Akcje JSW najtańsze od trzech lat, inwestorzy czekają na wyniki Orange i posiedzenie ECB

Omawiane walory: , ,

Fatalne dane z niemieckiego przemysłu przeszły bez większego echa wśród inwestorów. Ci czekają na jutrzejsze wyniki posiedzenia ECB. Na GPW uwaga graczy koncentruje się na Orange Polska, które jeszcze dzisiaj opublikuje wyniki, a także JSW, Tauronie i PGE, które kontynuują ostatnie spadki.

Źródło: ATTrader.pl

W środę akcje JSW spadają o 3,3 proc. do 40,52 zł i są najtańsze od 3 lat. Od początku roku kurs spółki spadł już o prawie 40 proc., a od szczytu w 2018 roku stracił aż 63 proc. Obecnie notowania górniczej spółki pchają w dół przede wszystkim obawy o wyniki za II kwartał. Spadek cen węgla na świecie, spadek w II kwartale sprzedaży węgla przez JSW o 11,6 proc. r/r do 3,2 mln ton, a także koszty dodatkowych nagród pieniężnych dla pracowników spółki, będą miały niekorzystne przełożenie na wyniki finansowe. Te poznamy za miesiąc – dokładnie 22 sierpnia.

Nie tylko JSW ciąży dziś indeksowi WIG20. Równie negatywne przełożenie mają spadki akcji Tauron Polska Energia o 2,4 proc. do 1,63 zł i PGE o 1,2 proc. do 9,2 zł. Obie energetyczne spółki kontynuują wczorajszą przecenę.

W kontrze dla opisanych wyżej państwowych molochów jest Orange Polska. Kurs spółki po wczorajszej zwyżce o 3,7 proc. do 6,38 zł, dziś zatrzymał się i za jedną akcję trzeba zapłacić również 6,38 zł. Po zamknięciu dzisiejszej sesji Orange Polska opublikuje wyniki finansowe. Analitycy prognozują, że w II kwartale br. telekomunikacyjny gigant wypracował 30 mln zł zysku netto wobec 16 mln zł straty rok wcześniej. Zysk EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL) ma według prognoz sięgnąć 691 mln zł, czyli być tylko o 1 mln zł niższy niż przed rokiem. Przychody spółki mają wzrosnąć o 2 proc. w relacji rocznej do 2,76 mld zł.

Sytuacja na wykresie dziennym Orange Polska sugeruje kontynuację wzrostów w średnim i długim terminie. Obserwowany od połowy maja do połowy czerwca rajd na akcjach spółki do 7,45 zł, doprowadził nie tylko do wybicia powyżej styczniowego maksimum (5,80 zł), ale przede wszystkim wyrwał kurs z ponad 3-letniej konsolidacji w przedziale 4,23-6,46 zł. Wprawdzie obserwowana od drugiej połowy czerwca spadkowa korekta na tych akcjach stawia pewien znak zapytania przy wiarygodności tego wybicia górą, ale jeszcze go nie neguje. Dopiero cofnięcie poniżej 6,13 zł, czyli poniżej zamknięcia stycznia 2018 roku, definitywnie przekreśliłoby szanse na wzrosty.

Na szerokim rynku wyróżniały się natomiast akcje Mostostalu Płock, które już 3. kolejną sesję mocno szły do góry, rosnąc dziś o 7,8 proc. do 6,60 zł i testując najwyższe poziomy od września ub.r. Wzrosty Mostostalu zbiegły się w czasie z rezygnacją Macieja Baryckiego, który szefował spółce od lipca 2016 roku. A także z informacją o umowie na kompleksowy montaż zbiornika na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku o wartości 15,25 mln zł netto. Technicznie natomiast jest to efekt wybicia powyżej oporu na poziomie 6 zł, połączonego z pokonaniem szczytów z kwietnia i maja br. Kurs ma więc otwartą drogę nawet w okolice 8 zł.

O ile na spółkach sporo się dzieje, to na całej warszawskiej giełdzie jest bardzo spokojnie. Przynajmniej, jeżeli oceniać to przez pryzmat zmian indeksów. O godzinie 11:32 indeks WIG20 miał wartość 2.334 pkt. (-0,03 proc.). Równie niewielkie zmiany notowań można było obserwować też na pozostałych indeksach. WIG testował poziom 60.736 pkt. (-0,02 proc.), mWIG40 4.038 pkt. (+0,16 proc.), a sWIG80 11.999 pkt. (+0,29 proc.).

To wpisywało się w podobnie ograniczone wahania na większości europejskich parkietów, gdzie inwestorzy pomimo fatalnych porannych danych z Niemiec (recesja w przemyśle trwa już 7. kolejny miesiąc, a indeks PMI dla przemysłu znalazł się na najniższym poziomie od 84 miesięcy), czekają już na jutrzejsze wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To będzie najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Rynek oczekuje, że Mario Dragi zapowie cięcie stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, a także zadeklaruje inne działania wspierające wzrost gospodarczy w Europie. To, przynajmniej w teorii, powinno wesprzeć nastroje na giełdach.

Nie ma wątpliwości, że w czwartek indeksy w Europie mocno by się zazieleniły, gdyby ECB zaskoczył i już na tym posiedzeniu obciął stopy procentowe. Taki scenariusz nie jest wykluczony. Szczególnie po dzisiejszych danych z Niemiec.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, mostalplc, orangepl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.
 • JSW miała 209 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała 208,86 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 409,81 mln zł zysku rok wcześniej. Piątkową sesję kurs akcji producenta węgla rozpoczyna od 6-proc. przeceny.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR