględnieniem kosztów sprzedaży. Może cenniki zagraniczne są za niskie, a może sposób dostawy jest niewłaściwy? Zarząd powinien dać znać jak poprawić rentowność sprzedaży eksportowej. Możliwe też że za bardzo się czepiam, bo w końcu zima była łagodna, yyyy przepraszam, nie było zimy J


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

tukacper
Dołączył: 2010-10-22
Wpisów: 31
Wysłane: 29 maja 2012 12:21:46 przy kursie: 9,00 zł
Oponeo ma za soba dobry I kwartal i realne plany wzrostu na 2012. Niewiadoma jest natomiast wynik w biezacym roku. I kw nie byl miarodajny (podobnie jak zeszloroczne dane), poniewaz zmianie ulegl sposob rozliczania z Oponeo Brandhouse. Pozytywnie oceniam kontynuację ekspansji i czekam na pierwsze efekty "budowy drugiej nogi".

kajet
kajet PREMIUM
Dołączył: 2009-06-02
Wpisów: 144
Wysłane: 16 lipca 2012 17:40:16 przy kursie: 8,20 zł
Oponeo wypłaci 2,8 mln zł dywidendy


Cytat:
27.06. Warszawa (PAP) - Akcjonariusze Oponeo.pl zdecydowali o przeznaczeniu 2,8 mln zł na dywidendę za 2011 r. oraz upoważnili zarząd do skupu do 1 mln akcji własnych za maksymalnie 10,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Dniem dywidendy będzie 31 sierpnia 2012 roku, natomiast dniem wypłaty dywidendy 28 września 2012 roku.

Jak wynika z wyliczeń PAP dywidenda na akcję wyniesie 0,2 zł, a biorąc pod uwagę kurs akcji spółki z godz. 13.55 stopa dywidendy wyniesie 2,3 proc.
(...)
Zarząd Oponeo.pl rekomendował wcześniej przeznaczenie na wypłatę dywidendy za 2011 r. kwoty 1,39 mln zł, co dawało 0,1 zł dywidendy na akcję.


diR
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 933
Wysłane: 27 lutego 2014 10:04:43 przy kursie: 10,86 zł
Czy ktoś miły pokusie się o rzetelną AT ?

Na moje oko wsparcie ~8,50 .. salute
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

gostall
Dołączył: 2009-07-30
Wpisów: 1
Wysłane: 30 marca 2014 11:30:45 przy kursie: 11,75 zł
masz na stronie stockwatch analizę...

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 467
Wysłane: 16 września 2014 08:12:37 przy kursie: 12,25 zł
Odpoczynek w pit-stopie – analiza techniczna OPONEO.PL w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/odpoc...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 18 listopada 2014 08:47:45 przy kursie: 10,46 zł
Omówienie sytuacji finansowej GK Oponeo.pl SA po 3 kwartale 2014r.

Na początek proponuję pobieżnie zerknąć na wyniki Oponeo.pl w dłuższym okresie czasowym i zidentyfikować podstawowe trendy wynikowe.


kliknij, aby powiększyć


Bezapelacyjnie spóła rośnie, przy czym średnie tempo wzrostu przychodów od 2009 roku wynosi obecnie 29 proc. rocznie! Sprzedaż za 4 kolejne kwartały przekroczyła poziom 300 mln zł. Zyski rosną w podobnym tempie do sprzedaży: 26-31 proc. Wygląda więc na to, że dźwignia operacyjna jest bardzo niska, czyli poziom kosztów zmiennych zdominował koszty stałe. Jeśli się chwilkę zastanowić nad modelem biznesowym, to w zasadzie nie ma tutaj zaskoczenia. Kosztem stałym jest jedynie amortyzacja i ewentualnie najem powierzchni magazynowo -biurowej, natomiast koszty zmienne stanowią koszty zakupu i transportu towarów, a także koszty pracownicze. Sklasyfikowanie tych ostatnich jako koszty zmienne może niektórych dziwić, ale proszę zastanowić się chwilę nad obowiązkami kadry magazynowej, w której poziom zatrudnienia jest dostosowywany do aktualnego poziomu zamówień.

O ile porównanie tempa wzrostów nie budzi większych emocji, to niepokojąco na pierwszy rzut oka wygląda analiza prostej regresji wyniku netto. Choć mamy wzrost zysku w analizowanym, pięcioletnim okresie, to ze statystycznego punktu widzenia są to jedynie fluktuacje wokół płaskiej prostej regresji.
Za to prosta regresji przepływów z działalności operacyjnej jest nachylona w taki sposób, jakiego powinni oczekiwać właściciele - poziom generowanej gotówki rośnie.


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście statystyka nie opisuje rzeczywistości w sposób doskonały. Dodatkowo popełniamy pewien błąd ze względu na niepełną porównywalność ostatniego okresu, który kończy się we wrześniu, a nie grudniu, czyli przed szczytem sezonu sprzedażowego, a to implikuje potencjalnie zupełnie inny stan magazynu, a więc i prawdopodobnie inne zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.

Przy zawężeniu rozdzielczości analizy obraz wyników się poprawia.


kliknij, aby powiększyć


Przychody oczywiście rosną, ale co ważniejsze rosną także zyski - wolniej, ale rosną. Jeśli wziąć pod uwagę tylko ostatnie 3 kwartały to wynik netto poprawił się o 3,8 mln zł, a przed najważniejszym kwartałem w roku (sezonowość sprzedaży)spółka wyszła nawet na plus. Co więcej, prosta regresji nie jest do końca miarodajna, bo znów daje o sobie znać okres przed sezonowym szczytem sprzedaży. Przy zachowaniu pełnej porównywalności wyglądałaby prawdopodobnie lepiej.

Przychody w III kwartale wyniosły 52 mln zł, co daje dynamikę 29 proc. - doskonale wpisuje się w długoterminowe tendencje. Zysk brutto wzrasta nawet o 42 proc., więc udało się poprawić marże handlowe - być może także ze względu na umacnianie się dolara i niższe ceny zakupu opon od nieeuropejskich dostawców. Dynamika poprawy mocno traci impet na poziome wyniku operacyjnego. Strata okresu zmniejsza się o 19 proc. Z nadwyżki w kwocie 2,4 mln zł uzyskanej na poprawie wolumenu i marż brutto na poziomie operacyjnym pozostaje tylko 552 tys. zł. Rzućmy okiem zatem na strukturę kosztów:


kliknij, aby powiększyć


Koszty usług obcych, gdzie raportowane są koszty dostawy do klienta rosną o 7 proc., czyli znacznie wolniej od przychodów. Duży plus. Wynagrodzenia także wolniej -14 proc. Zużycie materiałów i energii a także amortyzacja nawet spadają dając łącznie 300 tys. oszczędności. Wyraźnie drugi kwartał z rzedu rosną za to koszty inne.

To mocno niewdzięczna pozycja sprawozdania, bo zmieścić się w niej może prawie wszystko. Z tego powodu ciężko ocenić czy wzrost kosztów ma charakter trwały związany z działalnością, czy raczej okresowy, bądź nawet epizodyczny. W ostatnim raporcie spółka tego nie wyjaśnia, lecz w poprzednim półrocznym zawarto informację, że wzrost pozycji wynika z intensyfikacji reklamy internetowej. To bardzo dobra wiadomość dla akcjonariuszy, bo koszty te nie musza być powtarzalne i można je traktować jako swojego rodzaju inwestycję w dalszy wzrost sprzedaży.

Na poniższym wykresie zobrazowałem główne determinanty zmiany wyniku na sprzedaży, czyli wyniku operacyjnego przed uwzględnieniem pozostałej działalności:


kliknij, aby powiększyć


Ostatni kwartał przyniósł także istotną, trzykrotną poprawę w generowanym CF z działalności operacyjnej. Pomimo zwiększenia magazynu kapitał operacyjny netto istotnie się nie zmienił - wzrosły zobowiązania handlowe, a sama spółka wygenerowała w kwartale 2,1 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


W krótkim terminie sprawy idą w dobrym kierunku. Przychody rosną, spółka inwestuje w dalszy wzrost, co odkłada się niestety na nadal rosnącym wyniku, ale dobrze rokuje na przyszłość. Otocznie w segmencie oponiarskim nie jest najlepsze, a niektórzy jak giełdowy Orzeł nie wytrzymali konkurencji. W tym świetle biznes prowadzony przez Oponeo trzeba ocenić bardzo dobrze. Można założyć, że wynik rok do roku będzie po 4 kwartale lepszy, być może nawet na tyle lepszy, aby w długim terminie nachylić odpowiednio prostą regresji, która jak wspomniałem jest w tej chwili płaska.

Wycena spółki: www.stockwatch.pl/gpw/oponeo.p... może się wydawać duża, natomiast jeśli uwzględnić tempo wzrostu przychodów to można powiedzieć, że rynek już kupił powtarzalny wynik 2016 r. Natomiast nic nie wskazuje na to, żeby spółka przestałą rosnąć po tej dacie i tutaj upatrywałbym szans na wzrost kursu akcji.
Edytowany: 18 listopada 2014 17:40

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-06-22
Wpisów: 466
Wysłane: 26 lutego 2015 16:52:17 przy kursie: 11,00 zł
Oponeo.pl rozwija eksport i wieńczy 2014 rok z rekordem przychodów
Cytat:
W całym 2014 roku przychody grupy powiększyły się o 25 proc. do 322,7 mln zł. Wpływ na rekordową wartość sprzedaży miał 24-proc. wzrost zamówień odnotowany na wszystkich rynkach. Przychody z zamówień krajowych, które stanowią 72 proc. ogólnych wzrosły o 14 proc. r/r. Natomiast przychody zagraniczne, których udział zwiększył się z poziomu 22 proc. w 2013 roku do 28 proc., powiększyły się o 62 proc.

>> Czytaj dalej

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 26 lutego 2015 20:55:49 przy kursie: 11,00 zł
Omówienie wyników finansowych GK Oponeo.pl po IV kw. 2014r.

Trzeba przyznać, że wyniki Oponeo.pl są zaskakująco dobre. Spółce nie sprzyjała w ostatnim kwartale aura – wszyscy pamiętamy bezśnieżną i ciepłą zimę, a mimo to odnotowała rekord sprzedaży. Przychody w IV kwartale wyniosły 127 mln zł i były wyże o 19,7 mln (18,35 proc.) od uzyskanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto zauważyć, że aż 55 proc. wzrostu przychodów osiągnięto dzięki sprzedaży zagranicznej. Przyrost sprzedaży krajowej wyniósł 10,7 proc. natomiast zagranicznej aż 41,9 proc.
Jeszcze bardziej cieszy wzrost rentowności brutto na sprzedaży, która wyniosła w tym kwartale 17,6 proc. wobec 15,9 w ciągu ostatnich 3 miesięcy 2013 r. Na podstawie szerszego horyzontu czasowego możemy mówić nawet o trwalszej tendencji wzrostu marży.


kliknij, aby powiększyć


Prawdopodobnie w poprawie rentowności spółce pomogła słabsza złotówka. Na rynkach zagranicznych spółka realizuje marżę w walucie i konkuruje z rodzimymi (dla tamtych rynków)dostawcami. Można się zatem spodziewać, że marża wyrażona w walucie sprzedaży pozostaje względnie stała, natomiast po translacji na złotówkę rośnie. Zysk brutto na sprzedaży ostatecznie wyniósł 22,5 mln w porównaniu do 17,1 rok wcześniej.

Oczywiście taki wzrost sprzedaży nie mógł się odbyć bez wzrostu kosztów. Jakiś czas temu spółka stymulowała sprzedaż zagraniczną inwestując w kolejne rynki i domeny. Miało to odzwierciedlenie w rosnących kosztach amortyzacji. Ten etap jest jednak już za Oponeo, a wzrosty stymulowane są obecnie reklamą i marketingiem. W ostatnich kwartałach widać wyraźną korelację pomiędzy poziomem sprzedaży a poziomem innych kosztów operacyjnych, gdzie raportowane są także wspomniane koszty reklamy i pozycjonowania domen.


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Koszty operacyjne wzrosły o 4,4 mln zł, a wiec pochłonęły większość wypracowanej marży brutto – 4,4 mln zł. Na inne koszty rodzajowe przypadło 2,2 mln (dynamika 112 proc.). Owszem wzrost jest znacząco różny od dynamiki sprzedaży, ale trzeba pamiętać, że reklama to nie tylko wspomaganie bieżącej sprzedaży, ale także inwestycja w markę i rozpoznawalność, które będą procentować w kolejnych okresach. O 1,3 mln wzrosły koszty usług obcych, ale w wartościach względnych to 19,5 proc., więc bardzo blisko tempa wzrostu przychodów – nie ma się co czepiać.
Na pierwszy rzut oka można mieć pewne zastrzeżenia do tempa wzrostu wynagrodzeń, bo przewyższa wyraźnie dynamikę sprzedaży. Jeśli uświadomimy sobie wpływ pogody to wnioski nie są już tak oczywiste. Prawdopodobne jest, że spółka mierzyła ze sprzedażą nieco wyżej (widać to po poziomie zapasów na koniec tego roku i poprzedniego), ale plany rozbiły się o pogodę, natomiast koszty pracownicze zostały. Takie rzeczy w biznesie się okresowo zdarzają.

Przez wspomniany ponadnormatywny (ale raczej nie nadmierny) wzrost kosztów wynik na sprzedaży wyniósł 5,5 mln, czyli 20 proc. więcej r/r.


kliknij, aby powiększyć


Wynik operacyjny wygląda już znacznie gorzej w r/r. W tym kwartale mamy 4,7 mln wobec 6,5 zysku przed rokiem. Oczywiście zdecydowało o tym saldo działalności pozostałej. Choć dynamika jest ujemna, to nie należy traktować tego jako negatyw. W ostatnim kwartale roku 2013 mieliśmy do czynienia ze zdarzeniem jednorazowym (a właściwie rzadko powtarzalnym), którym była sprzedaż aktywów trwałych +2,3 mln do EBIT. Porównując wynik powtarzalny mamy w zasadzie powtórzenie wyniku ubiegłorocznego. Niektórych inwestorów może dziwić brak odpisów, ale to pewna specyfika prowadzonego biznesu. Należności w dużej mierze pochodzą od spółek finansowych za transakcje kartami płatniczymi. Nico bardziej zagadkowe są zapasy, ale jak zerkniemy na cykle rotacji, to towar do tej pory zbyt długo nie zalegał na magazynie.


kliknij, aby powiększyć


Swoje zabiera także linia finansowa - w tym kwartale jest strata 260 tys. natomiast rok temu było tylko 50 tys. Prawdopodobnie to efekt negatywnych różnicy kursowych od należności. Trzeba także przyznać, że model biznesowy spółki nie wymaga angażowania znacznego kapitału obrotowego. Zapasy i należności w zasadzie finansują dostawcy, dzięki czemu spółka nie musi korzystać z kredytów obrotowych, więc nie ma kosztów odsetek. Kolejne 150 tys. różnicy In minus na niekorzyść tego kwartału pochodzi od linii fiskalnej. Tym razem podatek był o prawie 150 tys. większy niż rok temu, co między innymi pokazuje, że wynik ostatniego kwartału jest „zdrowszy”. Mam na myśli wynik powtarzalny, pochodzący z podstawowej działalności. Ostatecznie na poziomie netto spółka wykazała
4,2 mln zł, w porównaniu do 7,4 przed rokiem

„Jakość” wyniku uwidacznia się także w wyższych przepływach operacyjnych. Proszę zwrócić uwagę, że pomimo niższego wyniku netto ilość wygenerowanej operacyjnie gotówki jest większa.


kliknij, aby powiększyć>>>Wyceny automatyczne są tutaj!
>>>Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj!


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 13 maja 2015 09:16:20 przy kursie: 11,15 zł
Omówienie sprawozdania GK Oponeo po 1 kw. 2015 r.

Przez sezonowość działalności pierwszy kwartał roku kalendarzowego nie jest dla spółki najważniejszy. Popyt na opony letnie jest jeszcze ograniczony, natomiast spółka wykorzystuje czas na inwestycje i zatowarowanie.

Przychody wyniosły prawie 80 mln zł, czyli 16,9 mln więcej r/r. Dynamika sprzedaży na poziomie 27,7 proc. z pewnością ucieszy akcjonariuszy, tym bardziej, że wzrosty wynikają ze sprzedaży zagranicznej.


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście obroty w eksporcie nie są tak duże jak w poprzednim, najlepszym sezonowo 4 kwartale, ale widać wyraźny progres względem pozostałych kwartałów poprzedniego roku. Przychody z zagranicy wyniosły w tym kwartale niecałe 28 mln zł i stanowiły 36 proc. całkowitej sprzedaży. Dla porównania, w pierwszym kwartale zeszłego roku obroty eksportowe zamknęły się kwotą 14 mln zł i miały 23 proc. udział w przychodach. Model biznesowy sprawdzony na rynku polskim „działa” także na rynkach zagranicznych.

Niestety nie wszystko potoczyło się tak, jakby chcieli posiadacze akcji spółki. Największym mankamentem sprawozdania jest uzyskana marża brutto na sprzedaży. Dramatu oczywiście nie ma, ale rentowność wyniosła 14,2 proc., więc mniej od wartości raportowanych w poprzednim roku – 15,06 proc. w 1q14, 17,65 proc. w 2q14, 15,33 proc. w 3q14, 16,53 proc. w 4q14. Być może spadek marży ma związek z dynamicznym umocnieniem złotego które obserwowaliśmy w okresie styczeń – marzec. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 11 mln zł w porównaniu do 9,2 w pierwszym kwartale poprzedniego roku.


kliknij, aby powiększyć


Skoro wzrosła sprzedaż, w tym głównie eksportowa, to można się spodziewać wzrostu kosztów sprzedaży związanych z transportem i reklamą domen zagranicznych. Faktycznie tak się stało. Koszty operacyjne wyniosły 12,8 mln zł. Wzrost o 3 mln zł (29,8 proc.) był wyższy niż dynamika sprzedaży - 2,1 punktu proc. Z rachunku rodzajowego wynika, że mamy wzrost kosztu usług obcych (gdzie znajdują się usługi transportowe) o 31 proc (1,33 mln). W świetle zmiany struktury sprzedaży wzrost kosztów przewozu nie powinien dziwić. Mocno wzrosły koszty reklamy raportowane w innych kosztach operacyjnych. W tym kwartale wyniosły 3,3 mln w porównaniu do 1,6 przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


Wszystkie powyższe czynniki spowodowały powiększenie straty na sprzedaży. W raportowanym okresie strata wyniosła 1,78 mln zł, w porównaniu do 700 tys. w analogicznym okresie roku poprzedniego. Mimo wszystko uzyskanego wyniku nie należy oceniać negatywnie. Niższy wynik to zasługa wyższych nakładów reklamowych i prawdopodobnie pokłosie kursu walutowego. O ile nad drugim czynnikiem spółka nie ma oczywiście kontroli to już nad pierwszym i owszem. Gdyby nie nakłady na marketing to oczywiście sprzedaż mogłaby być mniejsza, ale reklama to działanie długofalowe. Rozpoznawalność marki zostaje.


kliknij, aby powiększyć


Wynik EBIT wygląda nieco bardziej korzystnie przez rozliczenie otrzymanych dotacji, ale nadal mamy stratę na poziomie 1,48 mln zł. Na poziomie zysku brutto strata wynosi 1,28 mln zł, natomiast strata netto 1,4 mln wobec wyniku 0+ w pierwszym kwartale zeszłego roku. Oponeo zapłaciło większy podatek i miało mniejsze zyski z działalności finansowej.


kliknij, aby powiększyć


Zaskakująco dobrze wyglądają za to przepływy operacyjne. Pomimo zwiększenia magazynu o 36 mln zł spółka wygenerowała ponad 7 mln gotówki operacyjnej. Przy szczegółowej analizie widać, że Oponeo jeszcze nie zapłaciło za zrealizowane dostawy – korekta wyniku o zmianę zobowiązań w kwocie 55 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Choć kroczący, roczny wynik netto spółki spadł w tym kwartale spadł z 3,73 do 2,24 mln zł, nie ma powodu do istotnej korekty wartości spółki. Zyski po prostu zostały zainwestowane w przyszłą sprzedaż (reklama). Przeciwnie do inwestycji w aktywa trwałe, inwestycja w reklamę idzie od razu w całości przez wynik. Kapitalizacja spółki wynosi ponad 160 mln zł, co przy stopie dyskontowej na poziomie 8 proc. implikuje 13 mln oczekiwanego w przyszłości zysku netto. Na razie wyniki są dość daleko od tej wartości, ale należy pamiętać, że obecna rentowność netto to tylko 0,7 proc. Przy 13 mln zysku i obecnych rocznych przychodach byłoby to 3,8 proc., a spółka taki poziom rentowności już uzyskiwała. Jeśli na to nałożymy fakt, że spółka jest nadal wzrostowa, to dziwi jej wysoka kapitalizacja w świetle raportowanych obecnych wyników.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 18 sierpnia 2015 23:43:23 przy kursie: 15,00 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Oponeo SA po 2 kwartale 2015 r.

Trzeba przyznać, że w tym kwartale Oponeo bardzo pozytywnie zaskoczyło – raportowany wynik jest naprawdę dobry, nie ma się w zasadzie do czego czepiać, a sama spółka potwierdza, że jest na ścieżce wzrostu.

Przychody Oponeo wyniosły w II kwartale 111,3 mln zł i były o 29,4 mln wyższe rok do roku. Co ciekawe, pomimo tego, że wzrosty sprzedaży cały czas są dwucyfrowe, to miniony okres pod względem przyrostu sprzedaży był najlepszy od 1. kwartału 2014 r. Dynamika na poziomie prawie 36 proc. może robić wrażenie, ale jeszcze większe wywołuje wzrost sprzedaży zagranicznej – 90 proc. Obroty Oponeo na rynkach zagranicznych wyniosły 67 mln zł, co stanowi około 35 proc. sprzedaży skonsolidowanej. Udział eksportu jest co prawda podobny do poprzedniego kwartału, ale w ujęciu r/r mamy wzrost o 10 punktów procentowych. Inaczej mówiąc w drugim kwartale zeszłego roku eksport odpowiadał za 1/4 sprzedaży, a obecnie już za ponad 1/3. Na krajowym podwórku spółka także odnotowała wzrosty – tym razem 17,6 proc.


kliknij, aby powiększyć


Drugim największym plusem minionego okresu był wzrost rentowności. Marża brutto na sprzedaży wyniosła aż 19,2 proc. w porównaniu do 17,6 przed rokiem i 16,5 proc. w IV kwartale ubiegłego roku, sezonowo także bardzo dobrym. I znów trzeba zauważyć, że takie poziomy rentowności spółka notowała ostatni raz w 2012 r.


kliknij, aby powiększyć


W kosztach nie ma negatywnych niespodzianek. Największa pozycja, czyli usługi obce rośnie w tempie niecałych 29 proc., czyli znacząco poniżej dynamiki przychodów. Wzrost wynagrodzeń wyniósł tylko 20,4 proc. więc także nie budzi zastrzeżeń przy tej skali wzrostu sprzedaży. Nieco mocniej urosły inne koszty operacyjne (24,5 proc.), ale w tej pozycji księgowane i pokazywane są koszty marketingowe. Wzrost tej pozycji o niecałe 700 tys. zł, jest w większości kompensowany przez spadek amortyzacji - 552 tys. Suma kosztów operacyjnych wzrosła tylko o 2,16 mln zł (16,9 proc.), co trzeba ocenić pozytywnie w kontekście raportowanej zwyżki obrotów.


kliknij, aby powiększyć


Zysk ze sprzedaży w drugim kwartale wyniósł 6,4 mln zł i był o 4,7 mln wyższy od uzyskanego przed rokiem. Głównym powodem zwyżki był wzrost sprzedaży, choć dużą rolę odegrał także wzrost marży (powiązany z dynamiką przychodów przez bonusy sprzedażowe) i w najmniejszym stopniu spadek amortyzacji wynikający z upływu czasu od inwestycji.


kliknij, aby powiększyć


Dynamika zysku operacyjnego jest nieco niższa. EBIT się tylko potroił, jeśli oczywiście można tak napisać przy tej skali wzrostów. W zeszłym roku korzystniej ukształtowało się saldo pozostałej działalności operacyjnej, a konkretniej rozliczenie niegdyś otrzymanych dotacji. W zasadzie tego nawet należało oczekiwać. Środki trwałe sfinansowane dotacją się zużywają/amortyzują wobec czego komponent rozliczeniowy pomocy publicznej z upływem czasu także będzie odgrywał coraz większy wpływ. Spółka zamknęła okres wynikiem operacyjnym w kwocie 6,65 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


W linii finansowej sprawozdania mamy praktycznie zero, ale warto zauważyć że poszczególne salda przychodów i kosztów mają dość wysokie stany - około 240 tys. Po stronie przychodowej są to dodatnie różnice kursowe, natomiast po kosztowej odpis na należności finansowej, którą jest prawdopodobnie niespłacona pożyczka. Niestety komu została udzielona, dlaczego jej nie spłacono i jakie kroki powziął zarząd celem jej windykacji w raporcie nie ujawniono. Warto także zwrócić uwagę, że spółka praktycznie nie pokazała odsetek od zaciągniętego kredytu obrotowego/pożyczki w kwocie ponad 6 mln zł, co sugeruje że zobowiązanie to zostało zaciągnięte pod koniec kwartału.

Zysk netto za okres drugiego kwartału wyniósł 6,9 mln zł, w relacji do 2,3 mln przed rokiem. Wzrost wyniku jest naprawdę godny uwagi.

Przepływy operacyjne w tym kwartale były ujemne na kwotę 9,4 mln zł, w porównaniu do 2,2 wpływów przed rokiem. Przyczyną takiego a nie innego CF jest spłata zobowiązań handlowych zaciągniętych w poprzednich okresach. Proszę zwrócić uwagę, że stan zobowiązań krótkoterminowych spadł w tym kwartale o prawie 50 mln.


kliknij, aby powiększyć


Kwartał dla spółki był świetny i od razu ma to swoje przełożenie na wyceny. Skumulowany zysk netto za ostatnie 4 kwartały wynosi około 7 mln zł, co spowodowało trzykrotny spadek C/Z do aktualnego poziomu 30. Jak widać spółka ma spory potencjał do poprawy wyników i nie może dziwić premia płacona przez rynek.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 18 sierpnia 2015 23:54

leniuch
Dołączył: 2012-03-03
Wpisów: 881
Wysłane: 24 września 2015 12:53:11 przy kursie: 19,00 zł
Ktoś wie, skąd taki zrzut na OPONEO? Rozumiem realizację zysków i ogólno-motoryzacyjny kryzys (zresztą chyba opony to ludzie tak czy tak będą kupować), ale -6,8% to jakaś panika. Co się stało?
Edytowany: 24 września 2015 12:54

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 738
Wysłane: 24 września 2015 13:21:23 przy kursie: 19,00 zł
Zrzut? Przecież nie ma wolumenu...


kliknij, aby powiększyć


Leci cała branża okołomotoryzacyjna. Oczywiście, że opony ludzie będą kupować, podobnie jak będą kupować samochody, czy mieszkania. Tylko co to zmienia?


kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,256 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d