pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 183,86 zł (+1,58%) 18-06-2021 17:04
micpl
12
Wpisów: 34
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:05:58 przy kursie: 239,90 zł
Morasek napisał(a):
igen napisał(a):

Problemem podstawowym jest to, że nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że firma CDR, której lata zajęło przygotowanie CP2077, w ciągu kilku miesięcy usunie problemy związane z ta grą.
Bo gdyby tak faktycznie miało być, to przegrają każdy proces, w każdym sądzie...
Bo to by oznaczało, że faktycznie "źle" pracowali i "źle" się przygotowali do premiery gry.
Wg mnie jest to nie możliwe.

Czytając Twoje posty dochodzę do wniosku że firmy takie jak EA, Bethesda, Ubisoft to już dawno powinny zniknąć patrząc na ilość źle zoptymalizowanych, zbugowanych, niedopracownych gier które wypuściły...

Gdyby te firmy wydawały jedną grę na pięć lat, to tak, już dawno by zniknęły. Ale wydają kilka/kilkanaście na rok i mają produkty GaaS, które stale zarabiają grube miliony. Porównywanie tych firm do CDR jest średnio sensowne. Myślę, że warto byłoby podjąć wysiłek i się tego wreszcie oduczyć, bo niektórym za bardzo to miesza w głowie...

igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:09:13 przy kursie: 239,90 zł
1ketjoW napisał(a):
Cytat:
Sam fakt, że mamy 4 spore fundy krócące powyżej 0.5% (wszyscy tam zarządzający są idiotami ?) plus szacuję, że obecnie kilka razy tyle na S (podprogowo) powinno dać do myślenia co do najbliższej przyszłości kursu...

Nikt nie twierdzi że oni są idiotami. Powiedziałbym nawet, że mają przewagę, ponieważ działają na dużo bardziej rozwiniętym rynku niż GPW. Zakładam, że maja modele matematyczne na bazie danych statystycznych określające co robić w sytuacji takiej w jakiej znalazł się CDR. Do tego mają kontakty biznesowe i umieją kreować negatywne informacje. Kwestia z pozwami to dla mnie przykład takiego zachowania.

Ponadto tak jak pisałeś czymś normalnym jest że jeżeli oczekiwania były przeszacowane ze teraz wahadło wychyla się w druga stronę. Pytanie tylko na ile i gdzie jest poziom ewentualnej równowagi.

Fundusz o jakich piszesz już zarobiły. Teraz czekają na rozwój sytuacji. Jeżeli CDR operacyjnie sobie poradzi - wyjdą szybko aby ratować zysk. Jeżeli nie, bo będą czekać lub/i powiększać pozycję.

Generalnie zgadzam się z Tobą - myślę, że tak właśnie jest i tak będzie.
Z małą poprawką - nie sądzę, aby te wahadło (obecnie pędzące w drugą stronę) szybko się zatrzymało - (wg. mnie jesteśmy na początku tego ruchu powrotnego).
I oczywiście nie chodzi mi o kurs - a bardziej o czas....
Edytowany: 8 stycznia 2021 12:10

c15d
3
Wpisów: 163
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:11:29 przy kursie: 239,90 zł
To co się aktualnie dzieje na kursie to próba odnalezienia się w nowej sytuacji plus próba wykorzystania paniki przez dużych graczy. Psychologia.

Ogólnie, jak dla mnie, CDP stracił wizerunkowo, choć szczerze mówiąc chyba nikt na świecie by nie podołał... Nawet Rockstar wydaje takie produkcje na raty (najpierw konsole, potem nowsze konsole, potem PC) w odstępie kilku lat a i tak mają podobne problemy (RDR2 na PC grać się nie dało na początku...).

Spółka wykreowała się na Mesjasza gamingu a okazało się że to zwykli ludzie, i sytuacja wewnętrzna może najbardziej niepokoić. Jeśli to opanują to dadzą rade.

Są też plusy. Jakby nie patrzeć jest to jedna z większych gier ostatnich lat i na pewno obowiązkowa pozycja dla kogoś kto kupi np. najnowszą kartę graficzną. Poza tym drugie bardzo ważne IP w portfelu CDP co pozwoli na osiąganie dużych zysków w dłuższym terminie. Takie IP można monetyzować latami poprzez DLC, kolejne części, multi...

Na dłuższy termin więcej plusów niż minusów.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 126
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:18:00 przy kursie: 239,90 zł
W ramach ciekawostki technicznej. Zmierzyłem impuls wzrostowy zapoczątkowany w 2018 roku i jego ubiegłoroczną korektę - linia przerywana - a potem zaznaczyłem czasową ekspansję opartą o poziomy Fibonacciego.
Oto co wyszło:

kliknij, aby powiększyć

Skoro lokalne szczyty powstały w nieprzypadkowych miejscach, postanowiłem poszukać punktów czasowych kryjących w sobie potencjał punktów zwrotnych. Pierwsze zgrupowanie stref czasowych zakończyło korektę. Kolejne zgrupowania wypadają 20-21 stycznia i w połowie lutego.

kliknij, aby powiększyć

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 592
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:20:00 przy kursie: 239,90 zł
igen - sytuacja mimo ciszy jest dynamiczna. Dziś rynek jest wzrostowy i tak jak pisałem jedno info typu przywrócenie do sklepu Sony odwróci sentyment do papieru.

Dla mnie jest oczywiste, że zanim wypuszczą patche na stare konsole dogadają się z Sony o przywróceniu gry do sklepu. Jestem pewny, że rozmowy już w tej sprawie się toczą. To jest spory game changer w ich sytuacji.

Zakładając dalej, że fundy będą miały info "nieoficjalne" z Sony wyjdą wcześniej z short-ów. Pytanie na jakiej nie znam odpowiedzi, to jakie warunki ustali CDR z Sony aby przywrócić grę.

Generalnie jednak jestem pewny, że CDR nie może wypuścić szajsu. Nie znam niestety na tyle gry aby powiedzieć ile i co trzeba poprawić i ile na to trzeba czasu aby gra dawała fun graczom konsolowym.
Ktoś się pokusi o szacunek (nie chodzi o usunięcie wszystkich błędów).

Co będzie nie wiem i uważam, że przyszłość jest niepewna.

Edytowany: 8 stycznia 2021 12:24

igen
44
Wysłane: 8 stycznia 2021 12:22:55 przy kursie: 239,90 zł
Moderator:
...

P.S. Pytasz kiedy zarząd CDR ruszy z jakimś info ?
To ja zapytam inaczej - w świetle tego co mówili kilka tygodni przed premierą CP2077 (że gra chodzi "nadspodziewanie" dobrze na konsolach) - to ja (i pewnie rynek) się zapytam - jaką teraz maja wiarygodność ?

...
Edytowany: 8 stycznia 2021 12:44

stas2803
1
Wpisów: 2
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:00:29 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
Po trzecie - czy ktoś zadał sobie pytanie - dlaczego SONY wycofało CP2077 ze swojej oferty na konsole ?
Zrobili to, bo zaczęła się materializować groźba pozwów w kierunku CDR. Gdyby SONY dalej sprzedawali CP2077 z błędami, to pojawiły by się pozwy bezpośrednio skierowane do SONY.
I dopóki CDR tak naprawdę nie usunie wszystkich większych błędów z wersji konsolowych to oni nie zaryzykują sprzedaży takiego produktu....

Wycofali, ponieważ nie ma sensu sprzedawanie gry, która nie działa i ludzie będą oddawać. Przecież obsługa tych reklamacji kosztuje.

Z tego co wiem, to pozwy nie są o błędy w grze, tylko o wprowadzenie akcjonariuszy w błąd. Zarząd powinien był być świadom, że gra nie działa na starych konsolach i powinien przewidzieć straty w sprzedaży, a co za tym idzie uprzedzić akcjonariuszy, że ten segment rynku na razie nie powinien być brany pod uwagę w szacowaniu przychodów.

Każda gra ma mniejsze lub większe błędy i to jest wliczone w ryzyko kupna software zwanego grą komputerową. The Last of Us 2 też ma błędy, RDR2 także. Witcher3 także na początku miał sporo błedów. Apka Netflixa także ma błędy i software do mojego auta, komputera i telefonu także.

szco
21
Wpisów: 104
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:05:10 przy kursie: 239,90 zł
Bawi mnie jak ludzie piszą, że Sony wycofało grę z PSStore bo była słaba. Nie takie gry były wydawane i Sony nawet nie mrugnęło okiem. Gra została wycofana z powodu komunikatu CDR nt. zwrotów.

igen
44
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:08:37 przy kursie: 239,90 zł
stas2803 napisał(a):
Cytat:
Po trzecie - czy ktoś zadał sobie pytanie - dlaczego SONY wycofało CP2077 ze swojej oferty na konsole ?
Zrobili to, bo zaczęła się materializować groźba pozwów w kierunku CDR. Gdyby SONY dalej sprzedawali CP2077 z błędami, to pojawiły by się pozwy bezpośrednio skierowane do SONY.
I dopóki CDR tak naprawdę nie usunie wszystkich większych błędów z wersji konsolowych to oni nie zaryzykują sprzedaży takiego produktu....

Wycofali, ponieważ nie ma sensu sprzedawanie gry, która nie działa i ludzie będą oddawać. Przecież obsługa tych reklamacji kosztuje.

Z tego co wiem, to pozwy nie są o błędy w grze, tylko o wprowadzenie akcjonariuszy w błąd. Zarząd powinien był być świadom, że gra nie działa na starych konsolach i powinien przewidzieć straty w sprzedaży, a co za tym idzie uprzedzić akcjonariuszy, że ten segment rynku na razie nie powinien być brany pod uwagę w szacowaniu przychodów.

Każda gra ma mniejsze lub większe błędy i to jest wliczone w ryzyko kupna software zwanego grą komputerową. The Last of Us 2 też ma błędy, RDR2 także. Witcher3 także na początku miał sporo błedów. Apka Netflixa także ma błędy i software do mojego auta, komputera i telefonu także.

Przeczytaj post poniżej Twojego - autor czco

Jakoś SONY nie wycofało tytułów, o których napisałeś : The Last of Us 2, RDR2 czy Witcher3....
A co do pozwów .... CDR jest skarżone starty kapitałowe, a dystrybutor (w tym wypadku SONY) może być skarżony o niegrywalność produktu.... Dlatego wycofali.

...
Edytowany: 8 stycznia 2021 13:15

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:12:24 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
Piszesz, że dzisiaj rynek jest wzrostowy - ale spójrz na notowania rynków bazowych - prawie wszędzie rekordy.... Jak myślisz, co będzie z kursem CDR gdy (już nawet nie mówię o krachu) nastąpi głębsza korekta ? To po pierwsze.
Po drugie - naprawdę sądzisz, że CDR szybko naprawi mnóstwo błędów w grze na konsole w ciągu kilku miesięcy ?
Zrobili to, bo zaczęła się materializować groźba pozwów w kierunku CDR. Gdyby SONY dalej sprzedawało "niegrywalne" CP2077 z błędami, to szybko pojawiły by się pozwy bezpośrednio skierowane do SONY.
I dopóki CDR tak naprawdę nie usunie wszystkich większych błędów z wersji konsolowych to oni (SONY) nie zaryzykują wprowadzenia na listę sprzedażową takiego produktu....

A to - nie sądzę - że nastąpi szybko...

ad.1) Korekta pewno będzie na rynku i co z tego. Nie zmieni to sentymentu do rynku. Jeżeli będzie gwałtowna to będzie krótka. Czy CDR straci tyle co rynek? Nie wiem, bo nie wiem jak głęboka będzie korekta.

ad. 2) Sądzę, że CDR skoro podał termin na wydanie patch-y wiedział co robi (istnieje ryzyko że źle podali termin ale uważam, że ewentualna zmiana nie będzie duża a wręcz może zadziałać pro wzrostowo). W ich sytuacji nie mogą sobie pozwolić na drugie foaux pas na konsole.

ad. 3) Zdałem sobie to pytanie już dość dawno. Zresztą przewidziałem, że Sony to zrobi - tj wycofa grę ze sklepu. Zrobili to bo mieli za dużo zwrotów i generowało to po ich stronie za dużo kosztów. W mojej ocenie ich odpowiedzialność odszkodowawcza jest mocno ograniczona jak każdego sprzedawcy.

Zgadzam się całkowicie co do Twojego stwierdzenia, że przywrócenie do sklepu Sony związane jest z usunięciem wszystkich większych błędów.

CDR doskonale to również rozumie. Pytanie na jakie nie znam odpowiedzi.

Ile czasu zajmie usunięcie tych błędów i jakie procedury ustali Sony z CDR aby wiedzieć że wszystkie większe błędy zostały usunięte? Drugi czynnik też może wpływać na termin przywrócenia gry.

Gdybym znał odpowiedź na powyższe pytanie. Angel

igen
44
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:27:05 przy kursie: 239,90 zł
1ketjoW

W odpowiedzi na Twoje przemyślenia dotyczące "naprawy" gry informuję, że pisałem o tym wcześniej

24 grudnia 2020 11:25:32 Temat: CDPROJEKT

igen napisał(a):
W sprawie patcha...

Jeżeli faktycznie taka jest norma w Gamingu - czyli łatka co kilka dni - to OK, nie będę się upierał przy swoim. Być może macie rację....

Nie zmienia to jednak faktu (przynajmniej w moim odczuciu), że przy tak dużej skali błędów i problemów z CP2077 jest to problematyczne...

Bardzo możliwe, że cała konstrukcja gry jest wadliwa (założenia techniczne, szkielet platformy graficznej) no i wg mnie - największy problem - REDengine 4.

To jest silnik napisany przez REDów - który intensywnie wspiera Nvidię.
Konsole SONY są oparte na AMD (Radeon) - i stąd wynika większość problemów wynikających z konwersji, która wymaga (oprócz poprawnego kodu) dużo większej wydajności CPU i GPU.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie - czy usunięcie takiej masy błędów technicznych (bugi) i merytorycznych (np. AI NPC czy fizyka) - bez napisania dużej części kodu gry od początku - jest w ogóle możliwe.,,,,

I wg mnie to jest bardzo duży problem....

Właśnie na tym polega problem - gdyby można było szybko i sprawnie naprawić grę, to problem być może szybko by zniknął. Oczywiście wtedy pojawiły by się inne pytania - jeżeli to było by takie proste to dlaczego CDR wypuścił grę w taki stanie ? Ale to już inny problem...
Edytowany: 8 stycznia 2021 13:35

stas2803
1
Wpisów: 2
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:29:02 przy kursie: 239,90 zł
Oczywiście nie pracuję w sony, zatem nie znam toku myślenia osoby, która podjęła tą decyzję, ale nadal uważam, że CDP i media stworzyły klimat, który powodował duże ryzyko zwrotów, zatem logiczne wydaje się zaprzestanie sprzedawania na jakiś czas produktu, który będzie masowo zwracany.
I mówimy o wersji na stare konsole, bo mój syn grając na mocnym PC był grą oczarowany (ja patrząc z boku także).

CDP wydał jakby dwie gry: jedna grana na dobrym sprzęcie zbiera 10tki na metacritic. Ja tą grę widziałem u siebie w domu, sam chętnie bym zagrał. To jest majstersztyk.

Druga gra została wydana na stare konsole i słabe PC i wygląda słabo i nie daje kompletnie radości z zabawy. W ogóle nie powinna się ukazać.

Nie można mówić, że tytuł CP77 ma błędy i dlatego został wycofany i będzie się źle sprzedawał. Gra na nowym sprzęcie jest ogromnym sukcesem. Prześledźcie oceny na metacritic - ludzie, którzy dają 10 uważają grę za arcydzieło.

Co nie zmienia faktu, że na słabym sprzęcie gra jest żenująco słaba.

Patrząc na te "dwie gry" można odnieść wrażenie, że autorzy pierwszej powinni zbierać laury, a autorzy drugiej powinni się wstydzić. Niestety to jest ta sama firma, a ponieważ gatunek ludzki ma ewolucyjnie wbudowaną lepszą pamięć do "złego", dlatego też klimat wokół CDP jest jaki jest.

Wg mnie zarząd CDP nie powinien milczeć i powinni zrobić te czary mary wokół siebie jakie robili do tej pory. Ja wiem, że teraz pływają w gotówce i można zapomnieć o reszcie świata, ale jednak są spółką giełdową i mają akcjonariuszy.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 8 stycznia 2021 13:50:54 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
igen napisał(a):
W sprawie patcha...

Jeżeli faktycznie taka jest norma w Gamingu - czyli łatka co kilka dni - to OK, nie będę się upierał przy swoim. Być może macie rację....

Nie zmienia to jednak faktu (przynajmniej w moim odczuciu), że przy tak dużej skali błędów i problemów z CP2077 jest to problematyczne...

Bardzo możliwe, że cała konstrukcja gry jest wadliwa (założenia techniczne, szkielet platformy graficznej) no i wg mnie - największy problem - REDengine 4.

To jest silnik napisany przez REDów - który intensywnie wspiera Nvidię.
Konsole SONY są oparte na AMD (Radeon) - i stąd wynika większość problemów wynikających z konwersji, która wymaga (oprócz poprawnego kodu) dużo większej wydajności CPU i GPU.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie - czy usunięcie takiej masy błędów technicznych (bugi) i merytorycznych (np. AI NPC czy fizyka) - bez napisania dużej części kodu gry od początku - jest w ogóle możliwe.,,,,

I wg mnie to jest bardzo duży problem....

Gdyby to były tego typu problemy jak opisałeś w grudniu 2020 r. to CDR nie powinien podać terminu na wydanie patch-y. To nawet nie byłoby samobójstwo z ich strony tylko hara kiri.

Jeżeli masz rację radzę grać na short-y. Zarobisz kupę kasy.

Ja uważam jednak, że gra będzie chodzić na stare konsole tylko w okrojonej wersji. Z wypowiedzi Zarządu spółki domniemuje, że będą szli w tym kierunku. To pozwoli im załatwić kwestie wydajności i ograniczy liczbę błędów. Potem będzie następował proces ulepszania gry, ale w międzyczasie wchodzą już nowe konsole. Jaką na nich konkurencję ma CP na dziś?

misiekstok
12
Wpisów: 35
Wysłane: 8 stycznia 2021 14:06:32 przy kursie: 239,90 zł
igen napisał(a):
Czego nie rozumiecie ?.

Po drugie - jeżeli kapitalizacja CDR była większa niż takiego Ubisoft to sam ten fakt powinien dać do myślenia, że coś jest nie tak. A tym "nie tak" był fakt, że kapitalizacja CDR była patologią na rynku kapitałowym (mega bańka - o czym wielokrotnie pisałem....).
I z tego powodu mamy obecnie takie problemy...
Firma (CDR) nie jest sama w sobie wielkim tłuściochem, którego można suto oskubać.

A masz pojęcia o zyskach z powiedzmy ostatnich 5 lat jeśli chodzi o ubisoft i cdr, czy tak piszesz bo sobie piszesz?

gordongekko
gordongekko PREMIUM
3
Wpisów: 48
Wysłane: 8 stycznia 2021 14:06:51 przy kursie: 239,90 zł
Ujemna baza na FCDR, do południa była jeszcze dodatnia

igen
44
Wysłane: 8 stycznia 2021 14:51:22 przy kursie: 239,90 zł
misiekstok napisał(a):
igen napisał(a):
Czego nie rozumiecie ?.

Po drugie - jeżeli kapitalizacja CDR była większa niż takiego Ubisoft to sam ten fakt powinien dać do myślenia, że coś jest nie tak. A tym "nie tak" był fakt, że kapitalizacja CDR była patologią na rynku kapitałowym (mega bańka - o czym wielokrotnie pisałem....).
I z tego powodu mamy obecnie takie problemy...
Firma (CDR) nie jest sama w sobie wielkim tłuściochem, którego można suto oskubać.

A masz pojęcia o zyskach z powiedzmy ostatnich 5 lat jeśli chodzi o ubisoft i cdr, czy tak piszesz bo sobie piszesz?

Czy mam pojęcie o zyskach CDR z ostatnich pięciu lat ?
Odpowiadając Ci na pytanie (tak, mam) zadam inne.

A Ty masz pojecie o zyskach np. PKN z ostatnich 5 lat ?
Jeśli tak to porównaj sobie je z CDR (przez kilka miesięcy CDR miał większą kapitalizację niż PKN).
Masz odpowiedź.

swiezaczek
10
Wpisów: 125
Wysłane: 8 stycznia 2021 14:51:50 przy kursie: 239,90 zł
co to znaczy ujemna baza fcdr?

krewa
krewa PREMIUM
436
Wysłane: 8 stycznia 2021 15:06:42 przy kursie: 239,90 zł
swiezaczek napisał(a):
co to znaczy ujemna baza fcdr?

Kiedy kontrakty są notowany wyżej niż instrument bazowy, mówi się, że baza jest dodatnia.
Jeżeli kontrakt jest wyceniany niżej niż akcje, baza jest ujemna.

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 8 stycznia 2021 15:08:25 przy kursie: 239,90 zł
@swiezaczek
oznacza to, że wartość kontraktu (który - przynajmniej teoretycznie realizowany jest w przyszłości) jest niższa niż instrumentu na którym ten kontrakt jest oparty. Natomiast jak rozumiem clue wypowiedzi @gordongekko odnosi się do tego, że zmiana bazy oznacza wzrost przewagi sprzedających.

Nie chcę dyskutować z moderatorami, bo wiadomo, że kontrakt jak kijek - ma dwa końce (właścicieli), ale chodzi o to, że chętnych do sprzedaży w tej chwili jest więcej i proponują coraz niższą cenę.

krewa
krewa PREMIUM
436
Wysłane: 8 stycznia 2021 15:14:31 przy kursie: 239,90 zł
Jakie wnioski można wyciągnąć z ujemnej/dodatniej bazy? Jako gracz z wieloletnim stażem gry na FW20, zanim nie spieprzyli tego instrumentu, powiem - żadne sensowne. Nie opierałbym prognozy na dodatniej/ujemnej bazie. Nie sprawdzało się to w praktyce.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, igen, nunus67