Analiza techniczna czterech spółek z wakacyjnej listy przebojów

Omawiane walory: , , ,

Lipiec na warszawskim parkiecie upłynął w rytmie wzrostów. Na półmetku lata część znanych i płynnych spółek już może pochwalić się dwucyfrowymi stopami zwrotu. Ekspert z SGH specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził techniczną kondycję czterech kandydatów do miana hitu tegorocznych wakacji.

Na półmetku lata część znanych i płynnych spółek już może pochwalić się dwucyfrowymi stopami zwrotu.

W lipcu akcje Gobarto podrożały o 9 proc., co podbiło 3-miesięczną stopę zwrotu to 26 proc. Sygnałem do rozpoczęcia rajdu okazały się opublikowane w połowie maja wyniki za I kwartał. Inwestorzy ciepło przyjęli 370-proc. wzrost zysku netto do 9,5 mln zł i 18-proc. poprawę przychodów do 397,7 mln zł. Dużo lepsze niż przed dokiem wyniki finansowe to efekty poprawy koniunktury na rynku trzody chlewnej oraz programu restrukturyzacji. Kolejna porcja danych fundamentalnych ze spółki już za kilka tygodni. Rozszerzony raport półroczny Gobarto opublikuje 24 sierpnia.

– Od października 2016 r. cena znajduje się w trendzie wzrostowym, a od maja br. doszło do przyspieszenia tej tendencji. Ostatnio cena wybiła się w górę, pokonując opór na 8,39 zł. Kolejny target to 8,70 zł. Wsparcie to poziomy: 8,06 i 7,55 zł. Cena wydaje się wchodzić powoli na hiperbolę wzrostową. Zwyżkę ceny potwierdza układ wskaźników analizy technicznej, na których dominują wskazania kupna. Od połowy czerwca cena znajduje się w trendzie wzrostowym. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

Tegoroczne wakacje do udanych zaliczą posiadacze akcji Kruka. Notowania lidera branży windykacyjnej w lipcu urosły o blisko 10 proc. i ustanowiły nowy historyczny szczyt na 342,80 zł. Jednak zdaniem analityków z Domu Maklerskiego PKO BP, to jeszcze nie koniec wspinaczki. Biuro w raporcie z 20 lipca wystawiło zalecenie kupuj i wyceniło jeden walor na 372 zł. Wzrostowy scenariusz kreśli także Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

– Cena po przełamaniu oporu na poziomie 325 zł, powróciła do tendencji wzrostowej. Formacja (z której cena wybiła się w górę) miała postać trójkąta spadkowego. Aktualnie kurs akcji zbliża się do poziomu zasięgu Fibonacciego w okolicy 350 zł. Cena pozostaje w pobliżu górnej wstęgi Bollingera i ponad zwyżkującą średnią ruchomą 13-sesyjną. Zwyżkę ceny potwierdza układ wskaźników i oscylatorów – dominują na nich wskazania kupna. Mają one jeszcze pewien potencjał wzrostowy. Bardzo optymistycznym było zakręcenie w górę oscylatora MACD nad swoją linią zero, a ROC utworzył na linii zera również formację trójkąta spadkowego, potwierdzając tym samym formację widoczną na wykresie ceny. Pewne obawy może budzić zachowanie wskaźników wolumenowych, które albo przestały rosnąć (Akumulacja/Dystrybucja) albo zniżkują (A/D Chaikina). – mówi ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

Lipiec okazał się łaskawy dla akcjonariuszy KGHM. W ciągu miesiąca akcje lubińskiego kombinatu dały zarobić o blisko 12 proc. Dwucyfrowa stopa zwrotu to przede wszystkim zasługa drozejącej miedzi. Obecnie notowania czerwonego metalu są na najwyższych od dwóch lat poziomach.

– Cena utworzyła formację potrójnego dna i wybiła w górę. Obecnie stara się przełamać pierwszy z trzech istotnych oporów: 123,05 zł; 129,50 zł; 136 zł. Cena porusza się przy górnej wstędze Bollingera i ponad zwyżkującą średnią ruchomą. Na MACD i Stochastic wolny obowiązują wskazania kupna, jednak stają się one już nieco wykupione. Z kolei ROC i RSI wygenerowały wstępne wskazania sprzedaży. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja stara się lekko zakręcić w górę wybijając się z krótkoterminowego trendu spadkowego. Istotnym wsparciem jest dno na 115,35 zł. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

W lipcu wiatr w żagle złapały też notowania Orange Polska. Miesięczna stopa zwrotu wynosi plus 8 proc. W ubiegłym tygodniu impulsem do wzrostów okazały się lepsze od oczekiwań wyniki za II kwartał. Przychody spadły wolniej od prognoz (-2 proc. r/r) i wyniosły 2,84 mld zł, natomiast wyniki operacyjne i netto okazały się dużo lepsze niż przed rokiem. Zysk operacyjny podskoczył o 19 proc. do 169 mln zł, a zysk netto wystrzelił aż o 320 proc. do 71 mln zł.

– Obiecujące wybicie ceny w górę – doszło do przełamania oporu na poziomie 5,33 zł. Cena zbliża się do kolejnych zatrzymań na: 5,64-5,70 zł, a następnie przy 6,09 zł. Kluczowym oporem jest 6,23 zł – wtedy dopiero można mówić o zmianie średnioterminowego trendu ze spadkowego na wzrostowy. W szerszej ramie czasowej cena przełamała linię średnioterminowego trendu spadkowego. Zwyżka ceny została potwierdzona przez sygnały kupna na wskaźnikach i oscylatorach – na większości z nich dominują sygnały kupna, poza Stochastic. Wskaźniki wolumenowe zakręciły w górę, potwierdzając aprecjację ceny, podobnie jak sam wzrost wolumenu obrotów. – ocenia Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Gobarto, kghm, Kruk, orangepl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR