X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Afera z komunikatem GetBack. W tle spadki na Quercusie i Bogdance

Opublikowano: 2018-04-16 13:00:39

Omawiane walory: , , ,

Nowy tydzień przynosi kolejną odsłonę giełdowej telenoweli z GetBack w roli głównej. Szkoda tylko, że inwestorom nie jest do śmiechu, a zarząd GetBack psuje opinię o giełdzie.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W poniedziałek w centrum uwagi, tak jak to ma miejsce już od wielu tygodni, znalazła się windykacyjna spółka GetBack. Spółka nie tylko w piątek nie wykupiła swoich obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł od Quercus TFI, prosząc fundusz o przesunięcie wykupu na 18 kwietnia (na co dostała zgodę), ale też wysłała na rynek kuriozalne informacje, które mogą zostać potraktowane jako próba manipulacji kursem. Ale po kolei.

GetBack w piątek nie wykupił obligacji od Quercus TFI, prosząc go o przesunięcie daty wykupu o 5 dni. Fundusz Sebastiana Buczka zgodził się. W poniedziałek tracą zarówno akcje GetBack (-17 proc.) jak i Quercus TFI (-8,7 proc. do 3,55 zł). W sumie notowania giełdowego funduszu w 2,5 miesiąca straciły ponad 42 proc. i są najniżej od 2013 roku.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Przesunięcie daty wykupu obligacji, o czym GetBack notabene nie poinformował akcjonariuszy, jakkolwiek jest kolejnym potwierdzeniem kłopotów windykacyjnej spółki, nie było najgorszą wiadomością jaka spłynęła na rynek. Tym co wprawiło go w osłupienie był komunikat spółki o prowadzonych negocjacjach z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania w wysokości do 250 mln zł. Komunikat, który okazał się być fałszywy, gdyż oba te podmioty zdementowały informacje na ten temat. Dodatkowo PFR zapowiedział zawiadomienie Komisji Nadzoru Finansowego o potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji GetBack. >> Czytaj więcej
notowania

Akcje GetBack, na których handel został zawieszony o godz. 09:04, spadły o 17 proc. do 3,75 zł. Zachowanie zarządu spółki nie jest najlepszą wróżbą na przyszłość dla tej firmy. W zasadzie można się zastanawiać, czy jeszcze jakąkolwiek przyszłość ona ma?

W równie minorowych nastrojach nowy tydzień przywitali akcjonariusze Bogdanki. Akcje węglowej spółki tanieją o 8,6 proc. do 49,90 zł, po tym jak w piątek po sesji opublikowała ona wstępne szacunki wyników za I kwartał br. Zysk netto obniżył się o 69 proc. w skali roku do 20,9 mln zł, a przychody spadły o ponad 14 proc. do 397,9 mln zł.

GetBack, Quercus i Bogdanka to trzy najgorsze dziś spółki na warszawskiej giełdzie. Po drugiej stronie barykady, a więc liderami wzrostów, są akcje spółek Krezus (+8,6 proc.), Unimot (+3,5 proc.) i JSW (+2,4 proc.). W przypadku Unimotu, który rośnie dziś drugą kolejną sesję, wyrywając się górą z dwumiesięcznej konsolidacji, wciąż impulsem do zakupów jest dywidenda w wysokości 1,70 zł na jedną akcję, która może być wypłacona w czerwcu (jeżeli tylko zostanie ona zatwierdzona).

W indeksie WIG20, oprócz wspomnianego JSW, ponad jednoprocentowy wzrost notują jeszcze walory Tauronu (+1,2 proc) i PKN Orlen (+1,1 proc.). W dół indeks ciągną natomiast akcje CD Projekt (-1,3 proc.), Energi (-1,3 proc.) i PGE (-1 proc.). Generalnie jednak na giełdowych blue chipach odbywał się dość spokojny handel, co przekładało się na niewielkie zmiany samego indeksu WIG20. W południe indeks ten, który do tej pory przez większość czasu pozostawał pod kreską, zyskiwał zaledwie 0,07 proc., rosnąc do 2311,4 pkt. W tym samym czasie indeks WIG rósł o 0,05 proc. do 60507,5 pkt., mWIG40 spadał o 0,04 proc. do 4653,6 pkt., a sWIG80 tracił 0,4 proc. i miał wartość 14262,2 pkt.

Handel na największych spółkach może ożywić się w drugiej części dnia. Po pierwsze za sprawą publikowanych o godzinie 14:30 danych o sprzedaży detalicznej w USA w marcu (prognoza: 0,4 proc. miesiąc do miesiąca) i kwietniowego odczytu indeksu NY Empire State (prognoza: 18,6 pkt.). Po drugie, takim impulsem może być wejście do gry Amerykanów, a więc rozpoczęcie handlu na Wall Street.

W kolejnych dniach to jednak nie amerykańskie dane, ani też polityka (a raczej geopolityka), będą głównym czynnikiem determinującym nastroje na światowych giełdach, pośrednio wpływając również na zachowanie parkietu przy ulicy Książęcej. Będą nim wyniki spółek z Wall Street. Sezon wyników dopiero się rozkręca. W tym tygodniu raportami pochwali się m.in. IBM (dziś po sesji), Goldman Sachs, Alcoa, Morgan Stanley, BoNY Mellon, P&G, Honeywell i General Electric. Sam sezon ma być bardzo udany. Najlepszy od 6 lat. Jest więc szansa na wzrosty.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bogdanka, getback, quercus, UNIMOT)

 • Tym żyły rynki w 2018 r. Przegląd najważniejszych wydarzeń rynkowych

  Dobiega końca 2018 rok, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że był nudny. Zaczęliśmy od historycznego rekordu notowań warszawskiej giełdy, ale rok kończymy w świetle afery wokół KNF. Oto najważniejsze wydarzenia rynkowe, które ukształtowały gospodarczy krajobraz w Polsce i na świecie.

 • Jakie szanse na odszkodowanie mają obligatariusze GetBack

  Według obligatariuszy GETBACK, sprawa odpowiedzialności audytora jest przesądzona, bo firma Deloitte nigdy nie ostrzegła ich przed katastrofą. Jednak poszkodowanym wcale nie będzie tak łatwo wywalczyć odszkodowanie. StockWatch.pl sprawdził, jaką odpowiedzialność ponosi audytor za wykonanie badania oraz jak szanse na uzyskanie rekompensaty od Deloitte oceniają przedstawiciele kilku znanych kancelarii prawnych. 

 • Analiza techniczna 4 gorących spółek paliwowych

  Akcje spółek z branży paliwowej to inwestycyjny hit tej jesieni. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził potencjał wzrostowy akcji Lotosu, Orlenu i PGNiG oraz warunki zmiany trendu na kursie UNIMOTu.

 • Kara od UOKiK to 555 zł mniej dla każdego obligatariusza GetBack

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili - znane przysłowie pasuje jak ulał do kary 5 mln zł wymierzonej przez UOKiK. Za nieuczciwe praktyki byłego zarządu zapłacą wierzyciele, którzy już raz stracili na inwestycji w GETBACK. Każdego z nich kara UOKiK może kosztować dodatkowe 555 zł.

 • Idea Bank zawarł ugody z 34 klientami, którzy nabyli obligacje GetBacku

  Idea Bank w ramach procesu polubownego zawarł ugody z 34 klientami, którzy posiadają obligacje GETBACKu, poinformował członek zarządu Idea Banku Tomasz Górski. Bank nie tworzył dodatkowych rezerw na ten cel w III kw.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku