Bankowy dramat

Omawiane walory: , ,

Środowa sesja w Europie i Polsce była prawdopodobnie najbardziej frustrującą w ostatnich tygodniach dla inwestorów na GPW. W temacie wojny handlowej nie widać na razie szans na żadne przełomy, jeżeli już to negatywne (o ile zapowiedziane na początek września amerykańskie cła rzeczywiście wejdą przy podwyższonych stawkach, Chiny zapowiedziały dodatkowe retorsje). Zdecydowanie powiedział to prezydencki doradca, P. Navarro, który stwierdził, że jest „mało prawdopodobne, że szybko się coś wydarzy”.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Nadaje to sytuacji na giełdach ton nerwowego wyczekiwania, w którym podczas nieciekawej sesji lekkie spadki są bardziej prawdopodobne niż lekkie wzrosty. Tak mniej więcej wyglądał dzień w Europie, gdzie najważniejszym wydarzeniem dnia było ogłoszenie przez brytyjskiego premiera, B.Johnson’a, że podejmie kroki, by zawiesić parlament na pięć tygodni, począwszy od 12 września. Ma to oczywiście na celu zdławienie inicjatyw, które miałyby zablokować możliwość „twardego Brexitu”, a które w oczach premiera drastycznie pogarszają jego pozycję w negocjacjach z UE. Dziś wiadomo już, że przyzwolenie na taki ruch wydała królowa, co może być obciążeniem dla notowań giełdowych. Funt osłabił się wczoraj przejściowo względem dolara z poziomu 1,2275 do okolic 1,2175, obecnie kwotowany jest niewiele powyżej granicy 1,22.

Słabość waluty pomogła akcjom w Londynie wyjść na lekki plus, wzrosty widać było też w Madrycie, a spadki w Niemczech i Francji były niewielkie (po 0,3 proc.). Wpływ na to miał ruch w górę w USA w końcówce europejskiej sesji oraz perspektywa porozumienia we Włoszech. Ostatnie doniesienia wskazują, że Ruchowi Pięciu Gwiazd udało się nakłonić Partię Demokratyczną do akceptacji G.Conte jako premiera. Nowa koalicja, której, jak trafnie zauważył M.Salvini, „nie łączy nic poza nienawiścią do Ligi”, wygląda na bardzo kruchą, ale rentowności włoskich 10-latek kontynuowały niesamowicie silny ruch w dół, spadając o kolejnych 10 pb i znajdują się już niewiele powyżej bariery 1 proc.

Przy tym, dość neutralnym tle, WIG20 stracił wczoraj 2,1 proc., mWIG40 1,9 proc., a sWIG80 0,3 proc. Za tym dramatycznym wynikiem stoi przecena banków (WIG-Banki spadł o 4,5 proc.), w szczególności tych posiadających dużą ekspozycję na kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego, ale nie tylko. PKO BP straciło na fali wyprzedaży 5,7 proc., a Santander 6,9 proc. Absolutnym rekordzistą było Millennium, którego akcje spadły o 13,3 proc., wnosząc do mWIG-u około siedmiokrotnie większą negatywną kontrybucję niż drugie w kolejności ING. Pretekstem do paniki był wyrok sądu, który w jednym z niezliczonych procesów frankowych zawiesił kredytobiorcy obowiązek płacenia rat. Skalę przeceny oceniamy jako całkowicie niezdrową, a niektórych przypadkach (PKO BP) wręcz absurdalną.

Giełda w USA otworzyła się wczoraj pod kreską, ale od razu rozpoczęła ruch w górę. S&P500 zyskało ostatecznie 0,7 proc., ale zarówno dzisiejsze notowania futures, jak i wczorajsza rotacja sektorowa (DJIA wzrósł o 1 proc., a NASDAQ o 0,4 proc.) czy nowe dołki amerykańskich 10-latek (1,45 proc.) sugerują, że obowiązującym kierunkiem jest wciąż południe. W Azji notujemy kolejną sesję w okolicach zera na ważniejszych indeksach (o 0,7 proc. spada tylko Sensex), ale Europa i USA będą dziś pod presją.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 29 sierpnia 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Millennium, pkobp, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKO BP miał 1,23 mld zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Branżowy gigant poprawił zysk netto r/r o 18 proc. do 1.229 mln zł. Bank pokazał też dobry wynik odsetkowy i niższe odpisy. W czwartek kurs akcji PKO BP rośnie o ponad 1 proc.

 • Rekordy Wall Street przyćmiły fatalny odczyt PMI, w grze PKO BP, Orlen i JSW

  Rekordy na Wall Street i rosnące europejskie indeksy są ważniejsze dla rodzimych inwestorów niż najgorsze od dekady dane z polskiego sektora przemysłowego. W poniedziałek zyskują przede wszystkim duże spółki.

 • Sesja pod znakiem wyników spółek i decyzji Fed, w grze CCC i Grupa Azoty

  Środowa sesja na GPW upływa pod znakiem solidnej porcji najnowszych wyników kwartalnych znaczących dla polskiej gospodarki spółek. Cały rynek czeka jednak na publikowane po południu dane z USA i wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych.

 • Santander BP na bieżąco tworzy rezerwy na sprawy zw. z wyrokami TSUE

  Santander Bank Polska na bieżąco tworzy rezerwy na spory sądowe związane z dwoma wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. walutowych kredytów hipotecznych (tzw. duże TSUE) i zwrotu części prowizji za udzielenie kredytu konsumenckiego (tzw. małe TSUE) od spłaconych wcześniej kredytów. Bank ocenia, że skutki wyroków będą rozłożone w czasie, a rezerwa związana z małym TSUE wyniesie ok. 100-150 mln zł poinformował prezes Michał Gajewski.

 • Millennium i XTB rosną po wynikach, przewaga zieleni na GPW

  Indeksy w Warszawie lekko rosną, starając się odrabiać straty z piątku, wywołane przeceną Alior Banku i całego sektora bankowego. W centrum uwagi jest MILLENNIUM i X-Trade Brokers, czyli spółki które pochwaliły się wynikami za ostatni kwartał.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR