StockWatch.pl

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Mogłoby się zdawać, że po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego inwestorzy w Europie poczuli lekki zawód. Wydźwięk komunikatu wprawdzie wydaje się być gołębi, jednak słynne powiedzenie mówi: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale w komunikacie dodano wzmiankę o tym, że do połowy 2020 r. stopy pozostaną na „obecnym lub niższym poziomie”. Jest to wyraźna zapowiedź tego, że bank jest gotowy do dokonania cięcia już przy okazji najbliższego posiedzenia. Zgodnie z komunikatem, zlecono komitetom Eurosystemu analizę możliwych opcji luzowania polityki monetarnej, z czym łączy się między innymi kwestia ustalenia zakresu i rozmiaru nowego programu skupu aktywów. Podczas konferencji M. Draghi nie ukrywał, że oczekiwane odbicie w strefie euro w drugiej połowie roku jest mało prawdopodobne, niemniej szef EBC wciąż nie wierzy w głęboką recesję.

Wygląda na to, że brak podjęcia jakichkolwiek działań „już teraz” w pewnym sensie rozczarowało rynek. Po godzinie piętnastej niemiecki DAX zanurkował i w momencie pisania komentarza notowany jest 1,2 proc. poniżej kreski. Gwałtowne pogorszenie nastrojów nie ominęło również Polski – WIG20 niemal przez cały dzień notowany był w okolicach poziomu neutralnego, by ostatecznie zaliczyć spadek o 1,1 proc.

Spoglądając na rynek długu, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w tym przypadku inwestorzy odczytują bieżącą sytuację zgoła inaczej. Po publikacji komunikatu EBC, rentowności niemieckich bundów zaliczyły nowe dołki w okolicach -0,42 proc. Jednak to, co mogło zrobić największe wrażenie, tym razem dotyczyło greckiego długu – rentowności obligacji 10-letnich tego kraju po raz pierwszy w historii spadły poniżej 2 proc. Warto w tym momencie przytoczyć szczyptę historii i przypomnieć, że w marcu 2012 r., podczas gdy gospodarka grecka przechodziła największe turbulencje, rentowności tych samych obligacji sięgały momentami 48 proc. Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja fiskalna Grecji małymi krokami odzyskuje równowagę, niemniej jednak stosunek długu publicznego do PKB wciąż stanowi ponad 180 proc. Sytuacja ta pokazuje, że pogłębiające się zjawisko ujemnych rentowności wypiera inwestorów w stronę bardziej ryzykownych aktywów, sprawiając tym samym, że stają się one niepokojąco drogie. Przykładem tego zjawiska jest chociażby ostatnia aukcja 7-letnich obligacji greckich, która przyciągnęła czterokrotnie więcej zainteresowanych niż przewidywano w pierwotnych założeniach sprzedaży.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nie stawiamy absolutnie polskiego długu w tym samym szeregu, w którym znajdują się obligacje greckie, należy jednak odnotować, że w poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu, kapitał wędruje również do Polski. Rentowności polskich obligacji 10-letnich także znalazły się dziś na moment poniżej symbolicznej bariery 2 proc. i stały się niższe niż rentowności ich amerykańskich odpowiedników. Taki układ wydaje się mieć nieco „egzotyczną” formę i nie wydaje się, by utrzymał się w dłuższym terminie.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 lipca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • PZU ubezpieczy wynajmujących i najemców

  Awarie, dewastacje oraz zalegający z czynszem lokatorzy to jedne z najczęściej występujących ryzyk związanych z wynajmem mieszkania. PZU przygotował specjalne ubezpieczenie, które ma zapewnić spokojny sen wynajmującym i najemcom. Polisa gwarantuje wynajmującemu m.in. ochronę czynszu do 9 tys. zł.

 • Tauron Polska Energia czeka na decyzję MŚ w sprawie budowy sztucznej wyspy na Bałtyku

  Perspektywicznie największym źródłem energii z OZE są morskie farmy wiatrowe –  uważa Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia. 

 • Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

  Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, Ergis, Echo Investment i Klabater.

 • LPP debiutuje w Finlandii

  Polski producent odzieży w październiku br. zadebiutował w Finlandii. To 25 kraj na mapie gdańskiej spółki. 

 • Kurs akcji The Farm 51 spada po premierze Chernobylite

  W środę gra Chernobylite zadebiutowała w wczesnym dostępie na platformie Steam. Reakcja inwestorów na premierę jest mieszana, a kurs akcji The Farm 51 momentami spadał o 11 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR