Analiza techniczna czterech ciekawych spółek spożywczych

Omawiane walory: , , ,

Akcje giełdowych producentów żywności, mimo rynkowej zawieruchy, zachowują krzepę. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził potencjał techniczny ZM Kania i IMC oraz zaktualizował ubiegłotygodniową analizę Indykpolu i Kruszwicy.

Akcje producentów żywności na tle słabego rynku radzą sobie całkiem nieźle. W ujęciu sektorowym WIG-Spożywczy co prawda schudł w ciągu miesiąca o 1,8 proc. (głównie za sprawą przeceny na kursie Kernela), ale względem WIG (-5,4 proc.) i WIG20 (-6,3 proc.) wypada dużo lepiej. Na akcjach wielu spółek produkujących żywność można było w tym czasie zarobić kilka-kilkanaście procent. Zdaniem Krzysztofa Borowskiego, branża spożywcza to obecnie jeden z najciekawszych technicznie segmentów warszawskiego rynku. W wielu walorach wciąż drzemie spory potencjał wzrostowy.

Po lutowej korekcie w ciekawym miejscu znalazł się kurs akcji Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Notowania w niecałe dwa tygodnie przejadły całe styczniowe zyski. Zdaniem eksperta od analizy technicznej, kluczowym zadaniem dla kursu producenta kabanosów na kolejne sesje jest zamknięcie luki oporu 1,52-1,57 zł.

– Cena po wybiciu w górę weszła w fazę korekty spadkowej – szczyt korekt przypadł na poziomie 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej z okresu: marzec-grudzień 2017 r. Cena porusza się poniżej średniej ruchomej 250-sesyjnej, która to „spycha” cenę w dół – a przynajmniej nie jest łatwym ruchomym oporem do przebicia. Cena po spadku, pod koniec stycznia zatrzymała się na zniesieniu Fibonacciego 23,6 proc. – teraz kluczowego znaczenia nabiera zamknięcie luki oporu na poziomie 1,52-1,57 zł. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały sprzedaży, ale RSI i ROC zbliżają się do swoich poziomów wyprzedania. Jednak MACD zbliża się od góry od linii zero (optymistycznym wskazaniem byłoby odbicie się oscylatora od tego poziomu w górę). Wskaźniki wolumenowe zakręciły w górę – sugerując lekki napływ środków na rynek tego waloru. W szerszej ramie czasowej widoczne jest przebicie linii trendu spadkowego. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Sporo się dzieje na kursie akcji IMC, który w ciągu miesiąca urósł o ponad 6 proc. Ukraińskie przedsiębiorstwo rolne pochwaliło się niedawno wynikami zbiorów kukurydzy. Według szacunków spółki, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wydajność z hektara osiągnęła poziom 9,1 t/ha (przed osuszeniem) i zrównała się z wynikiem z 2016 roku – najlepszym sezonie w historii firmy. W sumie IMC zebrała 610 tys. ton kukurydzy.

– Cena znajduje się w trendzie wzrostowym – po wybiciu powyżej oporu na 12,90 zł, powraca od góry do tego wsparcia. Kolejne poziomy oporu to 13,36 zł i 14,68 zł. Z kolei wsparcia położone są na: 12,11 i 11,70 zł. Niestety, na większości wskaźników i oscylatorów dominują wskazania sprzedaży, co może sugerować przedłużenie się korekty w trendzie bocznym. Z kolei wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji od lutego 2017 r. – MACD i Stochastic mają duże potencjały spadkowe, bowiem znajdują się w paśmie wykupienia. Na uwagę zasługuje też wzrost obrotów na ostatnich dwu sesjach. – wskazuje ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Krzysztof Borowski zaktualizował też sytuację techniczną na wykresach Indykpolu i Kruszwicy. Względem ubiegłotygodniowej analizy, kurs Indykpolu podjął kolejną próbę przebicia oporu na 81,50 zł. W miniony piątek poziom ten udało się jedynie naruszyć. Od strony technicznej, jego pokonanie będzie mocnym sygnałem kontynuacji trendu wzrostowego.

– Cena po utworzeniu bazy wybiła się tworząc nowy trend wzrostowy – obecnie cena zatrzymała się poniżej oporu na 81,50 zł. Jego przebicie otwiera drogę wyżej do: 100 zł. Z kolei spadek poniżej 73 zł stanowić będzie ostrzeżenie – linia trendu wzrostowego przebiega właśnie na tym poziomie. Ostatnia zwyżka przełożyła się na wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej – należy jednak pamiętać, że MACD i Stochastic są już dość wysoko, ale mają jeszcze pewien potencjał wzrostowy. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tego waloru, jednak na poprzednich dwóch sesjach lekko zakręciły w dół (A/D Chaikna nadal znajduje się ponad linią sygnalną). – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Poprzednią analizę techniczną spółek spożywczych znajdziesz tutaj

Miniony tydzień nie przyniósł rozstrzygnięcia na wykresie Kruszwicy. Kurs akcji cofnął się poniżej oporu umiejscowionego na poziomie 74 zł, ale nadal ma szansę na wyjście górą z trendu bocznego.

– Cena znajduje się w trendzie bocznym – ostatnio nie udało się przebić poziomu 73,99 zł. Wybicie w górę otwiera drogę wyżej do 85,80 czy 87,45 zł. Silne wsparcie stanowi poziom 65 zł – jego przebicie to spadek nawet do 41,15 zł. Trend boczny potwierdza układ średniej ruchomej 13-sesyjnej. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały sprzedaży (MACD, RSI i ROC) przy wskazaniu kupna na Stochastic (ale oscylator zbliża się od góry do swojej średniej). Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja sugeruje napływ środków na rynek tego waloru od marca 2017 r. A/D Chaikna znajduje się powyżej linii sygnalnej, ale zakręcił do niej od góry. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT imcompany, INDYKPOL, kania, Kruszwica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR