Analiza techniczna 4 spółek w ciekawej sytuacji technicznej

Omawiane walory: , , ,

Bessa wśród małych i średnich spółek trwa w najlepsze, a inwestorzy nerwowo spoglądają na topniejący dystans do kolejnych kluczowych wsparć. Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl wytypował cztery parkietowe misie, których kursy akcji tego lata mogą skutecznie postawić się rynkowym trendom.

Na starcie lipca sporo dzieje się na kursie akcji Action. Notowania dystrybutora elektroniki użytkowej wystrzeliły po komunikacie o pozytywnym wyniku kontroli skarbowej. Spółka otrzymała trzy pisma kończące postępowania kontrolne prowadzone przez Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie dotyczące okresów: marzec 2014 r., kwiecień 2014 r., lipiec 2014 r. W badaniu każdego z okresów fiskus stwierdził, że spółka prawidłowo ustaliła wysokość należnego podatku. W każdej innej spółce taka decyzja nie byłaby niczym nadzwyczajnym. Jednak w wypadku Action temat kontroli ma olbrzymie znaczenie. To właśnie z powodów podatkowych spółka ma poważne problemy. W lipcu 2016 roku urzędy skarbowe w Warszawie i Olsztynie zażądały od giełdowego dystrybutora elektroniki zwrotu 90 mln zł z tytułu zaległego podatku VAT. Skala problemu okazała się na tyle duża, że spółka by uniknąć bankructwa musiała wystąpić do sądu z wnioskiem o restrukturyzację.

Sytuacja Action wciąż jest niepewna. Mimo lipcowego zrywu, od strony technicznej kurs akcji dystrybutora pozostaje w trendzie spadkowym. Szansą na poprawę sentymentu jest wyjście notowań powyżej 3,65 zł.

– Cena wybiła się i dotarła o linii trendu spadowego – jego przełamanie w górę otworzyłoby drogę wyżej. Kolejne zatrzymania to poziomy odpowiednio 4 zł i 4,54 zł. Spadek poniżej wsparcia na 3,18 zł stanowiłby ostrzeżenie przed powrotem do bazy (zejście poniżej 3,08 zł). Sygnały płynące ze wskaźników i oscylatorów są naprzemienne: wskazania kupna przeplatają się wskazaniami sprzedaży. Optymistycznie wygląda sygnał kupna MACD, który przebił linię zero w górę. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują lekki napływ środków na rynek tych akcji. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Tegoroczne straty próbuje odrobić kurs akcji GPW. Od stycznia notowania operatora warszawskiego parkietu spadły o 17 proc. Przecenę udało się wyhamować dopiero na początku czerwca na poziomie 34,20 zł. Sentyment do spółki poprawiła m.in. sowita dywidenda. Dodatkowo pod koniec ubiegłego miesiąca giełda ogłosiła 14 inicjatyw strategicznych, w ramach których zamierza rozszerzyć swoje portfolio o nowe platformy obrotu, m.in. GPW Private Market, Platforma Aukcyjna Usług Infrastrukturalnych, Platforma Obrotu (OTF) czy Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi.

– Cena akcji po silnej fali spadkowej wybiła się w górę – doszło do przełamania linii trendu spadkowego – jest to wstępny sygnał kupna, potwierdzony przez wybicie powyżej linii oporu na 37,80 zł. Można mówić o próbie zmiany trendu na wzrostowy. Kolejny poziom oporu to 40,55 zł. Z kolei spadek ceny poniżej 37,80 zł i później 37,55 zł oznaczałby zniżkę ceny do bazy i możliwość powrotu ceny do dominującego trendu spadkowego. Zwyżkę ceny potwierdza układ wskaźników i oscylatorów analizy technicznej – dominują sygnały kupna. Wskaźniki wolumenowe (Akumulacja/Dystrybucja, A/D Chaikna i Money Flow Index) nie potwierdzają optymizmu wskaźników cenowych. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

Tego lata ciekawie może być także na kursie akcji Lubawy. Notowania producenta sprzętu i odzieży dla służb mundurowych zaliczyły już jedną imponującą zwyżkę. W maju kurs akcji wystrzelił o ponad 20 proc. po publikacji szacunkowych wyników za I kwartał.

– Cena po przełamaniu linii trendu spadkowego wybiła się w górę, a obecnie tworzy coś w rodzaju flagi z szansą na zwyżkę do co najmniej 1,02 zł. Silnym oporem jest poziom 0,93 zł. Na wskaźnikach analizy technicznej dominują sygnały kupna – MACD zakręcił w górę nad linią zero (bardzo optymistyczne wskazanie). Wskaźniki i oscylatory mają duży potencjał wzrostowy. Na wskaźnikach wolumenowych (Akumulacja/Dystrybucja oraz A/D Chaikna) widoczna jest pozytywna dywergencja wzmocniona sygnałem kupna na Money Flow Index. – zaznacza Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Blisko tegorocznych szczytów jest kurs akcji Polenergii. W spółce, na którą wezwanie ogłosiło PGE, doszło do roszad w akcjonariacie. Pakiet kontrolny przejęła Dominika Kulczyk. Miliarderka już zdeklarowała, że nie sprzeda akcji. Tymczasem według doniesień GG Parkiet, PGE może podnieść cenę w wezwaniu.

– Cena zakręciła w górę i zbliża się do oporu na 19,40 zł. Wybicie powyżej tego poziomu byłoby klasycznym sygnałem kupna i potwierdzeniem trendu wzrostowego. Kolejne opory to 19,98 i 22,10 zł. Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na większości wskaźników i oscylatorów – MACD zakręcił w górę nad linią zero, a ROC wybił się powyżej linii zero. Wskaźniki mają duże potencjały wzrostowe. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków od drugiej połowy maja. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, gpw, lubawa, pep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW: Udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 22 proc. w I połowie 2020

  Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wyniósł 22 proc. w I poł. 2020 r. (o 9 pkt proc. więcej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 93 proc. obrotów (wzrost o 9 pkt proc. r/r).

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • Szalone półrocze na GPW. Padły rekordy obrotów na rynku głównym i NewConnect

  W pierwszym półroczu wartość obrotów akcjami na rynku głównym GPW wyniosła rekordowe 131 mld zł. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się branże: finanse, handel i usługi oraz paliwa i energia. W tym samym czasie największe w historii obroty w wysokości ponad 4 mld zł zanotowały akcje z NewConnect. Największym wzięciem cieszyły się akcje spółek gamingowych, biotechnologicznych i OZE.

 • 5 spółek z rekordami na kursie akcji i dywidendą za pasem Na warszawskim rynku są spółki, które dają zarobić podwójnie. StockWatch.pl znalazł 5 ciekawych spółek, które oprócz zysków z szybującego kursu akcji oferują pokaźne dywidendy.
 • Warszawska giełda będzie promować handel na Platformie Żywnościowej. Rozważa wprowadzenie na nią kolejnych produktów rolnych

  Sellfood, czyli Platforma Żywnościowa, wspólne przedsięwzięcie GPW i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mimo pandemii działa zgodnie z planem. Pierwsze aukcje pszenicy okazały się sukcesem, więc rozważane jest rozszerzenie asortymentu zarówno produktów rolnych, jak i giełdowych. Pandemia przesunęła akcję informacyjną, która teraz ma ruszyć z całą mocą. Prezes GPW liczy, że przyczyni się ona do wzrostu popularności tej formy handlu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR