Asbis znów bije rekordy. Grupa spodziewa się mocnego 2021 roku

Omawiane walory:

Dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. W czwartek kurs akcji Asbisu rośnie o kilka procent i poprawia historyczne szczyty. Za jedną akcję trzeba zapłacić już ponad 10 zł.

asbis, informatyka, handel, akcje, wyniki,

(Fot. spółka)

W samym czwartym kwartale 2020 roku Asbis wypracował rekordowe kwartalne wyniki finansowe. Przychody w tym okresie wyniosły 865,8 mln USD (wzrost o 30 proc. względem IV kw. 2019 r.), natomiast zysk netto wyniósł 21,4 mln USD, co oznacza wzrost o 167 proc. w odniesieniu do porównywalnego okresu ubiegłego roku.

W 2020 roku największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (54,5-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (24,3-proc. udział). Polska zagościła już na stałe wśród 10 krajów o najwyższych przychodach w Grupie, zajmując w całym roku 8. miejsce z przychodami na poziomie blisko 71,2 mln USD (wzrost o 43 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku).

Asbis zrealizował podwyższoną 23 grudnia 2020 roku prognozę finansową na 2020 r., która zakładała wypracowanie przychodów pomiędzy 2,0 mld USD a 2,2 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 32 mln USD a 34 mln USD. Grupa wypłaciła 17 grudnia 2020 r. akcjonariuszom zaliczkę z zysków za 2020 r. w wysokości 0,10 USD na akcję (w sumie 5.550.000 USD).

Grupa podpisała nowe umowy o współpracy z firmami, m.in.: Rakuten TV, Kemp Technologies, A10 Networks, Tintri, Bang&Olufsen, NVIDIS, HYPERVSN, MacPaw, TCL, Logitech, DELL. Asbis kupił także 40 proc. udziałów spółki CLEVETURA LLC i wprowadził na rynek unikalną, pierwszą na świecie intuicyjną klawiaturę Click&Touch opartą na opatentowanej technologii Touch on Keys. Obecnie trwa intensywna komercjalizacja projektu.

– Miniony rok był inny pod wieloma względami. Był też rokiem, w którym wszyscy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia większości naszych działań do internetu, co początkowo wpłynęło na zwiększone wydatki na sprzęt przeznaczony nie tylko do pracy, ale też nauki czy rozrywki. Uwolniło to też duży popyt na sprzęt IT związany z rozbudową sieci komunikacyjnych, ale też inwestycjami w samą infrastrukturę IT. Asbis jak zwykle nie zawiódł swoich klientów i potrafił zrealizować zamówienia w określonym terminie. Po raz kolejny dowiedliśmy, że potrafimy efektywnie i elastycznie działać, dopasowując się do panujących okoliczności rynkowych – powiedział Serhei Kostevitch, dyrektor generalny i przewodniczący rady dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

– Rok 2020 był dla nas rekordowy. I to nie tylko na poziomie przychodów, ale również zysków. Zrealizowaliśmy naszą prognozę finansową, która była ustalona na wysokim poziomie. Obecnie nie zwalniamy tempa. Pracujemy już na kolejny dobry rok – dodał Serhei Kostevitch.

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. Nie zmieniło się to ani w IV kwartale 2020 r., ani w całym 2020 roku. Udział regionu krajów byłego ZSRR w przychodach ASBIS ogółem wzrósł do 54,5 proc. w 2020 roku z 53,5 proc. w 2019 roku.

Analiza według krajów potwierdza doskonałe wskaźniki wzrostu, które Grupa była w stanie osiągnąć we wszystkich głównych krajach działalności.

Najwyższy wzrost sprzedaży w 2020 roku wypracowała Polska, a największymi czynnikami wzrostu były procesory, dyski SSD oraz moduły pamięci (RAM).

Krajami o najwyższym wzroście sprzedaży w okresie I-IV kw. 2020 r. były:

 • Polska – wzrost o 42,9 proc.
 • Kazachstan – wzrost o 41,9 proc.
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – wzrost o 26,2 proc.
 • Rosja – wzrost o 23,4 proc.
 • Białoruś – wzrost o 18,3 proc.
 • Ukraina – wzrost o 13,4 proc.
 • Czechy – wzrost o 10,5 proc.

Wzrost sprzedaży krajów byłego ZSRR był generowany głównie przez sprzedaż nowych produktów Apple oraz projekty biznesowe.

Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,91 mld USD w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o asbis)

 • CD Projekt ciąży WIG20, w grze KGHM i Mercator

  CD Projekt dostał zadyszki, na czym cierpi WIG20, który nie ma siły rosnąć pomimo dobrych nastrojów na rynkach. W centrum uwagi znajduje się też KGHM i Mercator Medical. Tematem dnia znów są rosnące rentowności długu na świecie.

 • Asbis zarekomendował wypłatę rekordowej dywidendy za 2020 r.

  Wiodący dystrybutor produktów IT oraz elektroniki użytkowej na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki poinformował, że rada dyrektorów podjęła dziś decyzję o zarekomendowaniu zbliżającemu się zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę finalnej dywidendy z zysków za 2020 r. w wysokości 0,20 USD na akcję. Oznacza to wypłatę kolejnych 11,1 mln USD z zysku netto po opodatkowaniu za 2020 rok.

 • Patch dla WIG20, w grze CD Projekt, Orlen i Asbis

  Informacje o spodziewanych dodatkach do gry "Cyberpunk2077" windują kurs akcji CD Projektu i jednocześnie notowania indeksu dużych spółek. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach KCI, ASBISu i NanoGroup.

 • WIG20 ucieka spod noża, w grze KGHM i Mabion Jeżeli giełdowe byki chcą uratować sytuację na wykresie WIG20, to nie mogą odpuścić i muszą dowieźć obecne wzrosty do końca sesji. A jeszcze lepiej jak je powiększą. Inaczej widmo spadków dalej będzie wisieć nad GPW.
 • GPW najmocniejszą giełdą w Europie, Mabion i Biomed wracają do wzrostów

  W poniedziałek warszawska giełda wyróżnia się wzrostami na tle europejskich indeksów. W centrum uwagi jest JSW, Biomed Lublin i Mabion. Mocne są też koncerny energetyczne.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR