Potężne odpisy zatopiły kurs akcji Alior Banku

Omawiane walory:

Alior Bank zdecydował o odpisie i zawiązaniu rezerw na kwotę 676 mln zł łącznie, co pogorszy wynik finansowy banku w I półroczu 2020 r. i w całym roku obrachunkowym 2020 r. W poniedziałek rano kurs akcji banku spadał nawet o blisko 5 proc.

Alior,Bank,odpis, wyniki, akcje,

Alior Bank dokonał odpisu na 676 mln zł, co wpłynie na wynik w I połowie 2020 r.

Lwia część odpisów i rezerw to efekt koronariwusa. Bank spodziewa się, że znaczna część kredytów może przestać być spłacana własnie na skutek kryzysu spowodowanego przez pandemię.

– Dokonanie odpisu i zawiązanie rezerwy w związku ze wzrostem oczekiwanych strat kredytowych (tzw. ECL – Expected Credit Loss) w wyniku pandemii COVID-19 w wysokości ok. 363,6 mln zł. Dokonanie wyżej powołanego odpisu i zawiązanie rezerwy ma charakter nadzwyczajny. Bank dokonując szacunków w okresie tak dużej niepewności, zgodnie z podejściem konserwatywnym, zastosował bezpieczny margines przy szacowaniu wysokości odpisów i rezerw. Bank wskazuje przy tym, że odpisy i rezerwy z powyższego tytułu nie były dokonywane przez bank w I kwartale 2020 r., co skutkuje tym, że wysokość odpisów i rezerw jest odpowiednio większa, niżeli miałoby to miejsce w sytuacji ich uprzedniego dokonania i zawiązania. – czytamy w komunikacie.

Kolejna część odpisów i rezerw ma związek ze zwiększonym ryzykiem braku spłaty wierzytelności banku, „co obciąży wynik z odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości i rezerw”. Ich wartość oszacowano na ok. 150 mln zł. Alior utworzył też dodatkowa rezerwę na zwroty opłat związane z przedterminową spłatą kredytów konsumenckich dokonanych przed 11 września 2019 r. w wysokości 98 mln zł. Ostatni odpis na kwotę ok. 64,4 mln zł dot. przejętego Meritum Bank ICB.

Reakcja rynku jest jednoznaczna. W poniedziałek rano kurs akcji Alior Banku spadał o ok. 5 proc. W porannym dołku za jeden walor płacono 13,82 zł, czyli najmniej od końcówki maja br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR