X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

10 sieci handlowych z największym udziałem w polskim rynku FMCG [GRAFIKA]

Opublikowano: 2016-12-22 15:09:48

Według szacunków DM PKO BP, udział 10 największych sieci detalicznych w Polsce w rynku FMCG w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się o 16 p.p. do 58 proc. Dynamiczny wzrost to zasługa ekspansji Biedronki, która obecnie odpowiada za niemal 1/5 handlu spożywczego w Polsce.

Według szacunków, w tym roku wartość polskiego rynku FMCG urośnie o 4,3 proc. r/r do 255 mld zł. Przyspieszenie względem średniej z ostatnich sześciu lat (CAGR 2,6 proc.) to zasługa takich czynników jak wzrost płac, najniższego od wielu lat bezrobocia oraz wyższego dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych (program 500 plus). Większość branżowego tortu – blisko 148 mld zł (58 proc.) – skonsumuje 10 największych sieci detalicznych.

Kliknij, aby powiększyć. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu DM PKO BP/na podstawie sprawozdań finansowych spółek, informacji prasowych, stron internetowych spółek.

Kliknij, aby powiększyć.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu DM PKO BP/na podstawie sprawozdań finansowych spółek, informacji prasowych, stron internetowych spółek.

Biedronka liderem polskiego rynku FMCG

Sieć dyskontów należąca do Jeronimo Martins, największego koncernu spożywczego w Portugalii dysponuje ok. 2,7 tys. punktami, w ponad 1.000 miejscowościach. W ubiegłym roku przychody Biedronki wzrosły o 11 proc. do ponad 39 mld zł.

– Spółka generuje bardzo wysoką marże EBITDA na poziomie 6,5 proc., w 2015 r. wypracowała blisko 1,2 mld zł zysku netto, co stanowiło blisko 85 proc. wyniku całej grupy. Na koniec 2015 r. spółka miała prawie 200 mln zł gotówki netto, a imponujący cykl konwersji gotówki pozwala finansować się spółce z kapitału obrotowego. – uważają analitycy DM PKO BP.

DM PKO BP w raporcie z 30 listopada obniżył zalecenie dla Jeronimo Martins do trzymaj i cenę docelową z 16,20 EUR do 15 EUR za akcję. Biuro zaznaczyło, że strategia grupy koncentruje się na wzroście efektywności sprzedaży LFL w Polsce i w Portugalii oraz rozwoju biznesu w Kolumbii (1,6 proc. przychodów), który zdaniem ekspertów nie zapewni wystarczającego paliwa do dalszych wzrostów.

Mimo globalnych problemów finansowych silne pozostaje Tesco. Brytyjska sieć 433 hiper- i supermarketów zajmuje drugą pozycję na polskim rynku. W ubiegłym roku Tesco wypracowało ponad 12 mld zł przychodów ze sprzedaży. Od 2013 r. spółka notuje stratę netto, która w 2015 r. wyniosła 748 mln zł.

Kolejne dwa miejsca w rankingu zajęły należące do niemieckiej grupy Schwarz Beteiligungs sieci Lidl i Kaufland. Pierwsza z nich posiada 558 sklepów dyskontowych. W całym 2015 roku Lidl wypracował prawie 11,7 mld zł przychodów i 420 mln zł zysku netto. Z kolei czwarty na liście Kaufland dysponuje siecią 200 super- i hipermarketów, które w ubiegłym roku wygenerowały blisko 9 mld zł przychodów i 119 mln zł czystego zysku.

Piąte miejsce zajął francuski Auchan, właściciel 76 hipermarketów pod szyldem Auchan i Real. Spółka z przychodami za 2015 rok na poziomie 9,66 mld zł odpowiadała za ok. 4 proc. rynku FMCG w Polsce.

Szóste i siódme miejsce zajmują sieci notowanego na warszawskiej giełdzie Eurocashu: ABC (8.425 sklepów) i Lewiatan (3.048 sklepów). Eurocash to hurtownik posiadający swoje sieci franczyzowe ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek, Euro Sklep oraz 1minute.

– Eurocash zbudował największą w Polsce sieć zrzeszającą niezależne sklepy detaliczne ABC, na zasadzie miękkiej franczyzy, która na koniec 3Q16 liczyła 8.425 sklepów. Ponadto spółka rozwija swoją sieć franczyzową Delikatesy Centrum (1.040 sklepów), a także współpracuje na zasadzie miękkiej franczyzy z partnerskimi sieciami Groszek, Euro Sklep, Lewiatan, PSD, których liczba wynosi 4.659. – dodaje DM PKO BP.

Na ósmej pozycji jest francuski Carrefour. Multiformatowa sieć handlowa dzieli się na 5 rodzajów: Globi (178 sklepów), Express Convenience (143 sklepy), Express Minimarket (225 sklepów), supermarkety (127 sklepów) i hipermarekty (84 sklepy).

Ostatnie dwa miejsca przypadły odpowiednio Żabka Polska oraz Intermarche (Grupa Muszkieterów). Pierwsza z nich jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod marką Żabka (3,4 tys. sklepów) oraz sieci supermarketów w formacie proximity pod marką Freshmarket (600 sklepów). Z kolei francuska Grupa Muszkieterów posiada 230 punktów pod szyldem Intermarche.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Europejski kompromis dot. limitu kadmu w nawozach winduje kurs akcji Grupy Azoty

  Parlament Europejski i państwa członkowskie zawarły ważne dla europejskiego rolnictwa porozumienie dotyczące ograniczenia zawartości kadmu w nawozach. Kontrowersyjny limit został ustalony na poziomie 60 mg/kg, co jest dobrą wiadomością dla polskiego producenta.

 • Cena ropy naftowej sięga tegorocznych minimów

  O ile notowania złota i miedzi w bieżącym tygodniu pną się w górę, to zupełnie inna sytuacja panuje na rynku ropy naftowej. Inwestorzy są tam dużo bardziej pesymistyczni, a cena ropy sięga tegorocznych minimów.

 • Selvita podczas ASH 2018 zaprezentuje wyniki projektu SEL120

  Selvita zaprezentuje najnowsze wyniki projektu SEL120, małocząsteczkowego inhibitora CDK8 o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, podczas 60. American Society of Hematology Annual Meeting (ASH 2018), które odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2018 r. w San Diego.

 • Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego

  Łapanie spadających noży i na giełdzie i w życiu codziennym często kończy się źle. Jednak nawet po najbardziej drastycznych przecenach przychodzi czas na solidną (choć zazwyczaj krótką) korektę wzrostową. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, jak po środowym odbiciu prezentuje się układ techniczny na wykresach Idea Banku, Getinu, Getin Noble Banku oraz Open Finance.

 • A jednak może być lepiej niż na Wall Street

  Po wtorkowym „przesileniu” rynki zaczęły łapać grunt pod nogami. Szczególnie cieszy relatywna siła WIG20, który był dziś zdecydowanym liderem wzrostów na Starym Kontynencie. Polski indeks blue chipów w skali ostatniego miesiąca zyskał 1,2 proc., natomiast w tym samym czasie S&P500 stracił 3,7 proc., a Nasdaq -6,5 proc. Jak widać, scenariusz w którym polski parkiet wypada lepiej na tle pogrążonej w korekcie Wall Street jest możliwy, choć faktem jest, że empirycznie zjawisko to bywa rzadkością.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku