Andrea Unger: Jeśli lubisz trading i robisz to z zaangażowaniem, efekty przyjdą same

Andrea Unger, włoski trader, 4-krotny zwycięzca World Cup Trading Championship i gość honorowy konferencji Inwestuj Inteligentnie organizowanej przez Dom Maklerski TMS Brokers, w rozmowie z redakcją StockWatch.pl opowiada o inwestycjach i życiu zawodowego tradera.

Andrea Unger, włoski trader, 4-krotny zwycięzca WorldCup Trading Championship

StockWatch.pl: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z inwestowaniem? W jaki sposób zdobywałeś doświadczenie i kiedy zdecydowałeś się zostać zawodowym traderem?

Andrea Unger: W tradingu liczą się umiejętności. Zawsze marzyłem o pracy, w której im ktoś jest lepszy, tym lepsze osiąga wyniki. Tak jednak nie było podczas mojej 9-cio letniej kariery w firmach międzynarodowych. Wiele rzeczy mnie frustrowało i potrzebowałem diametralnej zmiany, by odnaleźć motywację. Odpowiedzią był trading. Doświadczenia nabierałem przez internet. Dużo się uczyłem, wielokrotnie stosując metodę prób i błędów.

Wyobraźmy sobie, że możemy cofnąć się w czasie. Czy zmieniłbyś tę decyzję?

Gdybym spotkał Andrea Ungera na etapie podejmowania decyzji z pewnością poradziłbym mu by nie zostawał traderem. Mówię to każdemu, ponieważ wiem ile niebezpieczeństw czyha. Słyszałem tak wiele smutnych historii, że nie mogę nikomu polecić, by porzucił swoją pracę i zajął się tradingiem. Niemniej, jestem przekonany, że podjąłem słuszną decyzję – mam najlepszą pracę na świecie. Kocham to co robię. To jest tak, jakbym w ogóle nie pracował – to rodzaj hobby. Wiem jednak, że miałem wiele szczęścia. Jestem świadomy zagrożeń. Dziękuję Bogu, że jestem tu gdzie jestem.

>> 22 kwietnia w Warszawie, odbędzie się konferencja Inwestuj Inteligentnie, podczas której polscy inwestorzy będą mogli spotkać się na żywo z Andrea Ungerem Zostały ostatnie miejsca

Czy doświadczyłeś w swoim życiu chwil załamania? Momentu, który zmienił Twoje spojrzenie na rynek lub w znaczący sposób wpłynął na Twój sukces?

Na samym początku nie byłem w stanie rozwinąć strategii tradingowej. Łączyłem wszelkiego rodzaju wskaźniki starając się osiągnąć wyniki, ale nie przynosiło to efektu. Wtedy znajomy zaprosił mnie do współpracy i pokazał kilka prostych modeli. Nie mogłem uwierzyć, że to takie łatwe. Od tego momentu obrałem odpowiedni kierunek, a reszta jest historią.

Jak ewoluował Twój styl inwestowania z biegiem lat? Dlaczego zdecydowałeś się skupić na automatycznym tradingu?

Wierzę w dywersyfikację zarówno rynków, jak i modeli. Manualne zapanowanie nad wieloma strategiami nie jest łatwe, dlatego potrzebuję komputera. O wiele prościej jest także podjąć decyzję przed tradingiem, niż w jego trakcie, dlatego automatyzacja była naturalnym krokiem. Czuję się jak inżynier, zajmujący się liczbami.

Opowiedz nam proszę nieco więcej o swoich obecnych inwestycjach. Na jakich instrumentach bazowych grasz najczęściej? Ile i jakie strategie zawiera Twój aktualny portfel?

Posiadam ponad 80 aktywnych systemów, wybranych spośród powyżej 200 elementów. Najczęściej wykorzystuję płynne kontrakty terminowe z wykorzystaniem różnych modeli. Podążam za trendem, czasem również inwestuję kontrariańsko. Wykorzystuję również swing trading.

Jak wygląda Twój standardowy dzień pracy? Jak wiele czasu tygodniowo poświęcasz na testowanie i ewentualne zmiany swoich strategii?

Zajmuję się wieloma rzeczami, prowadzę portal edukacyjny: skilledacademy.com co pochłania wiele energii. Zawsze jednak znajduję czas na rozwój nowych pomysłów. Zmianom nie poświęcam zbyt wiele uwagi, mam tak wiele strategii, że nie jestem w stanie pracować nad każdą z nich. Najlepszy system wybieram za pomocą rankingu wyników.

Czym w praktyce różni się trading z wykorzystaniem strategii automatycznych i manualnych?

Strategie automatyczne nie wymagają niczego poza kontrolowaniem wyników, wszystko jest zautomatyzowane. Nigdy nie byłbym w stanie zapanować nad 80 systemami jednocześnie. Transakcje odbywają się 5 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, nie ma takiej fizycznej możliwości, by dokonać wszystkich ręcznie. Mogę podróżować, czytać, jechać na wakacje czy pracować nad innymi projektami a w tym czasie systemy działają zgodnie z ustalonymi przeze mnie regułami – uważam, że to ogromna zaleta.

Ile trwa cykl życia poszczególnych strategii? Czy istnieją takie, które latami niezmienione, spełniają swoje zadanie? Czy jednak konieczne jest ciągłe dostosowywanie ich do dynamicznych uwarunkowań rynku?

Klika z moich strategii przynosi profity przez lata, inne natomiast przestały być efektywne. Nie poświęcam temu zbyt wiele uwagi, nie wierzę w dopasowywanie parametrów, ponieważ to byłoby przesadą. To, że system zaczyna przynosić straty jest, w moim odczuciu spowodowane uwarunkowaniami rynku. Sytuacja taka wymaga zastosowania nowej strategii a nie naprawy tej wadliwej.

Zwycięstwo w World Cup Trading Championships trzy razy z rzędu – to robi wrażenie i świadczy o tym, że wygrana nie jest dziełem przypadku. Jak tego dokonałeś? Które mistrzostwa były najtrudniejsze?

Najtrudniej było w 2008 roku, ciężej było tylko w 2009 r., ale w 2010 r. było jeszcze gorzej… Oczywiście żartuję. To była ciężka praca, połączenie techniki, koncentracji, umiejętności i szczęścia. Kiedy zwyciężyłem w 2008 r. przeczytałem wywiad z Michaelem Cookiem – laureatem mistrzostw z 2007 roku. Powiedział on, że marzy o wygranej trzy razy z rzędu, ponieważ nikt wcześniej tego nie dokonał. Pomyślałem więc, że powinienem spróbować i zrobiłem to. Ostatni miesiąc 2010 r. i tak był tragiczny – traciłem pieniądze a osobie, która zajęła drugie miejsce świetnie szło. Ryzykowałem utratę mojego dorobku z trzech lat w kilka tygodni, stres wówczas był niesamowity!

Udział w mistrzostwach wiąże się z wyższym ryzykiem. Czy w warunkach poza konkursem jesteś w stanie osiągnąć równie spektakularne efekty?

Oh, byłbym szaleńcem, gdybym grał tak agresywnie! Standardowo podejmuję mniejsze ryzyko – nie potrzebuję takich wyników!

Jednorazowe wygrane czy serie efektywnych transakcji zdarzają się także mniej doświadczonym traderom, ale utrzymanie formy przez wiele kolejnych lat to sztuka dostępna nielicznym. Jaki jest Twój sekret?

Jestem najlepszy!!!! Znowu żartuję! Pierwszą zasadą tradingu jest pokora i myślę, że ją mam. Ciężka praca to mój sekret i właściwie żadna tajemnica. Kocham tę pracę, co oczywiście pomaga, nigdy bowiem nie robiłem tego dla pieniędzy. Jeśli lubisz trading i robisz to z zaangażowaniem, efekty przyjdą same.

Po serii dużych zysków zwykle następuje słabszy okres. Co wtedy czujesz i jak radzisz sobie z takimi sytuacjami? Jak radzisz sobie ze stresem?

Andrea Unger: Wiem, że następują nawet dłuższe okresy (miesiące) spadków. Nie lubię ich, denerwuję się i odczuwam frustrację. Nie chodzi tu o pieniądze czy straty, ale o konieczność czekania na wzrosty bez żadnej pewności (nic nie jest pewne), że nadejdą. Radzę sobie ze stresem, muszę – gdybym tego nie robił, nie mógłbym być traderem. Niemniej, nie lubię spadków!

Jak oceniasz obecną sytuację na rynkach finansowych? Czy wiele się zmieniło w ciągu Twojej kariery? Czy sukces w inwestowaniu łatwiej odnieść teraz, czy gdy zaczynałeś?

Obecnie (na początku 2017 r.) zmienność na wszystkich rynkach jest bardzo niska, co czyni trading ogromnie trudnym. Rynki stają się bardzo efektywne, a to również boli. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że dziś jest o wiele trudniej, niż 10 lat temu, oczywiście nadal jest to możliwe, ale zdecydowanie trudniejsze. Nie mówię o inwestowaniu, mam na myśli trading – uważam, że to dwa różne światy. W tej chwili inwestowanie również nie jest najłatwiejsze, biorąc pod uwagę wysokie wyceny indeksów giełdowych i absurdalny poziom obligacji…

Jesteś członkiem MENSY, najstarszej, najbardziej znanej społeczności osób posiadających największy iloraz inteligencji. Czy ponadprzeciętny poziom intelektualny jest konieczny by osiągnąć sukces w tradingu, czy też wynika to z innych cech?

Być może to pomaga, ale nie jest to na pewno konieczne. Nie twierdzę, że Forrest Gump odniósłby sukces, ale przeciętnie inteligentny człowiek może osiągnąć te same wyniki co ja. Może nawet lepsze, jeśli jest zaangażowany i gotowy do ciężkiej pracy.

Jakie cechy powinien posiadać trader? Jeśli miałbyś zatrudnić kogoś do zarządzania swoimi pieniędzmi, co brałbyś pod uwagę?

Trader musi być pokorny, jeśli ktoś jest arogancki, rynek prędzej czy później go ukarze. Kiedy spotykam innego tradera, od razu odnoszę pozytywne wrażenie, jeśli mówi więcej o swoich stratach, niż zyskach. Ludzie, którzy mówią o spektakularnych sukcesach nie są wiarygodni. Widziałem tak wiele w tej branży, że wiem, jak trudno osiągnąć dobre wyniki.

Ostatnie pytanie. Jakich trzech wskazówek udzieliłbyś początkującemu traderowi?

Zachowaj pokorę, rób to z pasją, a nie dla pieniędzy i przemyśl wszystko dwa razy, bo nie jest to łatwa gra!

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję za tę możliwość.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR