oolbwhyg
Advertisement
PARTNER SERWISU
mzwqxggc

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP) jest już dostępny w pierwszym kraju UE

Omawiane walory:
Europejska emerytura jest już dostępna na Słowacji. Wysokość jej opłat ma ściśle określony limit, jest dziedziczna i podlega prawodawstwu europejskiemu. Pierwszą firmą w Europie, która otrzymała licencję na oferowanie europejskiej emerytury jest słowacki fintech inwestycyjny Finax.
europejska, emerytura, finax

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP) jest już dostępny w pierwszym kraju UE

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP w Europie, OIPE w Polsce) przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Nie jest związany ani z miejscem zatrudnienia, ani z państwem, w którym dana osoba pracuje. Jego celem jest zapewnienie oszczędzającemu dochodu na starość obok emerytury państwowej. To dobrowolny program oszczędnościowy, a zgromadzone na nim środki oszczędzający mogą przenieść do innego kraju, jeśli zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania. Maksymalna opłata wynosi 1 proc. wartości zarządzanych aktywów rocznie.

Dostawcami europejskiej emerytury mogą być między innymi banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, dealerzy papierów wartościowych, firmy inwestycyjne, firmy zarządzające aktywami. Aby otrzymać zgodę, muszą wykazać poziom ryzyka i potencjalną stopę zwrotu oszczędności klienta na podstawie skomplikowanych modeli matematycznych.

Pierwszym dostawcą, który tego dokonał, jest słowacka firma inwestycyjna online, Finax, która działa również na rynkach w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Założyła swoją platformę robo-doradztwa jeszcze w 2018 roku, jako jeden z pierwszych startupów fintech w Europie Środkowej, a obecnie opiekuje się aktywami o wartości 350 mln euro dla 40 000 klientów. Finax umożliwia rejestrację za pomocą aplikacji mobilnej z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii biometrii twarzy.

Słowacja przyjęła niezbędne przepisy do wprowadzenia PEPP na początku 2022 r. W rezultacie Finax może teraz zapewnić PEPP naszym południowym sąsiadom.

– Od początku byłem przekonany, że PEPP pomoże Europejczykom osiągnąć większe bezpieczeństwo na emeryturze. Dlatego w Finax zrobiliśmy wszystko, aby jak najszybciej dostarczyć go naszym klientom. Jestem bardzo zadowolony, że jako pierwsi to zrobiliśmy – mówi Juraj Hrbaty, prezes i założyciel Finax.

To co mają już w ofercie Słowacy, nie jest jeszcze dostępne w Polsce.

– Mija właśnie dziesięć miesięcy, odkąd projekt ustawy o OIPE trafił do rządowego komitetu do spraw europejskich. Wiek projektu jest jeszcze dłuższy, bo powstał w grudniu 2020 roku. Założenia, czyli kopia już istniejącego IKE, wydają się słuszne. Polacy zyskają trzeci, po IKE i IKZE, produkt inwestycyjny zwolniony z podatku od zysków kapitałowych. Pozostaje tylko czekać na odpowiednią ustawę, na której uchwalenie Polska miała czas do marca tego roku – komentuje Przemysław Barankiewicz, dyrektor polskiego oddziału Finax.

PEPP będzie pod stałym nadzorem organów krajowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Dzięki jednolitym zasadom przynosi formę pewności legislacyjnej, gdyż nie będzie zależna od decyzji politycznych poszczególnych rządów.

– Chcemy oferować PEPP przede wszystkim firmom międzynarodowym oraz młodym ludziom, którzy są mobilni zawodowo w ramach UE. Dzięki związanym z nim zachętom podatkowym i opłatom, PEPP stanie się naszym kluczowym produktem w kilku krajach i pomoże nam zaistnieć na nowych rynkach – dodaje Juraj Hrbatý, CEO Finax.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Na podobny temat
  • Ponad 20 procent zysku w rok. Europejska emerytura (OIPE) świętuje pierwsze urodziny w Polsce

    Europejska Emerytura, czyli pierwszy polski OIPE, ruszyła rok temu i już przyniosła ponad 20 proc. zysku. Stanowi ona element tzw. trzeciego filaru – i podobnie jak IKE oraz IKZE – daje możliwość korzystnie podatkowego, długoterminowego inwestowania. Sprawdziliśmy, jak wyglądają statystyki związane z Europejską Emeryturą po pierwszym roku jej funkcjonowania w Polsce.

  • Nowy produkt Finaxa. Do kogo ofertę kieruje słowacki robodoradca?

    Stawiający na pasywne inwestowanie FINAX rusza z produktem "Złoty Portfel". Zdaniem robodoradcy jest to oferta m.in. dla chcących zdywersyfikować portfele jego klientów oraz szukających tańszej alternatywy inwestujących w tradycyjne fundusze polskich aktywów.

  • Finax: OIPE względem IKE i IKZE jest znacznie tańszym i nowocześniejszym produktem

    Europejska emerytura zadebiutowała w Polsce i uzupełniła tzw. III filar. O tym czym jest, ile kosztuje i co oferuje OIPE porozmawialiśmy z Jurajem Hrbatym, prezesem FINAXa.

  • Europejska emerytura debiutuje w Polsce. OIPE uzupełnia III filar

    Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) jest już dostępny dla polskich inwestorów. Europejska Emerytura jest zwolniona z tzw. podatku Belki, ma niższe opłaty i opiera się na wielokrotnie nagradzanych portfelach globalnych funduszy ETF, zarządzanych przez FINAX.

  • Finax: Polacy chcą inwestować globalnie

    Polacy zaczynają inwestycyjną przygodę od polskich instrumentów, ale im dłuższy mają horyzont inwestycyjny, tym bardziej cenią globalne inwestowanie. Powód? Aż 71 proc. ankietowanych przez robo-doradcę FINAX uważa, że zagraniczne inwestycje przyniosą wyższe stopy zwrotu.




Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat