Akcje Kruka drożeją po przyspieszeniu publikacji raportu za I kwartał

Omawiane walory:

Grupa windykacyjna zdecydowała się na prezentację sprawozdania za I kwartał pięć dni przed pierwotnie ogłoszonym terminem. Dzięki temu, spółka uniknie natłoku raportów w okresie sezonowej kulminacji, która tym razem przypada na 15 maja.

Sezon publikacji wyników za I kwartał 2015 r. rusza 20 kwietnia. Niemniej już pojawiły się pierwsze spółki decydujące się na przyspieszenie terminu przekazania raportów finansowych otwierających nowy rok. Na taki krok zdecydował się Kruk. Nowa data publikacji raportu kwartalnego to 10 maja. Pierwotny termin przekazania raportu za I kwartał był ustalony na 15 maja. Eksperci z Raiffeisen Brokers podkreślają, że informacja z punktu widzenia wyceny fundamentalnej nieistotna. Natomiast z punktu widzenia finansów behawioralnych przyspieszenie publikacji wyników jest pozytywnie oceniane przez inwestorów.

– Spółka uniknie publikacji raportu w okresie klasycznej koncentracji przekazywania raportów okresowych. 14 maja raporty planuje przekazać 66 spółek, 15 maja raporty planuje przekazać 183 spółki. – dodaje Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

W pierwszym kwartale 2015 roku Kruk zanotował rekordowy poziom spłat z portfeli nabytych. Kwota 187,3 mln zł dała wynik o 22 proc. wyższy w ujęciu r/r oraz rezultat najlepszy w historii działalności grupy pod względem spłat z tytułu obsługi portfeli wierzytelności.

– Mocny początek roku pod względem spłat to efekt udanych inwestycji w poprzednich kwartałach. Zbudowaliśmy istotną bazę portfeli, która przynosi rosnący strumień spłat i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Poczynione przez nas inwestycje będą przekładały się na rosnące wyniki głównie dzięki konsekwencji w realizacji unikatowej strategii polubownej opartej na ugodach z osobami zadłużonymi. Widzimy, że promowane przez nas rozwiązanie w postaci spłaty zadłużenia w dogodnych dla klienta ratach cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem klientów na wszystkich rynkach naszej działalności. – mówi Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

W minionym kwartale podmioty należące do grupy zainwestowały kwotę 43,9 mln zł w 14 nowych portfeli wierzytelności konsumenckich i korporacyjnych o wartości nominalnej ponad 511 mln zł. Nakłady były o 13 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2014 roku (po wyłączeniu portfela hipotecznego) i są konsekwencją aktywności inwestycyjnej spółki na wszystkich rynkach.

W zeszłym roku Kruk osiągnął rekordową spłatę na posiadanych portfelach wierzytelności, historycznie najwyższe przychody i zyski. Grupa wypracowała ponad 150 mln zysku netto, czyli o 55 proc. więcej niż w roku 2013. Niedawno prezes Kruka wypowiadał się na łamach StockWatch.pl w kwestii perspektyw wyników na 2015 r.

– W 2014 roku dokonaliśmy rekordowych inwestycji na poziomie 571 mln złotych, a w ciągu ostatnich czterech lat było to w sumie 1,8 miliarda złotych. Łącznie pracujemy na ponad 370 zakupionych portfelach, których wartość nominalna wynosi 21,7 mld zł Oprócz istotnych aktywów jakie już posiadamy chcemy w najbliższym czasie wejść przynajmniej do kolejnego kraju w Europie i czerpać korzyści z obecności w Niemczech. Wiemy, że nasze działania będą budować wyniki już w najbliższej przyszłości. Przyjęliśmy strategię na lata 2015-2019, która zakłada osiągnięcie pozycji jednej z trzech największych firm zarządzania wierzytelnościami w Europie pod względem zysku netto. Cel jest ambitny, ale dajemy sobie na jego realizację pięć lat. – mówił Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

W piątek akcje Kruka zyskują na wartości wspinając się na nowe historyczne szczyty. Od początku roku notowania spółki zyskały 30 proc., a w skali ostatniego roku 66 proc. Natomiast trzyletnia stopa zwrotu wynosi niespełna 190 proc.

wykres_Kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR