6 atrakcyjnie wycenianych spółek przemysłowych wg DM mBanku

Biuro sygnalizuje, że II kwartał br. przyniósł długo wyczekiwaną pozytywną zmianę trendu w wynikach reprezentantów sektora przemysłowego. W comiesięcznym opracowaniu analityk DM mBanku wytypował garść ciekawie wycenianych spółek.

Solidna poprawa wyników w II kwartale 2018 r. powstrzymała spadki indeksu polskich spółek przemysłowych. Według szacunków DM mBanku z 30 sierpnia, ponad 2/3 firm poprawiło zeszłoroczne rezultaty i przebiło prognozy biura.

– Jak dotychczas 71 proc. spółek przemysłowych poprawiło zeszłoroczne rezultaty i tyle samo podało wyniki, które były lepsze od naszych prognoz. Jak na razie wśród największych pozytywnych zaskoczeń wymienilibyśmy Alumetal, Apator, Cognor, Forte i Grupę Kęty. – czytamy w comiesięcznym opracowaniu DM mBanku.

Indeks cenowy polskich spółek przemysłowych na tle MSCI. Źródło: Bloomberg, DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według analityków, obecnie największymi wyzwaniami dla spółek w sektorze przemysłowym są rosnące ceny energii elektrycznej i surowców energetycznych (gaz, węgiel). Przypominają, że o ile emitenci w większości zabezpieczyli swoje potrzeby na bieżący rok, to już w przyszłym muszą liczyć się z większymi wydatkami. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sytuacja na rynku walutowym. W tym zakresie spółki przemysłowe pozostają beneficjentami osłabienia PLN (wskaźnik PPI najwyżej od 2016 roku). Zarządy firm powoli zaczynają informować też o podwyżkach cen produktów.

– Obecnie najbardziej przekonani jesteśmy do inwestycji w akcje: Amica (przełamanie spadkowej dynamiki oczyszczonych rezultatów w 2Q’18; dwucyfrowe dyskonta do innych producentów AGD; spółka notowana z około 40 proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA), Famur (wyraźny wzrost r/r wyników w 2Q’18, ceny na górniczym zapleczu; ponad 7 proc. DYield w 2018 i 2019 roku), Forte (wyraźne przełamanie wyników w 2Q’18; spółka notowana z około 20-26 proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA; odbicie indeksu IFO Expectations w przemyśle meblarskim w Niemczech) i Kernel (wyraźne przełamanie spadkowego trendu w wynikach za 2Q’18; dynamiczna poprawa wyników w 2019 roku). – czytamy w raporcie DM mBanku z 30 sierpnia 2018 r.

Z mniejszych spółek faworytem analityków pozostaje Pozbud. Biuro jeszcze na początku września zaktualizowało swoje prognozy o sprzedaż spółki zależnej EverHome (sprzedaż 30 proc. EverHome za 4,5 mln zł) oraz przesunięcie na 4Q’18 przekazań mieszkań w zakresie projektu Zacisze Strzeszyn (wcześniej DM mBanku zakładał rozpoczęcie przekazań w 3Q’18). Jednocześnie Jakub Szkopek z DM mBanku nie przewiduje, aby w tym roku spółka wypłaciła dywidendę. Zamiast tego Pozbud mógłby zdecydować się na przeprowadzenie skupu akcji własnych. Wszystko ma zależeć od szybkości, z jaką grupa będzie uwalniać gotówkę zaangażowaną w projekty mieszkaniowe i jak wiele kapitału obrotowego będzie potrzebne na realizację kontraktu kolejowego GSM-R.

– Naszym zdaniem w 3Q’18 grupa utrzyma porównywalną do 2Q’18 dynamikę wzrostu rezultatów, która naszym zdaniem wyraźnie przyspieszy w ostatnim kwartale wraz z rozpoczęciem przekazań mieszkań w Strzeszynie oraz wzrostem zaawansowania kontraktu GSM-R. Naszym zdaniem w całym roku Pozbud wypracować może 26 mln zł EBITDA i 14 mln zł zysku netto. Biorąc pod uwagę dotychczasową korelację kursu z oczekiwaniami odnośnie całorocznych wyników naszym zdaniem cena akcji Pozbud powinna zmierzać w kierunku powyżej 4 zł/akcja. – uważa Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Rosnące ceny gazu, węgla i energii to także poważne wyzwanie dla branży chemicznej. W tym sektorze top pickiem biura od wielu miesięcy pozostaje Ciech.

– Grupa Ciech obecnie notowana jest z około 40-proc. dyskontem na wskaźnikach P/E i EV/EBITDA do swoich 3-letnich średnich oraz z około 20-50 proc. dyskontem do spółek porównywalnych. Ciech pozostaje naszym faworytem z chemii, mimo oczekiwanych słabszych wyników 2Q’18. – uważają eksperci z DM mBanku.

Analitycy nie wykluczają też technicznego odbicia na kursie akcji Grupy Azoty. Od publikacji wyników za II kwartał notowania spółki spadły o kilkanaście procent i zbliżyły się do poziomu 30 zł za akcję. W minionym okresie spółka chemiczna wykazała 42 mln zł straty operacyjnej, a na poziomie netto strata przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła 48,3 mln zł. Wyniki okazały się dużo gorsze niż przed rokiem, gdy branżowy gigant zanotował 123,2 mln zł zysku operacyjnego i 104,5 mln zł zysku netto.

– Słabe wyniki Grupy Azoty powodują, że konsensus rynkowy będzie musiał się obniżyć do około 950 mln zł na poziomie EBITDA na 2018 rok (obecnie 1,1 mld zł). To implikowałoby, że kurs akcji powinien podążać w kierunku 30 zł/akcja. Z drugiej strony obecnie spółka notowana na wskaźniku EV/EBITDA’18 z około 10-proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich, co według nas łagodzić będzie dalszą korektę – uważają analitycy DM mBanku.

>> Presja cenowa psuje wynik Azotów z Tarnowa – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po II kw. 2018 r.

Stopy zwrotu za 6 miesięcy.

Aktualizacja prognoz Pozbudu powstała 4 września 2018 r. Autorem opracowania jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

Raport „Spółki przemysłowe: sierpień 2018” powstał 30 sierpnia 2018 r. Autorem opracowania jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, amica, apator, Ciech, COGNOR, Famur, FORTE, Grupaazoty, kernel, kety, pozbud, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Grupa Azoty Polyolefins podwyższy kapitał o 132 mln zł Akcjonariusze Grupy Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty i ZCh Police - zdecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o podwyższeniu kapitału zakładowego o 131,9 mln zł.
 • DM mBanku: Spadek cen gazu pomaga wynikom Grupy Azoty

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku w lutowym raporcie podtrzymał rekomendację kupuj dla Grupy Azoty z ceną docelową 30,31 zł za akcję. Branżowy gigant jest jednym z faworytów biura w bieżącym sezonie wyników.

 • Famur chce przeznaczyć ok. 75 proc. zysku netto za 2019 r. na dywidendę

  FAMUR podtrzymuje politykę dywidendową i rozważy przeznaczenie ok. 75 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2019 r. na dywidendę. Spółka według szacunkowych danych odnotowała ok. 253 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2019 r. Kurs akcji producenta maszyn górniczych rośnie dziś o blisko 3 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR