Azoty Tarnów i Puławy o krok od stworzenia chemicznego imperium

Omawiane walory: ,

Podniesienie ceny ofertowej przez Akron stało się katalizatorem procesu konsolidacji polskiej branży chemicznej. W poniedziałek nastąpi dramatyczny finał wezwania, które uruchomiło reakcję łańcuchową. Tarnowskie Azoty chcą w dwóch etapach przejąć Zakłady Azotowe Puławy, najpierw skupując 32 proc. za gotówkę, a za resztę płacąc nowymi akcjami. Sprawdziliśmy co to oznacza dla indywidualnych akcjonariuszy obu spółek.

Jeszcze w piątek, kiedy powstawał artykuł na temat szans powodzenia wezwań na spółki chemiczne sugerowaliśmy, że sobotnie decyzje akcjonariuszy tarnowskich azotów mogą zadziałać jak system naczyń połączonych. Zapytani przez StockWatch.pl eksperci przedstawili swoje opinie na temat wezwania Akronu na Azoty Tarnów i Synthosu na ZA Puławy. Wśród nich był Tomasz Kasowicz z Erste Securities, który wyraził opinię, że kwestia przejęcia puławskich zakładów może skomplikować się jeszcze bardziej, gdy do rozgrywki włączą się Azoty Tarnów, za sprawą głosowania nad emisją akcji. Już wówczas ekspert podejrzewał możliwość przebicia oferty Synthosu.

>> Po podwyższeniu ceny przez Akron zapytaliśmy ekspertów o dalsze scenariusze. >> Analitycy o szansach powodzenia wezwań na spółki chemiczne.

Słowa analityka szybko znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo jeszcze w piątek tarnowska spółka wezwała na 32 proc. Puław i zaoferowała 110 zł za walor. Łączna wartość oferty to 673 mln zł. Okres zapisów przewidziano na 2-16 sierpnia 2012 r. Realizacja pierwszego kroku zmierzającego do połączenia obu chemicznych grup będzie opłacona gotówką ze środków własnych, dodatkowo spółka zapewniła sobie gwarancję bankową od Societe Generale.

Kolejne istotne decyzje zapadły na sobotnim WZA Azotów Tarnów, gdzie stawili się akcjonariusze reprezentujący 77,7 proc. kapitału zakładowego. Głosowanie nad uchwałą umożliwiającą podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji nie pozostawiło wątpliwości co do ich zamiarów. Decyzja została podjęta miażdżącą większością – oddano ponad 86 proc. głosów za emisją obronną. Teraz w każdej chwili Azoty mogą przeprowadzić emisję nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru o łącznej wartości nominalnej do 240,4 mln zł. Ponieważ cena nominalna wynosi 5 zł, oznaczałoby to emisję nawet 48 mln szt. akcji, co przekłada się na rozwodnienie aż o 75 proc., gdyż obecna liczba akcji wynosi 64 mln szt. Wystarczy decyzja zarządu o liczbie akcji i cenie emisyjnej. Papiery zostaną skierowane wyłącznie do akcjonariuszy ZA Puławy. Parytet wymiany ustalono następująco: jeden walor ZA Puławy to wkład niepieniężny na pokrycie 2,5 akcji tarnowskiej spółki. W ten sposób Azoty mają przejąć kontrolę nad puławskimi zakładami (100-proc. pakiet) bez konieczności angażowania znacznych środków pieniężnych i zaciągania długu. >> Treść uchwał znajdziesz tutaj.

Aktualnie, tj. po wynikach I kwartału 2012 r., wartość księgowa przypadająca na jeden walor Azotów to 51,90 zł, zaś Puław 122,93 zł – parytet na tym poziomie wynosi 2,37. Azoty są notowane na otwarciu poniedziałkowej sesji po około 38 zł, a Puławy po 104 zł – parytet wynosi 2,73. Przyjęte w uchwale 2,5 jest więc proporcją neutralną dla akcjonariuszy obu spółek. Warto dodać, że obie spółki sa podobnie niedowartościowane: C/WK dla Azotów wynosi 0,73, a dla Puław 0,84.

Ale wiele wskazuje na to, że choć w chemicznej rozgrywce padł właśnie szach, nie jest to jeszcze mat. Wszystko się wyjaśni, gdy poznamy wyniki wezwania Akronu na Azoty Tarnów.

– Uważamy, że sama idea konsolidacji przemysłu chemicznego jest interesująca, ale powinna być przeprowadzona w sposób przejrzysty i przemyślany. Czy dojdzie do połączenia grupy Azoty Tarnów i ZA Puławy według zaproponowanego planu – dziś nie wiadomo. W naszej opinii w procesie przygotowywania tej transakcji nie uwzględniono wielu ryzyk, takich jak ryzyko powstania monopolisty na polskim rynku, a także popełniono liczne uchybienia, mogące rzutować na to czy nowa emisja w formie zaproponowanej w piątek w nocy, na godziny przed walnym zgromadzeniem, w ogóle będzie mogła dojść do skutku. Dlatego właśnie uważamy, że nasza oferta jest dla akcjonariuszy Azoty Tarnów pewna i najkorzystniejsza. – skomentował Vladimir Kantor.

Przypomnijmy, że rosyjski holding pierwotnie proponował 36 zł za akcję Azotów, a termin zapisów był kilkakrotnie wydłużany. Ostatecznie w piątek Akron postawił wszystko na jedną kartę i podbił stawkę do 45 zł za walor. Oferta niezwykle kusząca nie tylko ze względu na aktualną rynkową wycenę (38 zł na zamknięciu piątkowej sesji), ale także fakt że akcje tarnowskiej spółki nigdy nie były tak wysoko wyceniane. Dodatkowo Akron oświadczył, że rezygnuje z wymogu osiągnięcia 66-proc. progu, aby wezwanie było skuteczne. To wcale nie oznacza, że Akron zagrał All in i zadowoli się każdym zgłoszonym pakietem. Wentyl bezpieczeństwa przewiduje możliwość odstąpienia od wykupu akcji w zależności wyniku walnego, które teraz już znamy.

– Ostateczna decyzja zależeć będzie od tego, jak znaczący mniejszościowy pakiet akcji będziemy mogli objąć w ramach złożonych przez inwestorów zapisów. Oczywiście rozliczenie wezwania i objęcie akcji możliwe będzie tylko w sytuacji, gdy zniknie ryzyko rozwodnienia kapitału zakładowego spółki. W szczególności oznacza to, że najbliższe NWZA Azotów Tarnów zakończy się 14 lipca odrzuceniem proponowanych uchwał. – powiedział jeszcze w piątek Vladimir Kantor.

>> Wóz albo przewóz: >> Akron rzutem na taśmę podniósł cenę w wezwaniu na Azoty Tarnów.

Teraz inwestorzy czekają na ruch Akronu. Tymczasem jak zauważają analitycy, opcja wejścia Rosjan do tarnowskiej grupy ma również pozytywne aspekty. Należy pamiętać, że spółka jest jednym z największych odbiorców gazu w kraju, a Akron zapewniłby dostawy tańszego surowca. Dodatkowo mógłby dostarczać własnej produkcji amoniak niezbędny do wytwarzania nawozów. Rachunek ekonomiczny to jedno, ale gdy w grę wchodzi polityka priorytety szybko zamieniają się miejscami. Wkrótce poznamy efekty kuszenia – zapisy trwają do 16 lipca do godz. 17.

– Przeanalizujemy dokładnie wyniki walnego zgromadzenia. Nasze stanowisko w sprawie wezwania opublikujemy na początku przyszłego tygodnia. (…) Finalna decyzja odnośnie rozliczenia wezwania oraz zakupu akcji będzie podjęta w oparciu o analizę liczby akcji, na które zostały złożone zapisy. – informował w weekend wiceprezes rosyjskiej grupy.

Dotychczas w wyścigu o Zakłady Azotowe w Puławach rywalizował Synthos, z ceną maksymalną opiewająca na 102,50 zł, i spółka pracownicza Chemia-Puławy oferująca 105 zł. Jednak teraz żółta koszulka lidera bezsprzecznie należy do tarnowskich Azotów.

Sytuacja wokół wezwań zmienia się błyskawicznie, w podobnym tempie urosły przez weekend aspiracje związane z efektami przejęć. Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski, porównał rozmiary konsolidacji do innej giełdowej spółki.

– Na tę chwilę konsolidację sektora chemicznego przeprowadzamy tylko w ramach zakładów azotowych w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie Koźlu. Możemy stworzyć w sektorze chemicznym drugi KGHM. – zapewnił minister.

Dodatkowo minister już zapowiedział, że odpowiedź resortu na propozycję Azotów Tarnów będzie pozytywna.

– Z mojej strony, ze strony MSP, mogę zapewnić, że będziemy nasze udziały w Puławach zamieniać na udziały ZA Tarnów, co jest planowanym drugim etapem fuzji obu spółek. – dodał minister Mikołaj Budzanowski.

Głównymi akcjonariuszami puławskich zakładów są: Skarb Państwa (50,67 proc.), Kompania Węglowa SA (9,9 proc.), Zbigniew Jakubas (5,16 proc.) i ING OFE (5 proc.). >> Skład akcjonariatu znajdziesz tutaj.

Jednocześnie minister dał do zrozumienia, że giełdowy Synthos pozostaje poza zasięgiem rozmów. Trzeba przyznać, że cele jakie ma przynieść konsolidacja są wygórowane. Połączone tarnowskie i puławskie zakłady mają być pierwszą chemiczną siłą w kraju i drugą w Europie.

– Celem strategicznym wzywającego jest stworzenie największej polskiej grupy prowadzącej działalność w sektorze nawozowym i chemicznym oraz usytuowanie jej na wysokiej pozycji konkurencyjnej wśród podmiotów działających w segmencie nawozów azotowych w Europie. – czytamy w ogłoszeniu wezwania. >> Szczegóły w komunikacie.

Źródło: Załącznik do ogłoszenia wezwania na 32 proc. akcji ZA Puławy

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Azotów Tarnów po ostatnich wynikach w serwisie StockWatch.pl

Według pierwszych wyliczeń, oszczędności jakie przyniesie fuzja będą liczone w setkach milionów. Kolejne mogą być osiągnięte dzięki wspólnej strategii oraz ograniczeniu kosztów produkcji.

Zarząd oczekuje ok. 100 mln zł synergii głównie do realizacji w pierwszym roku po zakooczeniu przejęcia. Dalsza analiza wymaga zaangażowania obu zespołów zarządzających i powinna pozwolić na zidentyfikowanie dodatkowych synergii ZAT i ZAP. Zarząd ZAT oczekuje, że konsolidacja z ZAP wygeneruje jednorazowe oszczędności inwestycyjne w wysokości ok. 200 mln zł wyłącznie w grupie ZAT – analiza planu inwestycyjnego ZAP może pozwolić określić dodatkowe oszczędności. – czytamy w prezentacji do wezwania na akcje Puław. >> Całość znajdziesz tutaj.

>> Czy gra jest warta świeczki? Sprawdź jak prezentują się aktualne wskaźniki ZA Puław na tle sektora i rynku. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT azotytarnow, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR