pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 183,86 zł (+1,58%) 18-06-2021 17:04
kokospl
29
Wpisów: 1 685
Wysłane: 12 grudnia 2020 15:26:14 przy kursie: 320,50 zł
Ja uważam,że pierw powinna być tyko premiera na PC - marka CDR jest (była?) dużo bardziej wartościowa aniżeli jednorazowe , szybkie zyski...
Lekceważenie użytkowników "starych konsol PS4" (bo nowej jeszcze de facto nie ma) to jest kolosalny błąd

Scarry
184
Wpisów: 4 920
Wysłane: 12 grudnia 2020 15:36:21 przy kursie: 320,50 zł
Bergman napisał(a):

Ten problem nie dotyczy ani PCtów ani nowych konsol, a jedynie, starego zardzewiałego sprzętu sprzed 7 lat, który mimo to jakoś optymalizować się da. Nie wiem czy mądrzej byłoby opóźnić premierę konsolową bo jednak sprzęt nowej generacji daje radę. Innymi słowy, to nie jest zły produkt, a tak można zrozumieć twoje wypowiedzi, ale mocno niedopracowany na starych konsolach.

nie no jasne, nad prezesem firmy stało komando i zmusiło biednego CEO do opracowania gry na stare konsole.

Kurcze - w pełni świadoma decyzja firmy, jak gra wygląda na PS4/Xie musieli widzieć już dawno temu, dla mnie chciwość wygrała z budowanym wiele lat wizerunkiem firmy przyjaznej graczom (wszystkim graczom, a nie tylko tym z high-end PC). I w moim odczuciu jest to negatywny przełom w historii firmy, który będzie długo już rzutował na oceny, markę, wizerunek itd.

ps. co jest oczywiście tylko moją subiektywną oceną, i nikt nie musi się zgadzać że tu kurs poleci w otchłań.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 12 grudnia 2020 15:38

Bergman
Bergman PREMIUM
44
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 93
Wysłane: 12 grudnia 2020 15:41:32 przy kursie: 320,50 zł
@Scarry

A ja uważam, że zapominasz o nowych konsolach i o tym, że lepsza wersja na nową generację ma wyjść w przyszłym roku. Decyzja o wypuszczeniu gry na te konsole była świadoma, ale jakby tego nie zrobili to posiadacze nowych konsol nie mogli by ogrywać produktu, a oni akurat pretensji nie zgłaszają.

Ja nie wiem co byłoby lepsze - hejt za to, że gra nie wyszła na konsole równocześnie z PCtami czy hejt taki z jakim spółka mierzy się obecnie.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

hipolit9
0
Wpisów: 2
Wysłane: 12 grudnia 2020 15:43:50 przy kursie: 320,50 zł
Chyba wszyscy wiemy co zostało zrobione źle, mielenie tych samych informacji nic nie daje.

Pytanie na teraz: co będzie z akcjamiCDR od poniedziałku?

Rejerf
7
Wpisów: 43
Wysłane: 12 grudnia 2020 15:59:12 przy kursie: 320,50 zł
Moja koleżanka grająca na starej wersji PS4 pisze tak:
Cytat:

nie mam takich problemów, sztywniutko trzyma klatki ile powinno, a taki dziwny model NPC mi wskoczył chyba z raz i się szybciutko doczytał ;) póki co, nie mogę narzekać, może zależy ile kto ma na dysku napchane, itp. trudno powiedzieć ale klasycznym hasłem IT: "dziwne, u mnie działa" ;)

Także chyba to zależy jakie kto ma doświadczenia na tych archaicznych konsolach.

Joker
115
Wpisów: 2 018
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:00:23 przy kursie: 320,50 zł
Wiadomo jakie naklady poniesli na produkcje lacznie z marketingiem?

trtr
9
Wpisów: 90
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:07:37 przy kursie: 320,50 zł
Zdaniem analityków łączne koszty przekroczyły miliard złotych.

orzech
55
Wpisów: 712
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:20:26 przy kursie: 320,50 zł
Czy może ktoś znalazłby troszkę czasu i wrzucił wykres AT
Obecna sytuacja na CDP dla wielu akcjonariuszy to trudny czas, ale też być może jakaś nauczka na przyszłość dla nas wszystkich..
Teraz tutaj wielkie emocje, one będą też istotne w kontekście kursu, jednak wykres może pomóc w podejmowaniu dalszych decyzji...
Nie posiadam akcji CDP, nie zamierzam ich na chwilę obecną posiadać, moja prośba ma raczej charakter grzecznościowy.

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:29:22 przy kursie: 320,50 zł
Scarry napisał(a):
[quote]...firmę pochłonęła chciwość...

a ja myślę ze musieli wydać bo "duzi" inwestorzy naciskali ... kolejne przesuniecie premiery gdzies na 2021r zapewne spowodowało by zjad kursu na okolice 200PLN i wieka krytykę w dodatku zepsło by to plany "grubych ryb" Obecny rozwój wydarzeń idealnie pasuje do charakteru giełdy, kupic tanio sprzedac drogo i odkupic kiedys taniej (mam na mysli przedziały wieloletnie a nie miesięczne). Podejrzewam ze CP2077 poprawia albo zrobia W4 i kurs przebije kiedys historyczne szczyty

Nestor
23
Wpisów: 167
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:37:12 przy kursie: 320,50 zł
Poziom dyskusji zbliza sie coraz bardziej do "publicznych" forów. Think

Ktos wyzej napisal "przejscie w pelni na home office nie bylo najlepsza decyzja". Wow, to sie nazywa kapitalsta z krwi i kosci. Zaryzykujmy potencjalna pandemie w zespole z mozliwoscia zgonu kilku pracownikow i wylaczenie calosci na 1-4 tygodni, zamiast przejsc w tryb max 80% efektywnosci. Co wy tam Hipolicie..

Nie wiem ilu z was pracuje na HO. W banku w ktorym pracowalem przeszlismy z dnia na dzien na prace zdalna od 15 marca (i nadal trwa). Bujalo troche pierwsze 2 tygodnie, ale NIC sie nie zawalilo ani nie wybuchlo.
W gamedevie (tez troche robie) jest to niedogodnosc, ale w pelni da rade ogarnac proces.

Teraz do samych konsol.
CDPR nie sprzedal gry na PS4, sprzedal gre na PS4 z darmowym upgrade do PS5. Wiedzieli jak bedzie.

Teraz same konsole

Cytat:
As for graphics, this is even more diverse. While all feature Radeon chips, the standard PS4's GPU is capable of 1.84 TFLOPS, the PS4 Pro 4.20 TFLOPS. In comparison, the PS5 has 10.3 TFLOPS of power (running across 36 compute units) available for developers to make the most of.

Cytat:
The GeForce RTX 2070 achieves 7.5 teraflops, the 2070 Super increases that to just over 9 teraflops, and then the RTX 2080 ($1,289.00 at Amazon) achieves 10.1 teraflops

Jak widac, bazowe PS4 (vintage 2013) ma ledwo 20% mocy dzisiejszego standardu. Optymalizacja na ta platforme to byloby nieporozumienie. CDPR to wie, dlatego dali wszystkim darmowy upgrade, bo przy tym ogromie swiata gra na bazowych konsolach jest 'funkcjonalna'.
Mysle, ze nauczka dla calego gamedevu jest niewypuszczanie tytulow na last geny. GTA V na PS3 tez byl MOCNO SREDNI.

Musicie miec tez na wzgledzie jak sie kreuje opinie w necie. Malo ktory zadowolony klient pisze o swoich wrazeniach, za to sytuacja jest odwrotna u niezadwolonych. Stad ruchy spoleczne typu 'za malo czarnoskorych w wiedzminie' sa tak widoczne.

Moja nadzieja jest w wynikach sprzedazy za pierwsze 5 dni.

andy_dufresne
55
Wpisów: 909
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:49:12 przy kursie: 320,50 zł
orzech napisał(a):
Czy może ktoś znalazłby troszkę czasu i wrzucił wykres AT
Obecna sytuacja na CDP dla wielu akcjonariuszy to trudny czas, ale też być może jakaś nauczka na przyszłość dla nas wszystkich..
Teraz tutaj wielkie emocje, one będą też istotne w kontekście kursu, jednak wykres może pomóc w podejmowaniu dalszych decyzji...
Nie posiadam akcji CDP, nie zamierzam ich na chwilę obecną posiadać, moja prośba ma raczej charakter grzecznościowy.

Ja to widzę tak, że aktualnie najgorszy pod względem AT scenariusz spadkowy zakłada realizację formacji podwójnego szczytu.

Samemu trudno mi uwierzyć w tak głęboki zasięg spadków ze szczytu (powyżej 50%), ale przy tej skali emocji na rynku nic mnie nie zdziwi.

kliknij, aby powiększyć

Jestem na Twitterze

slider
slider PREMIUM
7
Wpisów: 115
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:57:11 przy kursie: 320,50 zł
a le o co tyle krzyku?. Przecież oni zarobią mld PLNów, tak MLD - na przestrzeni kilku lat. Cyperpunk stał się juą marka swiatową. Jeżeli gra jest wciągająca i grywalna to "bugi" wczesniej czy póżniej da się naprawić.
Moderator:
...
Edytowany: 12 grudnia 2020 16:58

kokospl
29
Wpisów: 1 685
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:57:59 przy kursie: 320,50 zł
No napisałem śmiałą tezę o tym,że HO mógł przyczynić się do wtopy:
1) Miliony osób w trakcie pandemii pracują normalnie
2) Comarch na przykład wrócił do biur ze względu na słabszą efektywność
3) Jeśli to mimo wszystko nie wchodziło w grę to mogli uzasadnić tak przesunięcie premiery na przyszły rok

Jeśli chodzi o kurs to zdziwiłbym się jakby to nie był black monday:
www.bloomberg.com/news/article...

MODERATOR
20
Wpisów: 58
Wysłane: 12 grudnia 2020 17:08:45 przy kursie: 320,50 zł
Serdeczna prośba od zmęczonych moderatorów

- proszę nie podawać poziomów cenowych bez uzasadnienia fundamentalnego bądź technicznego;
- proszę linki uzupełniać o krótki cytat i opatrzyć je komentarzem;
- proszę nie powtarzać wcześniejszych komentarzy, informacji bądź opinii;

ps.
- to nie jest też właściwie miejsce do informowania o własnych zamiarach inwestycyjnych.

Edytowany: 12 grudnia 2020 17:10

cmc
39
Wpisów: 379
Wysłane: 12 grudnia 2020 17:24:28 przy kursie: 320,50 zł
Na Stadia i Steam CP2077 wymiata, ludzie pieją z zachwytu, i rzucają się na zakupy CP jak szaleni, komentarzy przybywa w lawinowym tempie, 90% pozytywnych.

Rejerf
7
Wpisów: 43
Wysłane: 12 grudnia 2020 17:29:13 przy kursie: 320,50 zł
Premie będą niezależne od wyników.
www.cdaction.pl/news-62658/cyb...

Cytat:
Co ciekawe, kierownictwo CD Projektu wzięło na siebie odpowiedzialność za jakość premierowego buildu. Adam Badowski, szef warszawskiego studia i dyrektor kreatywny Cyberpunka 2077, zauważa, że niewłaściwie oceniono złożoność procesu tworzenia omawianego tytułu. To nie wina developerów – oni „zrobili wszystko, co w ich mocy, aby stworzyć ambitną, wyjątkową grę”. Dlatego też według nowych wytycznych Redzi otrzymają pełne premie bez względu na to, jak gra zostanie przyjęta przez recenzentów.
Edytowany: 12 grudnia 2020 17:30

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Wpisów: 271
Wysłane: 12 grudnia 2020 17:36:06 przy kursie: 320,50 zł
Jak sprawuje się na next genach: www.youtube.com/watch?v=l0aZoc...
"A Huge Improvement Over Last-Gen Consoles"

Wczoraj spędziłem jakieś 10 minut stojąc w windzie i oglądając program na News54, w którym ksiądz i celebrytka dyskutowali o wszczepach, w które możesz wgrać dusze zmarłych bliskich.
Rozwaliło mnie to...jest klimat. Jak na razie na blaszaku żadnych większych błędów nie uraczyłem po około 15h gry.

Ryzen 2600, 16GB RAM i GTX 1070 ustawienia High/Ultra i full HD leci stabilnie.
Wygląda świetnie.
Edytowany: 12 grudnia 2020 17:42

Glitch Mob
11
Wpisów: 30
Wysłane: 12 grudnia 2020 17:51:30 przy kursie: 320,50 zł
Myślę, że kurs przereagował mocno i że mimo wszystko w 2021, jeśli nie 2020 zobaczymy nowe ATH. Blizzard miał DUŻO większe wtopy niż CP77 na konsole, a jednak dzisiaj jest blisko max'ów.

Uważam, że sprzedaż jest mocno powyżej prognoz. 8m pre-orderów vs 7m które miał GTA V, wskazuje, że do końca roku 20m sztuk jest raczej pewne. Spodziewam sie też minimum 1,5mld zysku netto za 2020.

Na PC premiera jest znacznie powyżej prognoz wszystkich rekomendacji jakie czytałem. Obecnie gra ponad 1m graczy na steam, co jest najlepszym wynikiem gry singlowej na świecie. Wielu streamerów uważa grę za najlepszą w jaką w życiu grało. Myślę, że warto to docenić. Oceny na steam są również rewelacyjne. CP ma w tym momencie 79/100, a RDR2 w pierwszym tygodniu miał około 60/100 LINK. Po niemal roku RDR2 ma 95/100 (ostatnie 30 dni) i myślę, że nie mniej bedzie miał CP77 na steamie za kilka miesiecy.

Na Stadia, pojawia się wiele artykułów stwierdzających, iż gra również jest powyżej oczekiwań jeśli chodzi o jakość i płynność.

Na konsolach jest dramat, lecz trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- gracze którzy kupują grę na konsole starej generacji mają dostęp do konsoli nowej generacji;
- wielu graczy na zachodzie ma zarówno w domu konsole jak i PC, więc zamiast grać na konsoli zagra na PC;
- w najbliższych tygodniach będą wychodziły patche;
- Amazon (który aktualizuje dane co godzine) zarówno wczoraj jak i dziś wskazuje rekordową sprzedaż (lepszą niż przed premierą). Obecnie PS4 to 2 miejsce, a XB to 6 miejsce LINK
- Fortnite ma user score 3-4/10, a jednak jest jedną z najbardziej przychodowych gier w historii. Oceny graczy (zwłaszcza na MC) nie przekładają się aż tak bardzo na zysk netto jak wielu sądzi.

Emocjonalnie rzecz ujmując, ciężko uwierzyć, że niedługo będzie ATH, ale tak samo było z pandemią w marcu. Pozwolę sobie za jakiś czas zacytować ten post. Zaznaczam, że jest to wyłącznie moja opinia i mogę się mylić.

Na koniec humorystyczny akcent, by rozładować napięcie, tych mniej cierpliwych :)

kliknij, aby powiększyć

Skimixa
Skimixa PREMIUM
18
Wpisów: 284
Wysłane: 12 grudnia 2020 18:03:05 przy kursie: 320,50 zł
Cyberpunk nr 1 przeskoczył CS pod względem liczby graczy na steam - 1054 tyś .
W media dziś kolejką po grę . Myśle , że jeszcze tu niejedną zobaczymy białą świecę
Edytowany: 12 grudnia 2020 18:05

hukers
28
Wpisów: 90
Wysłane: 12 grudnia 2020 18:16:37 przy kursie: 320,50 zł
"ludzie pieją z zachwytu, i rzucają się na zakupy CP jak szaleni" Co za gość :D

Wypowiem się również w tym gorącym temacie. Co do ocen na metacritic - nie ma sensu się przejmować drobnymi ruchami zagregowanej oceny, to walka dwóch skrajnych notek, 0 od sfrustrowanych którym nie poszła i 10 od zajawionych fabułą i grafiką, których nic innego nie interesuje + sfrustrowani inwestorzy (no bo jak szaleją po forum bankiera i tutaj ro chyba nie myślicie, że tam nie dodali parę dyszek? ;) ) i agencji wynajętych przez Redów (tak, nie wierzę, że wydając kilkaset milionów na marketing nie zadbali o dobre oceny "użytkowników"). Najciekawsze są oceny "mixed", jest ich kilkaset i na pewno nie wystawiają ich reprezentanci ww. grup tylko prawdziwi krytyczni gracze. No i niestety nie są fajne, podobne do licznych komentarzy na naszym rodzimym gry-online. Główny problem to skopana mechanika jazdy, totalny brak AI, immersji i generalnie interakcji z Night City.

Dziś zacząłem grać i niestety potwierdzam te komentarze. Graficznie ok, lecę na sprzęcie niezbyt gejmerskim, ale nowym więc zero problemów ze sterownikami czy coś takiego, gra odpaliła się na ustawieniach średnich i teksturach wysokich. Po rozpoczęciu było jednak sporo glitchy (lewitujące telefony, drzewa przenikające przez głowy rozmówców itp.), zmniejszylem tekstury na średni i póki co jest ok (nawet na takich ustawieniach wygląda BARDZO ładnie więc na porzadnym sprzęcie zapewne zapiera dech). Muzyka świetna, fabuła wydaje się fajna (na razie zrobiłem prolog). To niestety tyle dobrego. Mechanika jazdy kiepska, strzelanie przeciętne, w RDR2 dużo lepsze, do strzelanek nie ma co porównywać nawet, ale w sumie to nie do końca rozumiem czemu taka gra nie może mieć feelingu strzelania choćby w połowie takiego jak Wolfenstein sprzed 6 lat? Natomiast pomijając feeling to system strzelania jest po prostu beznadziejny - przeciwnicy to tarcze strzelnicze, w które trzeba walić 10-20 razy żeby zabić, masakra. Nawet head shot (odnotowany) nie zabija tylko odejmuje trochę więcej pkt, po prostu każdy przeciwnik ma pasek energii i ładujesz w niego aż się wyzeruje :D Wychodzę prosto na gościa stojąc dwa metry od niego, walę bez opamiętania w klatę, głowę i patrzę na pasek jak mu schodzi energia... Normalnie jakbym grał na automatach 20 lat temu. Wtf? W RDR2 headshot zamyka temat, strzal w noge i przeciwnik leży, ale dalej strzela itd. A tutaj... żenada. To nie ma wiele wspólnego z realizmem i dla mnie to kompletnie psuje zabawę. Immersji totalny brak, nie można nigdzie wejść, nic zrobić (spoza skryptu). W RDR2 jadę sobie przez wioskę, chłopy grają w domino, schodzę z konia mogę usiąść z nimi i pograć, tutaj nic takiego nie zrobisz. NPC suną po chodniku jak zombie, zero interakcji, totalne zero! Dla mnie niesamowity zawód to wszystko. Gra może zachwycać i zachwyci ludzi z dobrym sprzętem, którzy lecą scenariusz i wczuwają się w fabułę, ale obietnice wielkiego otwartego świata, w którym można wszystko to niestety bajki, nic z tego.

Teraz co wynika z powyższego - dla mnie jako gracza nic strasznego, wrócę sobie do RDR2 gdzie czuję się częścią świata i mogę wieczorem po pracy popykać na luzie godzinkę czy dwie, a Cybera kiedyś przejdę jak będę miał więcej czasu. Dla mnie jako potencjalnego inwestora - pomijając oczywiste konsekwencje całej obecnej afery (mniejsza sprzedaż) pojawiają się spore wątpliwości co do multiplayera, a to miało być ważne źródło zysków w przysżłości (bo umówmy się, że sprzedaż singla już dawno jest w cenie...). Gdyby to był taki bogaty i ciekawy świat jak obiecywali, z dużą ilością interakcji z NPC i świetnymi misjami pobocznymi, gdyby były dobre mechaniki strzelania i jazdy i gdyby to wszystko działało tym wszystkim którym miało działać, to byłaby genialna baza pod multi - możnaby z tego zrobić prawdziwą petardę. Niestety tak nie jest, największe zalety Cybera (dźwięk, fabuła, ładna grafa na dobrym sprzęcie) nie mają znaczenia z punktu widzenia multi o potężnym zasięgu. A reszta jest przeciętna więc jest duży problem.

P.S. Jeszcze kwestia piractwa - dopóki CDR miał zaufanie graczy to mogło nie byc istotne, że nie stosują zabezpieczeń (a nawet fajne z pkt. widzenia PR). No ale w obecnej sytuacji obawiam się, że sporo ludzi zrezygnuje z kupowania kota w worku, który może im nie pójść i po prostu sobie ściągną pirata, które już hulają po sieci i to z najnowszymi patchami. Taki RDR2 też miał kiepski początek, ale długo nie był złamany więc tak czy siak trzeba było kupić żeby sprawdzić u siebie czy faktycznie jest tak źle ;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, Prazma