Akcje Orange Polska tanieją po bardzo słabym raporcie za IV kwartał

Omawiane walory:

Akcjonariusze telekomu nerwowo zareagowali na mocny spadek zysku EBITDA oraz stratę na poziomie netto. We wtorek akcje Orange Polska tanieją o ponad 5,5 proc. Symbolicznym pocieszeniem jest propozycja zarządu w sprawie dywidendy, której obecna stopa wyniosłaby blisko 4 proc.

W IV kwartale 2015 r. przychody Orange Polska wyniosły 2,93 mld zł i okazały się niższe r/r o 5 proc. oraz zgodne z konsensusem. Zysk EBITDA spadł z 898 mln zł do 584 mln zł. Tu konsensus zakładał 660,5 mln zł. Na poziomie netto pojawiła się strata w wysokości 153 mln zł wobec 30 mln zł na plusie rok wcześniej. Analitycy spodziewali się straty, ale na poziomie 127 mln zł. W minionym kwartale sprzedaż usług telefonii komórkowej spadła do 1,367 mld zł z 1,394 mld zł rok wcześniej. W tym okresie Orange Polska zyskała netto 213 tys. klientów telefonii komórkowej. Liczba stacjonarnych łączy głosowych grupy zmniejszyła się o 74 tys.

Na 2016 r. spółka prognozuje 3,15-3,3 mld zł skorygowanego zysku EBITDA. W 2015 roku wynik ten wyniósł 3,52 mld zł. Grupa zakłada powrót do wzrostu przychodów i zysku EBITDA w 2018 roku. Zwyżka przychodów ma być następstwem projektu FTTH i rosnącej liczby klientów telefonii komórkowej. Wzrost EBITDA w 2018 roku ma natomiast wynikać ze wzrostu przychodów, dźwigni operacyjnej i optymalizacji modelu biznesowego. Nakłady inwestycyjne grupy na projekt budowy sieci światłowodów do klienta (FTTH) w latach 2016-2018 mają wynieść około 2,2 mld zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Orange Polska

– Wyniki są słabe, można nawet powiedzieć, że bardzo słabe. Trzeba jednak dodać, że niższa od konsensusu EBITDA wynika z dużego wzrostu pozostałych kosztów operacyjnych, które są trudne do prognozowania. Spółka zmieniła bowiem sposób księgowania rezerw. Jedynym pozytywnym zaskoczeniem w danych operacyjnych są mocniejsze od moich oczekiwań przyłącza w telefonii komórkowej i internecie mobilnym. Cały czas mamy natomiast szybki odpływ klientów usług internetu stacjonarnego, szczególnie w technologii ADSL. Klienci prawdopodobnie migrują do lepszej jakościowo oferty LTE. Prognoza na 2016 rok nie jest porywająca, podobnie jak perspektywa na lata 2016-2018. Dobre jest to, że spółka powróciła do prognozowania zysku EBITDA, ale wycofała się z prognozy przepływów, co może sugerować, że będą one pod presją. Już w tym roku prognoza przepływów została wykonana jedynie dzięki odroczeniu płatności inwestycyjnych. Powrót do wzrostu przychodów i EBITDA w 2018 roku jest zbieżny z moimi oczekiwaniami. Spodziewałem się przyspieszenia tempa inwestycji w projekt FTTH, które grupa ogłosiła w poniedziałek. To dla Orange szansa na odbudowania bazy klientów internetu w dużych miastach oraz możliwość obrony bazy użytkowników komórkowych. W mojej ocenie utrzymanie zadłużenia netto do EBITDA na poziomie 2,2 w kolejnych latach wskazuje, że przepływy operacyjne spółki będą pod presją. Zakładam bowiem, że Orange będzie chciał utrzymać 0,25 zł dywidendy na akcję, a zapowiedziano też spore inwestycje. – ocenia Konrad Księżopolski, analityk Haitong Bank (PAP).

(Fot. fb/orangepolska)

(Fot. fb/orangepolska)

Przy okazji publikacji wyników zarząd Orange Polska oficjalnie zarekomendował wypłatę 0,25 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2015 rok. Tu stopa jest bliska 4 proc. Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 22 czerwca, a jej wypłata może nastąpić 7 lipca. Propozycja dywidendowa jednak nie wyhamowała spadku notowań. We wtorek akcje telekomu tracą na wartości nawet ponad 5,5 proc. W skali ostatnich 12 miesięcy notowania straciły 29 proc.

wykres_orange_polska

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orangepl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR