bmgszvup
Advertisement
PARTNER SERWISU
fffeshke

Kwartalny spadek sprzedaży docisnął kurs akcji Kernela

Omawiane walory:

W ubiegłym kwartale ukraiński producent rolny zanotował blisko 10-proc. spadek sprzedaży zboża i ponad 20-proc. oleju butelkowanego. Inwestorzy przyjęli wyniki z grymasem. W piątek kurs akcji stopniowo odrabia poranną przecenę.

Opublikowane w piątek wyniki sprzedaży za okres kwiecień-czerwiec podcięły kurs akcji Kernela. W IV kwartale roku obrotowego 2013/2014 sprzedaż zboża r/r spadła o 9,7 proc., do 713,9 tys. ton. Lepiej wypadła sprzedaż oleju luzem, która wzrosła o 2,8 proc., do 298,3 tys. ton. Z kolei sprzedaż oleju butelkowanego spadła o 20,9 proc., do 19 mln litrów. To mocny cios dla spółki, która aktualnie jest największym producentem i eksporterem oleju słonecznikowego na Ukrainie. W raporcie spółka podała, że terminale eksportowe należące do Kernela zwiększyły swoje moce o 35,7 proc., do 841,2 tys. ton., co jest efektem rosnącego udziału w wielkości wywozu.

W ujęciu narastającym za cztery kwartały, sprzedaż zboża wzrosła o 40,5 proc., do 4,24 mln ton. Z kolei sprzedaż oleju luzem spadła o 11,5 proc., do 920,3 tys. ton, a oleju butelkowanego zmniejszyła się o blisko 13 proc., do 94,4 mln litrów. Terminale eksportowe w całym roku obrotowym 2013/14 zwiększyły moce o 22,3 proc., do 3,93 mln ton. W raporcie spółka podkreśliła, że mimo kryzysu politycznego na Ukrainie, który trwa od listopada 2013 r., Kernel prowadzi normalną działalność.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,73 przy średniej dla sektora 1,67 >> Analizę wskaźnikową Kernela uwzględniającą wyniki za I kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Pod koniec kwietnia 2014 r. UE jednostronnie zmniejszyła cła importowe na ukraińskie produkty. Cło na nierafinowany olej słonecznikowy zmniejszono z 2,9 proc. do 0 proc., a na rafinowany olej (butelkowany lub sprzedawany luzem) z 6,1 proc. do 0 proc. Kolejne zmiany dotyczą ustanowienia nowych kontyngentów przywozowych na ziarna pochodzącego z Ukrainy. Kontyngent ze stawką 0 proc. dla pszenicy i jęczmienia ustalono na łącznym poziomie 1,2 mln ton.

Źródło: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 416/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. otwierające unijne kontyngenty taryfowe na przywóz niektórych zbóż pochodzących z Ukrainy i ustalające zarządzanie tymi kontyngentami

Źródło: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 416/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 r. otwierające unijne kontyngenty taryfowe na przywóz niektórych zbóż pochodzących z Ukrainy i ustalające zarządzanie tymi kontyngentami

Według szacunków United States Department of Agriculture USDA (odpowiednik polskiego ministerstwa rolnictwa), Ukraina eksportuje blisko 90 proc. produkcji krajowej oleju słonecznikowego. Na rynek UE przypada jedynie ok. 12 proc. całego eksportu. Największymi odbiorcami surowca są Indie, Chiny i Egipt.

W piątek na starcie sesji kurs akcji Kernela tracił kilka procent, ale w miarę upływu czasu ruszył do odrabiania strat. Około godziny 11:00 notowania producenta oleju spożywczego tracą na wartości 1,3 proc., a jeden walor jest wyceniany na 29,71 zł.

wykres_Kernel

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat
  • Od spadków do wzrostów. W centrum uwagi LPP, Kernel, Arlen i… doniesienia z USA

    Giełda w Warszawie rozpoczęła środową sesję od spadków, żeby po godzinie handlu wyjść na plusy. Te wszystkie poranne giełdowe roszady mają jednak znikome znaczenie prognostyczne, bo losy dzisiejszej i jutrzejszej sesji rozstrzygną się po południu i późno wieczorem. O tym zdecydują przede wszystkim impulsy z USA.

  • Ukraina i inflacja w USA tematami dnia, w grze Budimex, JSW i Kernel

    Perspektywa 30-dniowego zawieszenia broni w Ukrainie poprawia nastroje na rynku akcji, ponownie wypychając indeks WIG20 powyżej 2.600 pkt. O losach środowej sesji rozstrzygnie jednak nie kwestia ukraińska, a prawdopodobnie popołudniowe dane o inflacji w USA. Swoją cegiełkę może dołożyć odbiór komunikatu Rady Polityki Pieniężnej. Rano gorąco na GPW jest na spółkach ukraińskich i budowlanych.

  • Perspektywa zawieszenia broni podbiła notowania spółek ukraińskich

    Środową sesję akcje ukraińskich spółek notowanych na GPW rozpoczęły od mocnych wzrostów. Ukraina zaakceptowała propozycję USA dotyczącą 30-dniowego zawieszenia broni, tj. całkowitego wstrzymania ataków rakietowych, użycia dronów, bombardowań oraz działań wojennych na Morzu Czarnym. Rozejm może zostać przedłużony za zgodą stron.

  • Geopolityka na minus, gospodarka na plus. W grze Lubawa, Zremb, Protektor i Kruk

    Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od realizacji zysków. Cieniem na nastrojach kładzie się geopolityka. A dokładniej ponowny wzrost niepewności co do sytuacji w Ukrainie, co przysłania pozytywne dane płynące z polskiej gospodarki. Dziś na GPW mocno tanieją spółki ukraińskie, a równie mocno drożeją te kojarzone z zamówieniami wojskowymi.

  • Kernel miał 55,86 mln USD zysku netto w II kw. r.obr. 2024/2025

    KERNEL odnotował 55,86 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. roku obrotowego 2024/2025 r. (październik-grudzień 2024) wobec 133,03 mln USD zysku rok wcześniej.




Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat