StockWatch.pl

Akcje JSW najtańsze od trzech lat, inwestorzy czekają na wyniki Orange i posiedzenie ECB

Omawiane walory: , ,

Fatalne dane z niemieckiego przemysłu przeszły bez większego echa wśród inwestorów. Ci czekają na jutrzejsze wyniki posiedzenia ECB. Na GPW uwaga graczy koncentruje się na Orange Polska, które jeszcze dzisiaj opublikuje wyniki, a także JSW, Tauronie i PGE, które kontynuują ostatnie spadki.

Źródło: ATTrader.pl

W środę akcje JSW spadają o 3,3 proc. do 40,52 zł i są najtańsze od 3 lat. Od początku roku kurs spółki spadł już o prawie 40 proc., a od szczytu w 2018 roku stracił aż 63 proc. Obecnie notowania górniczej spółki pchają w dół przede wszystkim obawy o wyniki za II kwartał. Spadek cen węgla na świecie, spadek w II kwartale sprzedaży węgla przez JSW o 11,6 proc. r/r do 3,2 mln ton, a także koszty dodatkowych nagród pieniężnych dla pracowników spółki, będą miały niekorzystne przełożenie na wyniki finansowe. Te poznamy za miesiąc – dokładnie 22 sierpnia.

Nie tylko JSW ciąży dziś indeksowi WIG20. Równie negatywne przełożenie mają spadki akcji Tauron Polska Energia o 2,4 proc. do 1,63 zł i PGE o 1,2 proc. do 9,2 zł. Obie energetyczne spółki kontynuują wczorajszą przecenę.

W kontrze dla opisanych wyżej państwowych molochów jest Orange Polska. Kurs spółki po wczorajszej zwyżce o 3,7 proc. do 6,38 zł, dziś zatrzymał się i za jedną akcję trzeba zapłacić również 6,38 zł. Po zamknięciu dzisiejszej sesji Orange Polska opublikuje wyniki finansowe. Analitycy prognozują, że w II kwartale br. telekomunikacyjny gigant wypracował 30 mln zł zysku netto wobec 16 mln zł straty rok wcześniej. Zysk EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL) ma według prognoz sięgnąć 691 mln zł, czyli być tylko o 1 mln zł niższy niż przed rokiem. Przychody spółki mają wzrosnąć o 2 proc. w relacji rocznej do 2,76 mld zł.

Sytuacja na wykresie dziennym Orange Polska sugeruje kontynuację wzrostów w średnim i długim terminie. Obserwowany od połowy maja do połowy czerwca rajd na akcjach spółki do 7,45 zł, doprowadził nie tylko do wybicia powyżej styczniowego maksimum (5,80 zł), ale przede wszystkim wyrwał kurs z ponad 3-letniej konsolidacji w przedziale 4,23-6,46 zł. Wprawdzie obserwowana od drugiej połowy czerwca spadkowa korekta na tych akcjach stawia pewien znak zapytania przy wiarygodności tego wybicia górą, ale jeszcze go nie neguje. Dopiero cofnięcie poniżej 6,13 zł, czyli poniżej zamknięcia stycznia 2018 roku, definitywnie przekreśliłoby szanse na wzrosty.

Na szerokim rynku wyróżniały się natomiast akcje Mostostalu Płock, które już 3. kolejną sesję mocno szły do góry, rosnąc dziś o 7,8 proc. do 6,60 zł i testując najwyższe poziomy od września ub.r. Wzrosty Mostostalu zbiegły się w czasie z rezygnacją Macieja Baryckiego, który szefował spółce od lipca 2016 roku. A także z informacją o umowie na kompleksowy montaż zbiornika na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku o wartości 15,25 mln zł netto. Technicznie natomiast jest to efekt wybicia powyżej oporu na poziomie 6 zł, połączonego z pokonaniem szczytów z kwietnia i maja br. Kurs ma więc otwartą drogę nawet w okolice 8 zł.

O ile na spółkach sporo się dzieje, to na całej warszawskiej giełdzie jest bardzo spokojnie. Przynajmniej, jeżeli oceniać to przez pryzmat zmian indeksów. O godzinie 11:32 indeks WIG20 miał wartość 2.334 pkt. (-0,03 proc.). Równie niewielkie zmiany notowań można było obserwować też na pozostałych indeksach. WIG testował poziom 60.736 pkt. (-0,02 proc.), mWIG40 4.038 pkt. (+0,16 proc.), a sWIG80 11.999 pkt. (+0,29 proc.).

To wpisywało się w podobnie ograniczone wahania na większości europejskich parkietów, gdzie inwestorzy pomimo fatalnych porannych danych z Niemiec (recesja w przemyśle trwa już 7. kolejny miesiąc, a indeks PMI dla przemysłu znalazł się na najniższym poziomie od 84 miesięcy), czekają już na jutrzejsze wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To będzie najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Rynek oczekuje, że Mario Dragi zapowie cięcie stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, a także zadeklaruje inne działania wspierające wzrost gospodarczy w Europie. To, przynajmniej w teorii, powinno wesprzeć nastroje na giełdach.

Nie ma wątpliwości, że w czwartek indeksy w Europie mocno by się zazieleniły, gdyby ECB zaskoczył i już na tym posiedzeniu obciął stopy procentowe. Taki scenariusz nie jest wykluczony. Szczególnie po dzisiejszych danych z Niemiec.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, mostalplc, orangepl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Fala spadków uderzyła w europejskie giełdy, czerwono na KGHM-ie i JSW

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych sprowadziło warszawską giełdę na ziemię. Po trzech sesjach wzrostów dziś WIG20 zanotował solidną przecenę. Największe spadki zanotowały dziś akcje KGHM, JSW i Orange Polska. 

 • WIG20 coraz bliżej poziomu 2.000 pkt., w grze Ten Square Games i Ursus

  W środę na europejskich giełdach panują minorowe nastroje. GPW nie jest tu wyjątkiem. WIG20 od okrągłego poziomu 2.000 pkt. dzieli już tylko 70 pkt. Winnych trzeba szukać za oceanem. 

 • Wojny handlowe wróciły, w grze JSW i Polimex-Mostostal

  Temat wojen handlowych ponownie rozgrzał światowe giełdy do czerwoności, stając się tym samym tematem numer jeden ostatniego tygodnia sierpnia. Dotyczy to też GPW, gdzie drugim ważnym wątkiem będą wyniki spółek.

 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR