Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Mogłoby się zdawać, że po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego inwestorzy w Europie poczuli lekki zawód. Wydźwięk komunikatu wprawdzie wydaje się być gołębi, jednak słynne powiedzenie mówi: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale w komunikacie dodano wzmiankę o tym, że do połowy 2020 r. stopy pozostaną na „obecnym lub niższym poziomie”. Jest to wyraźna zapowiedź tego, że bank jest gotowy do dokonania cięcia już przy okazji najbliższego posiedzenia. Zgodnie z komunikatem, zlecono komitetom Eurosystemu analizę możliwych opcji luzowania polityki monetarnej, z czym łączy się między innymi kwestia ustalenia zakresu i rozmiaru nowego programu skupu aktywów. Podczas konferencji M. Draghi nie ukrywał, że oczekiwane odbicie w strefie euro w drugiej połowie roku jest mało prawdopodobne, niemniej szef EBC wciąż nie wierzy w głęboką recesję.

Wygląda na to, że brak podjęcia jakichkolwiek działań „już teraz” w pewnym sensie rozczarowało rynek. Po godzinie piętnastej niemiecki DAX zanurkował i w momencie pisania komentarza notowany jest 1,2 proc. poniżej kreski. Gwałtowne pogorszenie nastrojów nie ominęło również Polski – WIG20 niemal przez cały dzień notowany był w okolicach poziomu neutralnego, by ostatecznie zaliczyć spadek o 1,1 proc.

Spoglądając na rynek długu, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w tym przypadku inwestorzy odczytują bieżącą sytuację zgoła inaczej. Po publikacji komunikatu EBC, rentowności niemieckich bundów zaliczyły nowe dołki w okolicach -0,42 proc. Jednak to, co mogło zrobić największe wrażenie, tym razem dotyczyło greckiego długu – rentowności obligacji 10-letnich tego kraju po raz pierwszy w historii spadły poniżej 2 proc. Warto w tym momencie przytoczyć szczyptę historii i przypomnieć, że w marcu 2012 r., podczas gdy gospodarka grecka przechodziła największe turbulencje, rentowności tych samych obligacji sięgały momentami 48 proc. Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja fiskalna Grecji małymi krokami odzyskuje równowagę, niemniej jednak stosunek długu publicznego do PKB wciąż stanowi ponad 180 proc. Sytuacja ta pokazuje, że pogłębiające się zjawisko ujemnych rentowności wypiera inwestorów w stronę bardziej ryzykownych aktywów, sprawiając tym samym, że stają się one niepokojąco drogie. Przykładem tego zjawiska jest chociażby ostatnia aukcja 7-letnich obligacji greckich, która przyciągnęła czterokrotnie więcej zainteresowanych niż przewidywano w pierwotnych założeniach sprzedaży.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nie stawiamy absolutnie polskiego długu w tym samym szeregu, w którym znajdują się obligacje greckie, należy jednak odnotować, że w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu, kapitał wędruje również do Polski. Rentowności polskich obligacji 10-letnich także znalazły się dziś na moment poniżej symbolicznej bariery 2 proc. i stały się niższe niż rentowności ich amerykańskich odpowiedników. Taki układ wydaje się mieć nieco „egzotyczną” formę i nie wydaje się, by utrzymał się w dłuższym terminie.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 lipca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR