Analiza techniczna czterech apetycznych spółek spożywczych

Omawiane walory: , , ,

Przed spółkami spożywczymi święta, czyli najlepszy okres w roku. Z pomocą eksperta z SGH sprawdziliśmy, jak od strony technicznej przygotowane są notowania czterech producentów żywności na czas świątecznej koniunktury.

Z arcyciekawą sytuacją mamy do czynienia na kursie akcji Kruszwicy. Notowania wystrzeliły po ujawnieniu informacji na temat planów wypłaty wysokiej dywidendy zaliczkowej. Desygnowana kwota to blisko 200 mln zł. Walne w tej sprawie zaplanowano na 24 listopada. Jeśli akcjonariusze poprą projekt uchwały, to na każdą akcję otrzymają 8,70 zł. Stopa dywidendy względem obecnego kursu rynkowego wynosi prawie 13 proc. Zaliczka ma pojawić się na rachunkach akcjonariuszy 9 grudnia. Dzień dywidendy zaplanowano na 2 grudnia.

Kruszwica regularnie od 12 lat wypłaca dywidendę. W zeszłym rok stawka wyniosła 2,08 zł, co dało stopę w wysokości 3,18 proc. Jednak w I półroczu producent olejów i tłuszczów roślinnych nie rozpieszczał wynikami. Przychody grupy spadły z 1,146 mld zł do 1,081 mld zł, a EBIT z 46,8 mln zł do 9 mln zł. To skutek słabszej podaży nasion rzepaku, będącej skutkiem stosunkowo niskich zbiorów oraz wysokiego eksportu. W efekcie nastąpił spadek marż na przerobie tego surowca i spadek wolumenów sprzedaży olejów luzem oraz śruty rzepakowej.

– Kurs akcji Kruszwicy zrobił formację potrójnego dna i wybił się w górę. Teraz stoi pod ważnym pasmem oporowym wynoszącym 69,46-70,99 zł. To bardzo silny opór, którego nie udało się sforsować w ostatnich latach. Wyjście wyżej byłoby ewidentnym sygnałem do kolejnej fali wzrostowej z zasięgiem 87 zł – szczyt z 2010 r. Z drugiej strony wsparciami są 62,90 zł i 57,02 zł. Na wskaźnikach dominują sygnały kupna, ale RSI jest już wysoko. MACD, Stochastic i ROC mają jeszcze pewien potencjał wzrostowy. Akumulacja/Dystrybucja od kwietnia pokazuje napływ środków. Generalnie sytuacja techniczna na walorze wygląda dość optymistycznie. – zaznacza Krzysztof Borowski, ekspert ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Z niemocą walczy natomiast kurs akcji Wawelu. Notowania małopolskiego producenta słodyczy mają za sobą sześć z rzędu spadkowych miesięcy. Wyprzedaż akcji to odpowiedź na gorzkawy posmak wyników. W I półroczu EBIT zmniejszył się o 20 proc. r/r do 38,85 mln zł, a marża na tym poziomie spadła z 17,4 proc. do 13,5 mln zł. Rodzynkiem w cieście jest 3-proc. wzrost przychodów. Na wynikach swoje piętno odciska wzrost cen surowców używanych do produkcji oraz słabość złotego, co podnosi koszty zakupów importowych.


Dalszy ciąg artykułu zawiera analizę techniczną walorów Wawel, Colian oraz Tarczyński z prognozą kierunku i zasięgu ruchu i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, Kruszwica, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wawel rekomenduje 30 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r.

  Zarząd WAWELu rekomenduje przeznaczenie na dywidendę 44,99 mln zł z zysku netto za 2019 r., co oznacza wypłatę w wysokości 30 zł na akcję.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • ZM Henryk Kania zarzuca Tarczyńskiemu manipulacje i pisze do KNF

  Zakłady Mięsne Henryk Kania chcą, aby Komisja Nadzoru Finansowego sprawdziła, czy jego konkurent dopuścił się manipulacji cenami akcji. Zarząd zaprzecza, jakoby pismo Tarczyńskiego stanowiło ważną warunkową ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

 • Tarczyński złożył propozycję Kani

  Tarczyński złożył warunkową ofertę nabycia części Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Kurs akcji producenta wyrobów wędliniarskich podskoczył o blisko 30 proc.

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR