7 wzrostowych spółek w najnowszych rekomendacjach

Mimo napiętej sytuacji, rok 2016 był bardzo dobry dla uważnych inwestorów giełdowych. Sprzyjająca koniunktura podpompowała zyski w przemyśle, handlu i budowlance, co przełożyło się na wysokie zyski na akcjach. StockWatch.pl sprawdził, które spółki zdaniem maklerów utrzymają tempo wzrostu w kolejnych kwartałach.

Eksperci z czołowych biur maklerskich w Polsce stawiają przede wszystkim na akcje spółek przemysłowych. W najnowszym raporcie Trigon DM zalecił kupuj dla Kęt i Uniwheels. Pierwsza ze spółek dostała wycenę 429 zł, czyli 18 proc. powyżej obecnego kursu giełdowego. W raporcie zwrócono uwagę, że realizowane działania uzasadniają wycenę spółki z premią. Chodzi o rozbudowę zagranicznych struktur, inwestycje w nowe moce produkcyjne, optymalizację kosztów w przejętych podmiotach i poszerzanie portfolio produktowego. Zdaniem biura, Kęty będą też jednym z beneficjentów uruchomienia inwestycji infrastrukturalnych w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.

Akcje Uniwheels wyceniono na 249 zł za sztukę, czyli 12 proc. powyżej ceny na giełdzie. Trigon DM pozytywnie ocenia plany zwiększenia mocy produkcyjnych w Stalowej Woli o dodatkowy milion felg rocznie od 2019 roku. Odświeżone modele głównych klientów oraz planowane w najbliższym czasie debiuty Audi, Volvo, Daimlera oraz VW Group w połączeniu z niskim kosztem pieniądza oraz niską stopą bezrobocia sprzyjać będą zdaniem maklerów koniunkturze w motoryzacji. Co istotne, w kolejnych latach Uniwheels miałby poprawić marżę jednostkową.

>> Więcej na temat aktualnej sytuacji fundamentalnej Uniwheels przeczytasz w naszym raporcie

Kolejnym beneficjentem hossy przemysłowej jest Groclin. Spółka również kooperująca z producentami aut dostała od DM BDM zalecenie kupuj z wyceną 17,60 zł za akcję, tj. o 17 proc. powyżej piątkowego kursu odniesienia. Biuro pozytywnie ocenia restrukturyzację oraz założenia nowej strategii, która koncentruje się na rozwoju produkcji poszyć i wzroście liczby kontraktów. Zdaniem analityków, dzięki stałej poprawie portfela zleceń rok 2017 ma upłynąć pod znakiem solidnej poprawy wyników. Pierwszą próbką możliwości Groclinu mają być rezultaty IV kwartału br. Eksperci spodziewają się pozytywnych efektów sprzedaży poszyć do VW Craftera, którego produkcja ruszyła w nowej fabryce we Wrześni. Prognozują dzięki temu 32,5-proc. wzrost EBITDA w ujęciu r/r, przy 19-proc. wzroście przychodów.

Wśród maklerów wysokie noty ma także Auto Partner. Tegoroczny debiutant dostał zalecenie kupuj od BGŻ BNP Paribas BM z ceną docelową 4,96 zł, co daje 16-proc. potencjał wzrostu. Biuro wskazuje na imponujący rajd notowań od debiutu giełdowego i dodaje, że duże zainteresowanie akcjami dystrybutora części samochodowych jest powiązane m.in. z wysoką dynamiką raportowanej sprzedaży oraz dobrymi perspektywami na najbliższe lata. Autorzy rekomendacji prognozują, że w tym roku spółka wypracuje 33,8 mln zł zysku netto, 46,4 mln zł zysku operacyjnego oraz 689,5 mln zł przychodów. Na kolejny rok założono odpowiednio 39,4 mln zł, 52,5 mln zł i 827,4 mln zł.

(Fot. Polwax)

(Fot. Polwax)

Wśród spółek z branży chemicznej analitycy polecają natomiast akcje Polwaksu. DM BDM wycenia je na 21,60 zł za sztukę, czyli 29 proc. powyżej bieżącego kursu giełdowego. Biuro chwali spółkę, że od momentu debiutu giełdowego w październiku 2014 roku generuje stabilne wyniki finansowe i wysoki cash flow, umożliwiający wypłatę ponadprzeciętnej dywidendy. Pozytywnie oceniają też strategię na lata 2015-2020, zakładającą m.in. inwestycję w instalację odolejania rozpuszczalnikowego i wyjście z akcjonariatu funduszu PE Krokus Chem. Autorzy rekomendacji wyliczają, że w latach 2017-2018 Polwax będzie generować EBITDA na zbliżonym do obecnego poziomie 30-35 mln zł rocznie. Wzrostu powyżej 50 mln zł oczekują od 2021 roku. Największym ryzykiem dla tych prognoz w krótkim i średnim terminie wydają się być kursy walutowe z racji krótkiej pozycji w euro i dolarze.

Wśród deweloperów wyróżnienie dostała P.A. Nova. Cena docelowa na poziomie 34,60 zł, wyznaczona przez DM BDM, daje 36-proc. potencjał wzrostowy. Analitycy są zdania, że jesienna przecena jest okazją do budowania pozycji na akcjach dewelopera. Dodają iż motorem wzrostu wyników grupy ma być segment generalnego wykonawstwa. Do tej pory spółka informowała o dużych kontraktach dla Ikei oraz PKP, tym samym twardy backlog na przyszły rok wynosi 120-130 mln zł. Biuro czeka na informacje o wejściu na rynek niemiecki, co sygnalizowały władze spółki. Dla segmentu budowlanego może to być przełom i wejście w inną skalę wyników. Oczekiwana jest też sprzedaż części posiadanych obiektów, co otworzyłoby pole do istotnego wzrostu dywidendy w 2017 r. W swoim modelu DM BDM przyjął DPS = 1 zł/akcję, wobec 0,75 zł w 2016 r.

Kalendarium dywidend spółki P.A. Nova. Źródło: StockWatch.pl

Kalendarium dywidend spółki P.A. Nova. Źródło: StockWatch.pl

To samo biuro stawia na akcje Vistuli i wycenia jej walory na 3,87 zł/szt. (14-proc. potencjał). Zdaniem maklerów, modowa grupa ma zdrowe fundamenty w obu filarach biznesowych. W segmencie odzieżowym przyrosty z mkw. w minionych miesiącach prezentują wysokie, dwucyfrowe dynamiki, z kolei w części jubilerskiej brak rozdrobnienia rynku sprzyja utrzymywaniu marży w długim terminie. Zwrócono również uwagę na fakt, że spółka cały czas ma miejsce do zwiększenia wielkości sieci. Dodatkowo rentowność operacyjną odzyskała marka Deni Cler, która w poprzednich latach mocno obciążała wyniki skonsolidowane. Zdaniem biura, pozytywnie prezentuje się również ścieżka wynikowa w nadchodzących okresach. W modelu założono, że w latach 2017-18 grupa będzie się cały czas intensywnie rozwijać, co może pozwolić na wzrost EBITDA z 59,4 mln zł w 2015 r. do 78,7 mln zł w 2018 r.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, Groclin, kety, panova, polwax, Uniwheels, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR